پس از عمل تیروئید چه کنیم؟

عناوین

جراحی سرطان تیروئید یا ندول تیروئید یکی از رایج‌ترین اشکال جراحی است، انجام مراقبت های بعد از جراحی تیروئید کمک می‌کند تا بیمار سریعتر دوران نقاهت بیماری را پشت سر گذاشته و به زندگی عادی باز گردد. در این مقاله به مهمترین مراقبت‌های بعد از عمل تیروئید خواهیم پرداخت.

بهبودی بعد از جراحی

اکثر بیماران کمتر از 12 ساعت بعد از جراحی تیروئید می‌توانند به صورت نرمال غذا خوردن، آشامیدن و پیاده روی را آغاز کنند. جراحی تیروئید یا پاراتیروئید به شکل معمول درد زیادی ندارد. بنابراین به ندرت به داروهای مسکن نیاز است. اما در صورتی که دردی را احساس کنید می‌توانید از مسکن‌ها استفاده کنید. اکثر بیماران می‌توانند استامینوفن (تیلنول) استفاده کنید. معمولا بعد از بستری شدن 24 ساعته در بیمارستان بیمار مرخص می‌شود.

نگهداری و مراقبت از برش جراحی

این برش معمولا با بخیه بسته می‌شود، قسمت بیرونی برش نیز دارای نوار جراحی یا کاغذ جراحی به نام استر نواری بسته می‌شود. معمولا یک بانداژ سبک شامل یک پد گاز و یک پوشش پلاستیکی شفاف بعد از عمل جراحی روی برش قرار می گیرد. این بانداژ ممکن است 48 ساعت پس از خروج از بیمارستان برداشته شود. اگر نوارهای استری روی برش خود دارید نباید آنها را دستکاری کنید تا به طور طبیعی شروع به ریزش کنند. اگر طی 10-7 روز خود به خود از بین نرفت می توانید آنها را به آرامی بردارید.

مشکلات احتمالی بعد از عمل تیروئید

تورم

ممکن است در محل برش جراحی متوجه کبودی جزئی یا تورم شوید. این حالت تا چند هفته بعد از انجام جراحی طبیعی است و به مرور زمان برطرف می‌شود. احساس تورم یا سفتی در ناحیه برش جراحی نیز به مرور بهتر شده و از میان می‌رود.

بی حسی

احساس بی حسی در قسمت های پایینی فک و چانه به ویژه در منطقه برش جراحی نیز طبیعی است. به مرور زمان این احساس بهتر می شود. با این حال در صورتی که بی حسی طولانی شد و یا در دهان و نوک انگشتان خود احساس بی حسی می‌کنید باید با پزشک معالجتان تماس بگیرید.

عفونت زخم

ممکن است یک یا دو روز بعد از جراحی کمی ترشحات مایع آبکی و خونابه را در محل زخم تجربه کنید که امری کاملا طبیعی است. اما اگر این ترشحات غلیظ و زردرنگ باشند (مانند عفونت) یا دچار تب بیش از 39 درجه شدید و یا اگر در محل برش احساس قرمزی یا التهاب و حرارت می کنید بهتر است با متخصص جراحی عمومی تماس بگیرید.

احساس سفتی در ناحیه برش

ممکن است تا مدت‌ها روی برش احساس برجستگی و سفتی داشته باشید. این مسئله طبیعی است و در یک بازه زمانی 3 تا 6 ماهه نرم می شود. نکته مهم بعدی این است که همه اسکارهای پوست به نور خورشید حساس هستند و ممکن است نور ماوراء بنفش خورشید به ویژه در سال نخست جراحی ناحیه اسکار را تیره کند. بنابراین حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.

گلو درد و سرفه

گلو درد یا سرفه را اکثر بیماران بعد از جراحی تجربه می‌کنند و ممکن است تا 5 روز بعد از عمل نیز ادامه پیدا کند. تا زمانی که این مشکل را دارید بهتر است از غذاهای نرم‌تر استفاده کنید. احساس خارش یا درد در گلو به دلیل تحریک نای در زمان جراحی است. به ویژه این که ممکن است تراشه لوله اکسیژن نیز باعث خراشیده شدن داخل گلوی بیمار شود. اما این مشکل نیز در نهایت 4 یا 5 روزه بهبود می‌یابد.

تغییرات صدا بعد از جراحی

ممکن است صدای شما خشن و ضعیف شود. چرا که جراحی تیروئید در فضایی نزدیک به تارهای صوتی انجام می گیرد. اما این مشکل جدی نیست و طی چند هفته بهبودی حاصل می‌شود. این تغییرات به ندرت دائمی هستند اما امکان این که تغییرات در صدا دائمی باشد نیز وجود دارد.

سفتی گردن پس از عمل جراحی تیروئید
سفتی گردن پس از عمل جراحی تیروئید

سفتی گردن

بعد از جراحی احساس سفتی در گردن، شانه‌ها، یا پشت نیز طبیعی است و ممکن است احساس سردردهای نوع تنشی داشته باشید. این حالت ممکن است بین چند روز تا چند هفته طول بکشد تا به طور کامل از میان برود. تا زمانی که نمی‌توانید سر خود را به راحتی به اطراف بچرخانید بهتر است رانندگی نکنید. بهتر است که تمرینات ورزشی گردن را به آرامی آغاز کنید تا سفتی گردن سریعتر بهبود یابد. برای از بین بردن سفتی می توانید از کمپرس گرم یا پد گرم کننده روی شانه و پشت خود استفاده کنید.

دوش گرفتن بعد از جراحی تیروئید

معمولا دوش گرفتن در روز بعد از عمل مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما باید مواظب باشید که پانسمان خیس نشود. در یک هفته‌ای که بانداژ روی ناحیه جراحی قرار دارد می‌توانید از وان آب گرم برای استحمام استفاده کنید تا مطمئن باشید که زخم شما خیس نمی‌شود.

رژیم غذایی بعد از جراحی تیروئید

اگر در گلوی خود احساس درد نمی کنید می توانید هر غذایی را میل کنید. ما بهتر است که ابتدا غذاها و مایعات نرم و گرم را استفاده کنید و کم کم رژیم غذایی خود را پیش ببرید. ممکن است برخی از بیماران تغییراتی را در قدرت بلغ خود احساس کنند که با گذشت زمان بهبود می‌یابد. گاهی ممکن است احساس کنید که در زمان بلع یک توده در گلو وجود دارد که این مسئله به مرور زمان کاهش می‌یابد.

اما اگر درد در ناحیه گلو احساس میشود، از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید مانند:

 • انواع پوره ها مانند پوره سیب زمینی
 • پودینگ
 • سیب زمینی پخته شده
 • سوپ و آب گوشت
 • آب میوه و اسموتی
 • ماست

مدیریت درد در خانه

در صورت احساس درد زیاد می توانید 3 تا 5 روز اول از مسکن هایی مثل ایبوپروفن، ناپروکسن یا استامینوفن استفاده کنید. اگر از داروهای آرامبخش حاوی مخدر استفاده می‌کنید از رانندگی کردن بپرهیزید و همچنین مشروبات الکلی نیز مصرف نکنید.

بازگشت به فعالیت‌ های عادی بعد از جراحی تیروئید

اکثر بیماران بعد از چند روز به فعالیت‌های روزانه خود باز می‌گردند. در هفته اول باید بسیار مراقب بود و اکثر کارها با محدودیت انجام می‌گیرد. حداقل دو هفته باید از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن وسایل سنگین خودداری شود.

داروهای مورد نیاز بعد از جراحی تیروئید

همانطور که قبلا هم اشاره شد در کنار قرص های مسکن می‌توان از داروهایی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم بعد از جراحی تیروئید استفاده کرد.

مکمل کلسیم

سطح کلسیم خون بدن شما ممکن است پس از عمل تیروئیدکتومی کامل یا پاراتیروئیدکتومی کاهش یابد. غدد پاراتیروئید که سطح کلسیم خون شما را تنظیم می‌کنند ممکن است بعد از عمل به درستی عمل نکنند. این امر شایع و معمولاً موقتی است. به همین دلیل بعد از ترخیص از بیمارستان معمولا باید تا مدتی مکمل‌های کلسیم مصرف کنید.

علائم سطح بسیار پایین کلسیم:

 • بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در دست‌ها، پاها و اطراف لب‌ها می‌شود.
 • برخی از بیماران دچار گرفتگی عضلات می‌شوند.

معمولاً 1250 میلی گرم کربنات کلسیم را به صورت قرص، یک تا سه قرص در روز مصرف می‌کنید.

هورمون تیروئید

اگر عمل تیروئید انجام داده اید، ممکن است جایگزینی برای هورمون تیروئید به نام Synthroid (لووتیروکسین یک شکل عمومی است) تجویز شود. شما باید این دارو را هر روز و با معده خالی مصرف کنید. بعد از مصرف قرص به صورت ناشتا باید تا نیم ساعت هیچ خوراکی مصرف نشود. بعد از 6-8 هفته آزمایش خون انجام می‌شود تا از دوز صحیح اطمینان حاصل شود.

ویتامین دی

برای جذب بهتر کلسیم معمولا ویتامین دی نیز تجویز می‌شود.

اگر هریک از علائم زیر را احساس کردید باید سریعا با پزشک تماس بگیرید

 • تب بالای 39 درجه
 • مشکل در بلع
 • افزایش درد در محل برش که با داروهای مسکن تسکین نمی‌یابد
 • افزایش تورم ، قرمزی یا عفونت در محل برش
 • بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن انگشتان دست، انگشتان پا یا اطراف دهان
 • گرفتگی عضلات
دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
3.8 16 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
71 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایران
ایران
1 سال قبل

سلام من تقریبا دوماه ونیم است که تیروئیدم روکامل برداشتن. اما هنوز سر بودن رودر ناحیه گلو وغبغب ودر ناحیه گوش سمت وهنوز گوشه سمت چپ بخیر داخل احساس سوزن سوزن دارمپشت گردنم هم درد میگیره طوریکه احساس آرتروز دارم. پزشک متخصص گوش وحلق وبینی رفتم گفتن مشکلی ندارم.

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
11 ماه قبل

چه تغذیه ای مصرف کنیم تابرای بر نگشتن غده سرطانی تیروئید کمک کند

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
11 ماه قبل

سلام من در تیرماه امسال تیروئید برداشتم اما بعداز ۶ماه اکنون در ناحیه حنجره احساس سوزش دارم جدیدا دکترم ۲تا قرص لوتیروکس تجویز کرده

حسین
حسین
10 ماه قبل

, من گلو خودموتازه‌عمل‌کردم‌۲ماهی میشه‌باز‌تو‌جای‌‌‌‌اون‌غده‌۲سانت‌کنارش یک دیگر بوجود آمده

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
10 ماه قبل

سلام سه سال پیش سرطان تیروئیدگرفتم که بدخیم بود کاملا تخلیه کردم الان یه مدتی درناحیه گردن وفک کمی احساس درد دارم که بعضی اوقات تاپشت گوشم هم درد میگیره داروهاموسروقت مصرف میکنم علت درد چیه؟ممنونم

علی محمدی
علی محمدی
10 ماه قبل

سلام وادب آیا زن که جراحی سرطان تیرویید میکنه عمرش کوتاه میشه ؟

رها تنها
رها تنها
10 ماه قبل

سلام ببخشید یکی از آشناهای من تیروئید رو کامل بر داشته و گره داشت که بَرش داشت الان بعد از دو هفته حالت خون آبه داره از جایی که عمل کرده داره میاد بیرون البته این رو هم بگم خون نیست حالت خون آبه رو داره خواستم بدونم این نشانه چی می تونه باشه؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
10 ماه قبل

سلام من جراحی توتال تیرویید انجام دادم و دکتر بعد از حراحی برام ید تجویز کرده که توی نوبت دریافت هستم میخوام بدونم بهترین زمان دریافت ید تا چه مدت بعد از جراحی هست

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
9 ماه قبل

من ٥ روزه كه جراحي تيروئيد انجام دادم و اندازه ي برش جراحي و بخيه ها فكرمو مشغول كرده بخيه هام كشيدني هستن و اين موضوع داره اذيتم ميكنه.چرا بخيه ها رو جذبي كار نكرده؟؟؟و آيا جاي اين برش بزرگ روي گردنم ميمونه؟؟؟

مهدی
مهدی
9 ماه قبل

طول عمربعدازعمل تیروئیدچندساله؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر
همسرم ۱۰ روز پیش تیروییدکتومی انجام دادن بخاطر کیست سمت راست تیرویید.۳روز هست که همون سمت راست گردن و روی سیب آدم کمی ورم کرده است بدون قرمزی و درد هست
آیا طبیعیه یا نیاز به پیگیری داره

ابراهیمی
ابراهیمی
9 ماه قبل

من بعد از ۳ ماه ۲۱ روز ازبرداشتن تیروئیدم دوباره واسه چکاپ رفتم سونوگرافی و میگه یک تومور هیپواکو،به ابعاد ۱۶×۱۳ در بستر لوب راست دیده میشه.و باید FNA انجام بشه،اخه مگه ممکنه به این زودی ؟
و من اصرار دارم که همون سفتیه گردنمه بعد عمل داره کوچیک میشه ولی دکتر سونو گرافی میگه توده هیپواکو،
خواهشا راهنمایی بفرمایید

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
9 ماه قبل

سلام حدود یک ماه عمل تیرویید انجام دادم تمام ازمایشاتم هم خوب بود ولی موقع صحبت کردن احساس خستگی وغبغبم وپشت گوشهام ناراحته واز ناحیه لوزه هام احساس تورم میکنم لطفا مرا راهنمایی فرماییدبا تشکر

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
9 ماه قبل

بسیارعالی بود شبها موقع خواب پلک چشمم لرزه دارد لطفا راهنمایی کنید من فقط روزی یه قرص کلسیم ۵۰۰ می خورم

ناشناس
ناشناس
8 ماه قبل

باسلام ایا بعداز برداشتن کامل تیرویید بدلیل نودول بدخیم وجواب پاتولوژی هیچگونه متازتازی نداده ‌نیازی به ید درمانی هم نداشته ایا نیاز به پیگیری دارد یاخیر ممنون میشم آگاهم کنید🙏🙏🙏🙏

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
8 ماه قبل

سلام آقای دکتر وقت بخیر. مدت سیزده روز میشه که عمل تیروئید انجام دادم البته کامل برداشته نشده فقط سمت راست، سرم را وقتی بالا میگیرم بسیار احساس کشیدگی شدید در ناحیه ی بریدگی زخم دارم و فکر می‌کنم شاید زخم باز شود حتی زمانیکه چیزی میخورم و عمل قورت دادن انجام می‌دهم و برای همین سرم بیشتر پایین میگیرم که خیلی موجب درد شدید پشت گردنم میشه و بسیار درد میگیره میخواستم بدونم آیا طبیعی هست؟ آیا لازم هست سر را بیشتر پایین نگه دارم و این احساس کشیدگی آیا طبیعی هست تا چه مدت ادامه خواهد داشت؟ یا با بالا گرفتن سر آیا زخم باز می‌شود و مضر هست یا این تصورات و خیال من هست

مهرنوش
مهرنوش
7 ماه قبل

باسلام و درود ، در سونوگرافی بنده نوشته شده ، گره تیروئید ۱۰*۵ میلی، به نفع میکرو کلسیفیکاسیون درقسمت زیر کپسوی قدامی دیده شد ، آیا باید جراحی کنم ؟

حامد
حامد
7 ماه قبل

سلام خواهرم عمل جراحی تیرویید انجام داده قرص لوتیروکسین هرروز مصرف میکنه الان دوسال شد ولی دستو پاش ترک میخوره این ربطی به تیرویید داره یا نه

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
7 ماه قبل

سلام آقای دکتر من یک ونيم ساله که عمل تیروئید کردم حالا روزه گرفتن برای من خطری ندارد

سعید
سعید
6 ماه قبل

سلام خسته نباشید
من ۱ ماهه عمل کردم تیروییدم رو
دیشب خلط خونی بالا آوردم؟ جایه نگرانی داره یا عادیه بعد عمل؟

Razia
Razia
6 ماه قبل

سلام من ۱۹ روز است عمل جراحی تیروئید کاملا برداشتم در هردو طرف راست و چپ گردنم بود درد ندارم ولی احساس یک بغض درگلوم هست آیا طبیعی است در حالیکه قرص تایرونوروم استفاده میکنم تا ۳ماه

S
S
5 ماه قبل

سلام آقای دکتر خسته نباشید
مامان ۳۵ روز پیش جراحی تیرویید گردن و غدد لنفاوی انجام دادن و بعد از گذشت این مدت هنوزم تو این نواحی درد احساس میکنن ، خواستم بپرسم این درد طبیعیه و معمولا چندماه طول میکشه تا دیگه درد نکنه ؟ ممنون

احسان
احسان
5 ماه قبل

سلام وقت بخیر
بنده تقریبا 2 ماهه عمل جراحی انجام دادم و کامل خارج کردم تیروئید رو ید درمانی هم انجام دادن اسکن کل بدن هم انجام شد و گفتند مشکلی نیست ولی نمیشه سرایت به لنفاوی رو رد کرد گفتند قرص بخورم تا 2 ماهه دیگه مجدد آزمایش بدم
حالا الان دو روزه جای زخمم مجدد درد گرفته در صورتی که درد نداشتم قبل اسکن و خلط هم در گلوم زیاد دارم !!
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

احسان
احسان
5 ماه قبل

خب آقای دکتر الان چیکار کنم یکم نگران شدم
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

ناشناس
ناشناس
5 ماه قبل

سلام
من هفته ی پیش عمل کردم و تیروئیدم را کامل برداشتند و هیچ دردی نداشتم ، امروز یک قرص لووتیروکسین ۱۰۰ خوردم و محل عمل ورم کرده و درد میکنه ، آیا طبیعیه ؟ باید چیکار کنم ؟

زیبا
زیبا
5 ماه قبل

سلام آقای دکتر خدا قوت
ببخشید همسرم ۹ ماه پیش عمل تیروئید کتومی داشتن منتها هنوز پاراتیروییدشون نرمال کار نمی کنه و مکمل مصرف میکنن و در جدیدترین آزمایششونipth 13 هستش ،خواستم بپرسم آیا احتمال اینکه پی تی اچ بعد از این مدت نرمال بشه هست یا خیر؟

معصومه میری
معصومه میری
5 ماه قبل

سلام جناب دکتر من بیست روز پیش عمل تیروئید کردم و هماتوم شدم و دوباره عمل کردم الان احساس مشکل در بلع دارم.و امروز بخیه هامو کشیدم و احساس کشیدگی پوست دارم و جای بخیه هام درد میکنه.و جواب پاتولوژی هم خوب بود و خوشخیم بود

سارا
سارا
4 ماه قبل

سلام من یه هفته هست که تیروییدمو عمل کردم و کامل برداشتمش دکترم گفت بدخیمه ولی دیگه قابل برگشت نیست ولی توی پیام ها خوندم بعضی ها گفتن برگشت داشته نگران شدم جواب پاتولوژیم نیومده توی اون همه چیزمشخص میشه؟؟؟یعنی ممکنه برگرده؟لطفا راهنماییم کنین استرس گرفتم

سجاد
سجاد
4 ماه قبل

سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر
همسر بنده 11 ماه پیش جراحی تیروئید انجام دادند (کل تیروئید برداشته شده) با تشخیص پزشکشون نیاز اساسی هم به ید درمانی نداشتند ولی با این حال دوز پایین ید هم دریافت کردند.
تمام آزمایشات هم تا به این لحظه نرمال هستند. منتها الان حدود 5 ماهی میشه که در طول روز چندبار یا یک بار (هر بار به مدت 10 تا 20 دقیقه) با بی حسی شدید دست و پا و لرزش بدن همراه هستند و در طول روز هم کلاً بی حالی خفیفی هم دارند. میخواستم ببینم این حالات تا یکسال بعد عمل نرمال هستند؟ بعد این مدت رفع می شنود؟
در ضمن متخصص مغز و اعصاب هم چک شدند دارو هم مصرف کردند رفع نشد.
باتشکر از جنابعالی

فاطمه بیات
ویرایشگر
4 ماه قبل
پاسخ به  سجاد

سلام، تنها نکته ای که باید در مورد همسر شما لحاظ بشه اینه که باید از میزان کلسیم خونش مطمئن بشید. چون بعد از جراحی های سنگین تیروئید به خاطر اثری که روی غدد تنظیم کننده کلسیم گذاشته میشه ممکنه کلسیم خون افت کنه و این حالتهاشون به خاطر اون باشه. این مورد رو حتما مدنظر قرار دهید.

سجاد
سجاد
4 ماه قبل
پاسخ به  فاطمه بیات

سلام
ممنون
همانطور که گفتم تمام پارامترها از جمله کلسیم نرمال هستند.

علیرضا
علیرضا
3 ماه قبل

سلام وقت به خیر من تیروئیدم کامل تخلیه شده و ید تراپی با دوز ۱۵۰ انجام دادم بعد یدتراپی با صدای خرناس خودم از خواب می پرم و خوابم خیلی به هم ریخته و احساس خفگی دارم اگرممکنه راهنمایی کنید

شهرام سلطانی
شهرام سلطانی
3 ماه قبل

با سلام و احترام بنده حدود شش ماهه که عمل کامل تیروئید انجام دادم ولی متاسفانه موهایم ظریف و کم پشت شده مخصوصا از بغل سرم ، ایا بر اثر نداشتن غده تیروئید این اتفاق افتاده است یا خیر ، قبلا متشکرم از جوابتون

صابر سلمانی
صابر سلمانی
3 ماه قبل

سلام آقای دکتر مادرم پارسال عمل تیرویید پرکار رو گردنش کرد الان بعد از چندین ماه جای عملش خارش شدید داره آیا خطری وجود داره؟

مینا
مینا
2 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
من خواهرم مهر ماه عمل تیرویید انجام دادن مراحل دریافت ید هم انجام شد تمامی چکاپ ها تا خرداد ماه اوکی بود اما الان یه چند روزی هست که در ناحیه ریر چانه حالت تورم گردی مثل گردو با حالت کمی بیرون زدگی ایجاد شده میخواستم بدونم این علایم تورم لنف هستش یا به عمل تیروئید بر میگرده؟
هیچ گونه علایم سرماخوردگی مبنی بر تورم لنف نداره ممنون میشم راهنماییم کنید؟!

فاطمه
فاطمه
2 ماه قبل

سلام خسته نباشید.
من دوتا کیست در تیروئیدم پیدا شده.سایزشون۲۸.۴در۲۲.۸ میلی متر و ۴.۶ و ۲.۶ میلی متر.ازمایش نمونه برداری هم انجام دادم.
دکتر گفته باید کل تیرویید برداشته بشه.بغیر از جراحی راه حل دیگه ای هست؟اصلا لازمه برداشته بشه؟
اگه جراحی نشه خطرناکه؟بزرگتر میشه؟

فاطمه
فاطمه
1 روز قبل

سلام،خسته نباشید
این جواب نمونه برداری هست که انجام دادم
ممنون بابت پاسخ گوییتون.

Screenshot_۲۰۲۲۱۱۲۲-۱۴۳۱۳۸_Gallery.jpg
فاطمه
فاطمه
2 ماه قبل

سلام دکتر خسته نباشید من عمل تیروئید انجام دادم کل تیروئیدمو برداشتن ۱ماهه خیلی سرفه میکنم و گلوم همش خارش داره برای چیه سرفه های بلند و شدید

.
71
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x