آنچه در این مقاله میخوانید:

غده تیروئید چیست؟

غده تیروئید٬ غده کوچک پروانه ای شکلی است که در جلوی مهره های پایین گردن و در ابتدای مهره پشتی قرار دارد. غده تیروئید مسوول تنظیم برخی از عملکردهای بدن مانند سوخت و ساز بدن است. کم کاری و پرکاری همین غده است که منجر به لاغری بیش از حد یا چاقی افراد میشود.

گره تیروئید یا ندول تیروئید٬ توده ای غیر طبیعی از سلول‌ های تیروئید است. گاهی اوقات گره‌های تیروئید به اندازه کافی بزرگ می‌شوند که برخی از بیماران هنگام دیدن خود در آینه متوجه توده‌ای در جلوی گردن‌شان می‌شوند و یا زمانی که لباس و یا جواهری را به گردن می‌کنند با مشکل در تنفس روبرو می‌شوند. در برخی مواقع نیز افراد ممکن است با علائم دیگری مانند تغییر در صدا، مشکل در بلع یا احساس سفتی در گردن نیز مواجه شوند.

علائم ندول تیروئید

اگر گره تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید کند علائم دیگری نیز ایجاد می‌شود. این علائم شامل تعریق بیش از حد، کاهش وزن بدون دلیل، افزایش ضربان قلب یا داشتن تپش قلب، احساس اضطراب یا لرزش در فرد و غیره است. اگر تیروئید شما بیش از حد فعال باشد و گره‌ها بیشتر شده باشد، پزشک ممکن است نوع خاصی از آزمایش را برای شما توصیه و درخواست اسکن کند.

تشخیص ندول تیروئید

از سونوگرافی تیروئید اغلب برای بدست آوردن جزئیات در مورد چگونگی ظاهر توده در تیروئید استفاده می‌شود. بسیاری اوقات پزشک می‌تواند بر اساس اندازه و ویژگی‌های سونوگرافی به تصاویر نگاه کند و تشخیص دهد که کدام گره‌ها به بیوپسی احتیاج دارند.

برخی از ویژگی‌ها از جمله رسوب کلسیم در ندول که در سونوگرافی دیده می شود، مرزهای ناهموار، گره‌های بسیار بلند و یا گره‌های پیچیده می‌تواند مشکوک‌تر باشد و ممکن است انجام بیوپسی را تضمین کند.

از آنجایی که سونوگرافی‌ها از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر استفاده می‌کنند و گلو را مورد تابش قرار نمی‌دهند پزشکان می‌توانند آزمایش را به صورت دوره‌ای تکرار کنند تا ببینند گره به مرور زمان تغییر و یا رشد می‌کند یا خیر. در اکثر مواقع راه درمان٬ جراحی ندول تیروئید است.

علائم ندول بدخیم تیروئید
علائم ندول بدخیم تیروئید

آیا ندول تیروئید یک سرطان است؟

بیشتر ندول‌های تیروئید بدون علامت و غیر قابل لمس هستند و فقط در سونوگرافی یا سایر آزمایشات تصویربرداری تشخیص داده می‌شوند. وجود خصوصیات زیر در فرد می‌تواند سرطان تیروئید را افزایش دهد.

علائم ندول بدخیم تیروئید

 • تورم در گردن
 • گره‌ای که به سرعت در حال رشد است
 • گره محکم، نامنظم و ثابت
 • درد جلوی گردن که گاهی اوقات تا گوش‌ها بالا می‌رود
 • بی حوصلگی یا تغییر صدایی که دیگر که از بین نمی‌رود
 • مشکل در بلعیدن
 • مشکل در تنفس
 • سرفه‌های مداوم که ناشی از سرماخوردگی نیست

بیش از ۹۵ درصد گره‌های تیروئید خوش خیم و غیر سرطانی هستند اما اگر نگرانی در مورد احتمال بروز سرطان وجود داشته باشد، پزشک به بیمار توصیه می‌کند که گره‌ها را به مرور زمان کنترل کنند تا ببینند گره‌ها رشد می‌کنند یا خیر.

انجام سونوگرافی می‌تواند به ارزیابی گره تیروئید و تعیین نیاز به بیوپسی کمک کند. روش بیوپسی تیروئید می‌تواند نمونه‌هایی از سلول‌ها را از گره جمع آوری کند تا زیر میکروسکوپ اطلاعات بیشتری در مورد رفتار ندول‌ها مشاهده شود.

چه زمان باید نگران ندول تیروئید بود؟

فرض کنید برای معاینه به پزشک مراجعه می‌کنید و زمانی که وی گردن شما را لمس می‌کند متوجه یک برآمدگی در گلوی شما می‌شود. اگر دکتر به شما بگوید که گره‌ای در تیروئید شما وجود دارد آیا باید وحشت کنید؟ خیر، طبق گفته پزشکان و متخصصان تیروئید، ندول‌های تیروئید حتی در موارد سرطانی نیز برخی اوقات قابل درمان هستند.

ندول‌های تیروئید بسیار شایع هستند، بعضی از آنها به شکل جامد بوده و بعضی دیگر به مانند کیستی پر از مایع هستند و نوع دیگر نیز ترکیبی از این دو است. از آنجایی که بسیاری از ندول‌های تیروئید علائمی ندارند، ممکن است افراد حتی متوجه آن نشوند.

در موارد دیگر گره‌ها به اندازه کافی بزرگ می‌شوند تا مشکلی ایجاد کنند. اما حتی ندول‌های بزرگ‌تر تیروئید نیز بدون جراحی قابل درمان هستند. اگر گره تیروئید باعث ایجاد مشکل در صدا یا بلع شود پزشک ممکن است برای از بین بردن تمام یا بخشی از غده تیروئید روش جراحی را توصیه کند.

اگر پزشک توصیه کرد که تیروئید خود را با روش تیروئیدکتومی از بین ببرید پس از گذشت مدت زمانی از عمل هیچ گونه زخمی بر روی گردن شما مشاهده نخواهد شد.

روش جدیدتری که پزشک می‌تواند از آن برای معالجه گره‌های خوش خیم استفاده کند، روش RFA نام دارد. در این روش پرتونگاری برای دسترسی به گره خوش خیم انجام می‌شود و پس از سونوگرافی آن را با جریان الکتریکی و گرما که گره را از بین می‌برد درمان می‌کنند. بیشتر افراد حال حاضر که تحت درمان با RFA قرار می‌گیرند روز بعد می‌توانند بدون نگرانی به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.

ندول بدخیم تیروئید
آیا ندول تیروئید کشنده است؟

آیا ندول تیروئید کشنده است؟

تشخیص سرطان همیشه نگران کننده است اما حتی اگر یک گره به سرطان تیروئید تبدیل شود هنوز هم دلایل زیادی برای امیدواری وجود دارد. سرطان تیروئید یکی از قابل درمان‌ترین انواع سرطان است. جراحی سرطان تیروئید ٬ عملی است که برای برداشتن غده انجام میشود و به طور معمول مشکل را برطرف می‌کند. پس از انجام عمل گره تیروئید عود نمی‌کند و یا سلول‌های سرطانی آن گسترش پیدا نمی‌کند.

افرادی که تحت عمل جراحی غده تیروئید قرار می‌گیرند ممکن است لازم باشد هورمون تیروئید را بعد از عمل مصرف کنند تا شیمیایی بدن‌شان به تعادل برسد. چه سرطان تیروئید خوش خیم باشد و چه نباشد، غدد گره آور تیروئید را می‌توان با موفقیت مدیریت کرد. انتخاب یک متخصص با تجربه در این زمینه می‌تواند نتایج موفقیت آمیزی را برای افراد به همراه داشته باشد.

چه سایزی از ندول تیروئید خطرناک است؟

اندازه ندول تیروئید

طی تحقیقاتی که در خارج از کشور انجام شد از بین ۷۳۴۸ فرد بیمار که با ندول تیروئید مواجه بودند

 • حدود ۴۹ درصد ندول‌ها بین ۱ تا ۱/۹ سانتی متر
 • ۲۷ درصد بین ۲ تا ۲/۹ سانتی متر
 • ۱۴ درصد بین ۳ تا ۳/۹ سانتی متر
 • ۱۱ درصد از آنها بیش از ۴ سانتی متر بودند.

🔻در طی این آزمایشات ۱۳ درصد از این گره‌ها سرطانی عنوان شدند و از این تعداد ۸۶ درصد از این افراد دچار سرطان پاپیلاری تیروئید که شایع‌ترین نوع سرطان تیروئید است، بودند.

🔺 در حدود ۱۰/۵ درصد گره‌های سرطانی بین ۱ و ۱/۱ سانتی متر تشخیص سرطان وجود داشت.

🔻 در حدود ۱۵ درصد گره‌های بزرگ‌تر از ۲ سانتی متر نیز خطر سرطان بیشتر بود.

🔺 در گره‌های بزرگ‌تر از ۲ سانتی متر خطر سرطان بدون تغییر مشاهده شد.

🔻 طی این تحقیقات مشخص شد ندول‌های بزرگ‌تر از ۲ سانتی متر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند.

با این حال جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و می‌توان به کمک یک متخصص جراحی عمومی با انجام بهترین روش‌های درمان از سرطان‌های تیروئید نیز به خوبی رهایی پیدا کرد.

 

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی اسلیو معده و بای پس معده