درن جراحی لوله‌های پلاستیکی کوچکی هستند که، بعضی اوقات در جراحی‌ها استفاده می‌شوند. یک سر این لوله‌ها در طول جراحی توسط پزشک جراح در بدن شما قرار می‌گیرد؛ سر دیگر لوله نیز بیرون می‌ماند تا بعد از چند روز توسط پزشک جراح برداشته شود. معمولا چند روز بعد از جراحی لوله از بدن شما خارج می‌شود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

انتهای این لوله‌ها که خارج بدن قرار گرفته را معمولا به کیسه‌های پلاستیکی متصل می‌کنند، تا هوا و مایعاتی که در محل انجام جراحی جمع شده، از این طریق از بدن خارج شوند. البته همه جراحی‌ها به درن نیاز ندارند. در واقع به عهده جراح شما است که با بررسی موقعیت از آن استفاده کند یا خیر.

نگاهی دقیق‌ تر به درن جراحی

جراحان از این لوله‌های پلاستیکی کوچک، برای تخلیه مایعات اضافی در محل جراحی استفاده می‌کنند. بدون استفاده از این لوله‌ها تجمع مایعات در محل جراحی، می‌تواند منجر به عفونت‌های بسیار شدید شود. مانند جراحی سینه و ریه، که این ریسک را به دنبال دارد هوا در این بخش‌ها جمع و در نهایت منجر به از بین رفتن ریه‌ها شود.

چرا از درن جراحی استفاده می‌کنیم؟

برخی جراحی‌ها در بخش‌هایی از بدن صورت می‌گیرند که تولید مایعات در آنها به شکل زیادی صورت می‌گیرد! برای مثال در جراحی زیر بغل که معولا بخشی از جراحی سرطان سینه است، از درن استفاده می‌شود؛ چرا که زیر بغل پس از جراحی مایعات زیادی ترشح می‌کند.

بدون استفاده از درن، این مایعات جمع می‌شوند و چیزی شبیه به یک آبسه ایجاد می‌کنند که بسیار درد آور است. فشاری که این آبسه بر روی عضو جراحی شده وارد می‌کند نیز باعث توقف روند بهبود آن عضو می‌شود. برای همین در این جراحی از درن استفاده می‌شود تا مایعات اضافی بدون هیچ مشکلی از بدن خارج شوند؛ پس از توقف ترشح مایعات درن به راحتی از بدن شما خارج می‌شود.

در مواردی که مجبور به انجام جراحی‌های اورژانسی مانند سوراخی روده شوید؛ مایعات عفونی نشت کرده از روده می‌تواند بعد از جراحی نیز در بدن شما باقی بماند!

استفاده از درن جراحی کمک می‌کند تا این مایعات عفونی تا جای ممکن از بدن خارج شوند و احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی را تا جای ممکن کاهش می‌دهد.

درن جراحی
پزشکان از درن جراحی، برای عمل‌هایی استفاده می‌کنند که امکان تجمع مایعات وجود دارد

درن جراحی معایبی هم دارد؟!

پزشکان و جراحان نظرات بسیار متفاوتی درباره استفاده از درن جراحی دارند. یک سری از مطالعات جدید نشان می‌دهد که استفاده از درن، لزوما روند بهبودی را سریع‌تر نمی‌کند. در مواردی حتی، ممکن است که خود لوله‌های درن باعث ایجاد مشکلاتی چون عفونت شوند! یا حتی می‌توانند روند بهبود عضو آسیب دیده را به شدت کند کنند. پایین‌تر مهم‌ترین معایب درن برای شما لیست شده است.

 • ممکن است باعث درد شود! با اینکه معمولا درد آور نیستند، در موارد خاصی بیمار ممکن است دچار درد بشود.
 • با استفاده از درن دوران ریکاوری شما در بیمارستان طولانی‌تر می‌شود.
 • استفاده از درن در برخی نقاط مانند سینه، جرکات شما را محدود می‌کند که در نهایت منجر به اختلال در زندگی عادی شما می‌شود.
 • اگر اشتباها بیشتر از حالت استاندارد در بدن شما بمانند، ممکن است در آوردن آنها کمی سخت شود و در نهایت اثر زخمی که به جای می‌گذارند بر روی بدن شما بماند.

چه جراحی‌هایی به طور معمول از درن استفاده می‌کنند؟

بالاتر هم گفتیم که در همه جراحی‌ها از درن استفاده نمی‌شود. استفاده از درن بستگی به بررسی شرایط و تشخیص  پزشک جراح شما دارد. با این حال، جراحی‌هایی وجود دارند که درن به طور معمول در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیستی از این جراحی‌ها را برای شما آماده کردیم تا بیشتر با آنها آشنا شوید.

 • جراحی‌های اطراف گردن مانند جراحی تیروئید به طور معمول از درن استفاده می‌کنند.
 • جراحی زیر بغل تقریبا همیشه با درن همراه است!
 • جراحی‌های اورژانسی به هنگام نشت مواد سمی و عفونی تولید شده در برخی اعضای بدن مثل روده و صفرا نیز معمولا با استفاده از درن به پایان می‌رسد.
 • برخی جراحی‌های مغزی
 • جراحی‌های که بر روی معده انجام می‌شوند نیز به طور معمول از درن استفاده می‌کنند. ( البته در حالت عادی ترشحات بعد از این جراحی از طریق بینی خارج می‌شوند!)
 • جراح‌های مثانه نیز به علت خطر عفونت بالا با درن همراه می‌شوند.
درن جراحی چیست
از درن در جراحی‌های اطراف گردن، جراحی مثانه و جراحی‌های اورژانسی استفاده می‌شود

انواع مختلف درن جراحی

درن جراحی خود به دو دسته درن باز و درن بسته تقسیم می‌شود. در درن باز آن سر لوله پلاستیکی که از بدن خارج شده، داخل یک کیسه استروما یا یک پد پانسمانی ساده قرار می‌گیرد. این نوع از درن جراحی، احتمال ابتلا به عفونت را بالا می‌برد؛ چرا که قاعدتا هنگامی که مایعات از طریق این لوله قادر به خروج هستند، باکتری‌ها نیز می‌توانند از لوله وارد شوند!

نوع دیگر درن، درن بسته است. در این نوع، انتهای خارجی لوله درون یک کیسه یا بطری قرار می‌گیرد که برای درن طراحی شده است. در این نوع، خطر ابتلا به عفونت بسیار کم می‌شود چرا که باکتری در محفظه بسته انتهایی لوله وجود ندارد که بخواهد وارد بدن شما شود. حال که به دو دسته مختلف از درن جراحی آشنا شدیم باید بدانید که این دسته‌‌ها خود به د نوع فعال و غیر فعال تقسیم می‌شوند.

 1. درن جراحی فعال: این نوع تحت مکش انجام می‌شود؛ حال مکش با توجه به تشخیص پزشک جراح می‌تواند با فشار پایین یا بالا انجام شود. از معایب این نوع، می‌توان به احتمال آسیب به بافت‌های بدن و خشک شدن زخم اشاره کرد. البته درن جراحی فعال مزایایی چون جلوگیری بسیار موثر از رشد باکتری نیز دارد.
 2. درن جراحی غیر فعال: این نوع همانطور که از نامش پیدا است، بدون مکش انجام می‌شود. تنها چیزی که باعث خروج مایعات می‌شود، جاذبه است. از معایب این نوع می‌توان به وابستگی تخلیه به موقعیت قرارگیری بدن و گرفتگی راحت‌تر لوله درن اشاره کرد.

مراقبت از درن

درن‌ها به طور معمول پس از کاهش خروجی ترشحات، برداشته می‌شوند و جای آنها بخیه می‌خورد یا خیلی ساده پانسمان می‌شود . در این حالت باید مانند هر بخیه یا پانسمان دیگری مراقبت‌های لازم را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید. در موارد خاصی اما، ترشحات در طول دوره ریکاوری بیمارستان، کم نمی‌شوند و همین باعث می‌شود پزشک از بیمار بخواهد با درن به خانه برگردد؛ در چنین حالتی، نکاتی وجود دارند که باید رعایت کنید.

 • درن‌ها مانع دوش گرفتن شما نمی‌شوند؛ می‌توانید با احتیاط دوش بگیرید.
 • سعی کنید درن‌ را به بخشی از لباس خود سنجاق کنید تا پوستتان کش نیاید یا درن جدا نشود!
 • هر روز خروجی ترشحات را بررسی کنید؛ و در صورت زیاد شدن ترشحات با پزشک خود تماس بگیرید.
 • سعی کنید کیسه ی باتری که انتهای درن در آن قرار گرفته را همیشه پایین‌تر از نقطه جراحی قرار دهید تا ترشحات به خوبی تخلیه شوند.
 • بعد از برداشت درن نیز باید یک روز کامل را با پانسمان بگذرانید. معمولا زخم به جا مانده از درن در همین یک روز بسته می‌شود.
 • رنگ خروجی درن معمولا مایه‌ای با رنگ زرد روشن است!

امیدواریم این مقاله در افزایش اطلاعات شما درباره درن جراحی موثر بوده باشد. اگر تجربه استفاده از درن را دارید، در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.