جراحی سرطان تیروئید یا ندول تیروئید یکی از رایج‌ترین اشکال جراحی است، انجام مراقبت های بعد از جراحی تیروئید کمک می‌کند تا بیمار سریعتر دوران نقاهت بیماری را پشت سر گذاشته و به زندگی عادی باز گردد. در این مقاله به مهمترین مراقبت‌های بعد از عمل تیروئید خواهیم پرداخت.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

بهبودی بعد از جراحی

اکثر بیماران کمتر از 12 ساعت بعد از جراحی تیروئید می‌توانند به صورت نرمال غذا خوردن، آشامیدن و پیاده روی را آغاز کنند. جراحی تیروئید یا پاراتیروئید به شکل معمول درد زیادی ندارد. بنابراین به ندرت به داروهای مسکن نیاز است. اما در صورتی که دردی را احساس کنید می‌توانید از مسکن‌ها استفاده کنید. اکثر بیماران می‌توانند استامینوفن (تیلنول) استفاده کنید. معمولا بعد از بستری شدن 24 ساعته در بیمارستان بیمار مرخص می‌شود.

نگهداری و مراقبت از برش جراحی

این برش معمولا با بخیه بسته می‌شود، قسمت بیرونی برش نیز دارای نوار جراحی یا کاغذ جراحی به نام استر نواری بسته می‌شود. معمولا یک بانداژ سبک شامل یک پد گاز و یک پوشش پلاستیکی شفاف بعد از عمل جراحی روی برش قرار می گیرد. این بانداژ ممکن است 48 ساعت پس از خروج از بیمارستان برداشته شود. اگر نوارهای استری روی برش خود دارید نباید آنها را دستکاری کنید تا به طور طبیعی شروع به ریزش کنند. اگر طی 10-7 روز خود به خود از بین نرفت می توانید آنها را به آرامی بردارید.

مشکلات احتمالی بعد از عمل تیروئید

تورم

ممکن است در محل برش جراحی متوجه کبودی جزئی یا تورم شوید. این حالت تا چند هفته بعد از انجام جراحی طبیعی است و به مرور زمان برطرف می‌شود. احساس تورم یا سفتی در ناحیه برش جراحی نیز به مرور بهتر شده و از میان می‌رود.

بی حسی

احساس بی حسی در قسمت های پایینی فک و چانه به ویژه در منطقه برش جراحی نیز طبیعی است. به مرور زمان این احساس بهتر می شود. با این حال در صورتی که بی حسی طولانی شد و یا در دهان و نوک انگشتان خود احساس بی حسی می‌کنید باید با پزشک معالجتان تماس بگیرید.

عفونت زخم

ممکن است یک یا دو روز بعد از جراحی کمی ترشحات مایع آبکی و خونابه را در محل زخم تجربه کنید که امری کاملا طبیعی است. اما اگر این ترشحات غلیظ و زردرنگ باشند (مانند عفونت) یا دچار تب بیش از 39 درجه شدید و یا اگر در محل برش احساس قرمزی یا التهاب و حرارت می کنید بهتر است با متخصص جراحی عمومی تماس بگیرید.

احساس سفتی در ناحیه برش

ممکن است تا مدت‌ها روی برش احساس برجستگی و سفتی داشته باشید. این مسئله طبیعی است و در یک بازه زمانی 3 تا 6 ماهه نرم می شود. نکته مهم بعدی این است که همه اسکارهای پوست به نور خورشید حساس هستند و ممکن است نور ماوراء بنفش خورشید به ویژه در سال نخست جراحی ناحیه اسکار را تیره کند. بنابراین حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.

گلو درد و سرفه

گلو درد یا سرفه را اکثر بیماران بعد از جراحی تجربه می‌کنند و ممکن است تا 5 روز بعد از عمل نیز ادامه پیدا کند. تا زمانی که این مشکل را دارید بهتر است از غذاهای نرم‌تر استفاده کنید. احساس خارش یا درد در گلو به دلیل تحریک نای در زمان جراحی است. به ویژه این که ممکن است تراشه لوله اکسیژن نیز باعث خراشیده شدن داخل گلوی بیمار شود. اما این مشکل نیز در نهایت 4 یا 5 روزه بهبود می‌یابد.

تغییرات صدا بعد از جراحی

ممکن است صدای شما خشن و ضعیف شود. چرا که جراحی تیروئید در فضایی نزدیک به تارهای صوتی انجام می گیرد. اما این مشکل جدی نیست و طی چند هفته بهبودی حاصل می‌شود. این تغییرات به ندرت دائمی هستند اما امکان این که تغییرات در صدا دائمی باشد نیز وجود دارد.

سفتی گردن پس از عمل جراحی تیروئید
سفتی گردن پس از عمل جراحی تیروئید

سفتی گردن

بعد از جراحی احساس سفتی در گردن، شانه‌ها، یا پشت نیز طبیعی است و ممکن است احساس سردردهای نوع تنشی داشته باشید. این حالت ممکن است بین چند روز تا چند هفته طول بکشد تا به طور کامل از میان برود. تا زمانی که نمی‌توانید سر خود را به راحتی به اطراف بچرخانید بهتر است رانندگی نکنید. بهتر است که تمرینات ورزشی گردن را به آرامی آغاز کنید تا سفتی گردن سریعتر بهبود یابد. برای از بین بردن سفتی می توانید از کمپرس گرم یا پد گرم کننده روی شانه و پشت خود استفاده کنید.

دوش گرفتن بعد از جراحی تیروئید

معمولا دوش گرفتن در روز بعد از عمل مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما باید مواظب باشید که پانسمان خیس نشود. در یک هفته‌ای که بانداژ روی ناحیه جراحی قرار دارد می‌توانید از وان آب گرم برای استحمام استفاده کنید تا مطمئن باشید که زخم شما خیس نمی‌شود.

رژیم غذایی بعد از جراحی تیروئید

اگر در گلوی خود احساس درد نمی کنید می توانید هر غذایی را میل کنید. ما بهتر است که ابتدا غذاها و مایعات نرم و گرم را استفاده کنید و کم کم رژیم غذایی خود را پیش ببرید. ممکن است برخی از بیماران تغییراتی را در قدرت بلغ خود احساس کنند که با گذشت زمان بهبود می‌یابد. گاهی ممکن است احساس کنید که در زمان بلع یک توده در گلو وجود دارد که این مسئله به مرور زمان کاهش می‌یابد.

اما اگر درد در ناحیه گلو احساس میشود، از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید مانند:

 • انواع پوره ها مانند پوره سیب زمینی
 • پودینگ
 • سیب زمینی پخته شده
 • سوپ و آب گوشت
 • آب میوه و اسموتی
 • ماست

مدیریت درد در خانه

در صورت احساس درد زیاد می توانید 3 تا 5 روز اول از مسکن هایی مثل ایبوپروفن، ناپروکسن یا استامینوفن استفاده کنید. اگر از داروهای آرامبخش حاوی مخدر استفاده می‌کنید از رانندگی کردن بپرهیزید و همچنین مشروبات الکلی نیز مصرف نکنید.

بازگشت به فعالیت‌ های عادی بعد از جراحی تیروئید

اکثر بیماران بعد از چند روز به فعالیت‌های روزانه خود باز می‌گردند. در هفته اول باید بسیار مراقب بود و اکثر کارها با محدودیت انجام می‌گیرد. حداقل دو هفته باید از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن وسایل سنگین خودداری شود.

داروهای مورد نیاز بعد از جراحی تیروئید

همانطور که قبلا هم اشاره شد در کنار قرص های مسکن می‌توان از داروهایی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم بعد از جراحی تیروئید استفاده کرد.

مکمل کلسیم

سطح کلسیم خون بدن شما ممکن است پس از عمل تیروئیدکتومی کامل یا پاراتیروئیدکتومی کاهش یابد. غدد پاراتیروئید که سطح کلسیم خون شما را تنظیم می‌کنند ممکن است بعد از عمل به درستی عمل نکنند. این امر شایع و معمولاً موقتی است. به همین دلیل بعد از ترخیص از بیمارستان معمولا باید تا مدتی مکمل‌های کلسیم مصرف کنید.

علائم سطح بسیار پایین کلسیم:

 • بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در دست‌ها، پاها و اطراف لب‌ها می‌شود.
 • برخی از بیماران دچار گرفتگی عضلات می‌شوند.

معمولاً 1250 میلی گرم کربنات کلسیم را به صورت قرص، یک تا سه قرص در روز مصرف می‌کنید.

هورمون تیروئید

اگر عمل تیروئید انجام داده اید، ممکن است جایگزینی برای هورمون تیروئید به نام Synthroid (لووتیروکسین یک شکل عمومی است) تجویز شود. شما باید این دارو را هر روز و با معده خالی مصرف کنید. بعد از مصرف قرص به صورت ناشتا باید تا نیم ساعت هیچ خوراکی مصرف نشود. بعد از 6-8 هفته آزمایش خون انجام می‌شود تا از دوز صحیح اطمینان حاصل شود.

ویتامین دی

برای جذب بهتر کلسیم معمولا ویتامین دی نیز تجویز می‌شود.

اگر هریک از علائم زیر را احساس کردید باید سریعا با پزشک تماس بگیرید

 • تب بالای 39 درجه
 • مشکل در بلع
 • افزایش درد در محل برش که با داروهای مسکن تسکین نمی‌یابد
 • افزایش تورم ، قرمزی یا عفونت در محل برش
 • بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن انگشتان دست، انگشتان پا یا اطراف دهان
 • گرفتگی عضلات