آنچه در این مقاله میخوانید:

مراقبت‌های بعد از عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا، به طور معمول تا حدود شش هفته طول خواهد کشید. اکثر بیماران در طی هفته اول و دوم می توانند فعالیت های روزمره خود را بدون هیچ مشکلی آغاز کنند.

اما برای اینکه بدن به شرایط جدید خود عادت و انرژی لازم را به طور کامل به دست آورد، باید فرصت بیشتری به آن بدهید. پس بهتر است، فعالیت‌های روزمره خود را به تدریج شروع کنید.

در این عمل یک تا چهار برش بر روی ناحیه شکمی ایجاد و سپس جراح، با استفاده از ابزاری به نام لاپاراسکوپ کیسه صفرا را خارج خواهد کرد. در طی مدت ریکاوری، احتمالا با برخی از عوارض عمل برداشت کیسه صفرا مانند دردهای شکمی، سوزش گلو، اسهال، ناراحتی های پوستی در اطراف زخم مواجه خواهید شد.

این علائم پس از گذشت چند روز کاهش خواهند یافت و نمی توانند خطرناک باشند. علت درد بعد از عمل کیسه صفرا دلایل مختلفی میتواند داشته باشد که در صورت تشدید درد و علائم باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

چند روز استراحت بعد از عمل کیسه صفرا
مراقبت های اولیه بعد از عمل کیسه صفرا

مدت استراحت بعد از عمل کیسه صفرا

بهبودی کامل شما بعد از جراحی برداشتن کیسه صفرا، به این موضوع بستگی دارد که چه نوع عملی را انجام داده باشید. یعنی عمل شکاف ناحیه ای داشته باشید، یا اینکه عمل باز انجام داده باشید.

بیشتر افرادی که عمل جراحی ناحیه ای دارند می توانند در همان روز عمل، از بیمارستان مرخص شوند. بازگشت به فعالیتهای عادی روزمره شما، در این نوع عمل حدود ۲ هفته طول می کشد.

اما بعد از جراحی باز، معمولاً باید ۳ تا ۵ روز در بیمارستان بمانید و مدت بهبودی هم طولانی تر خواهد بود. بازگشت به فعالیتهای عادی هم حدود ۶ تا ۸ هفته طول خواهد کشید.

اگر میخواهید همان روز عمل به خانه برگردید، باید فردی همراه شما باشد و حداقل ۲۴ ساعت در کنارتان بماند. زیرا ممکن است اثرات بیهوشی را احساس و عوارض جانبی آن را مشاهده کنید.

اگر بیماری که عمل کیسه صفرا انجام داده است کودک باشد٬ ممکن است با توجه به شرایط جسمانی کودک مساله اندکی متفاوت باشد. برداشتن کیسه صفرا در کودکان به همان شکل بزرگسالان انجام میشود که در این مقاله بیشتر بخوانید.

استراحت بعد از عمل کیسه صفرا
دوره‌ بهبودی عمل کیسه صفرا برای اکثر افراد ۶ هفته است

چه فعالیت هایی بعد از لاپاراسکوپی کیسه صفرا میتوانم انجام دهم؟

یکی از مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا، مربوط به تحرک و شروع فعالیت ها است. در روزهای ابتدایی به محض اینکه حس بهتری داشتید، سعی کنید کمی در منزل راه بروید. پیاده روی و قدم زدن در بهبود جراحت ها و ترمیم زخم های عمل موثر است.

اما برای رسیدن به نتیجه عجله نداشته و خود را در موقعیت های سخت، مانند بالا و پایین رفتن از پله ها قرار ندهید. در عین حال سعی نکنید به طور مدام در بستر استراحت کنید.

می توانید پیاده روی را از فضای اطراف منزل شروع کنید. اما اگر با هر فعالیت احساس درد می‌کنید، آن را متوقف کرده و به خود زمان بیشتری بدهید.

فعالیت های بعد از عمل لاپاراسکوپی
در چند روز اول فشار زیادی به بدن نیاورید و فعالیت‌های خود را با پیاده روی در خانه شروع کنید

آیا بعد از عمل لاپاراسکوپی می توانم رانندگی کنم؟

بعد از عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا پزشک برای کاهش درد، داروهای مسکن و آرام بخش برای شما تجویز خواهد کرد. این داروها خواب آور هستند، بنابراین پس از مصرف آنها به سراغ کارهایی مانند رانندگی که نیاز به هوشیاری و تمرکز دارند نروید.
بهتر است پس از گذشت یک هفته بعد از عمل رانندگی را آغاز کنید، تا مدتی هم انجام فعالیت‌های سنگین، مانند بلند کردن اجسام و یا دویدن را کنار بگذارید
انجام این نوع از فعالیت ها در روز و هفته های اول بعد از عمل، می باعث ایجاد درد می‌شود. از انجام دادن فعالیت‌هایی که، باعث فشار به ناحیه برش‌ها می‌شوند پرهیز کنید.

چه مدت بعد از عمل لاپاراسکوپی می توانم به سرکار بروم؟

شروع کار، بستگی به وضعیت بیمار و نوع فعالیت شغلی دارد. اگر شغل شما پشت میزی است، پس از گذشت یک هفته می توانید به تدریج فعالیت خود را آغاز کنید. اما اگر با نشستن هم احساس درد کردید، کار را متوقف کنید.
اگر شغل شما به گونه ایی است که فعالیت های فیزیکی زیادی انجام می‌دهید، بهتر است دوره ریکاوری را به طور کامل پشت سر بگذارید، زیرا فشار روی زخم های عمل می تواند باعث بروز عوارض جدی شود.

مراقبت از جای زخم عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا

مراقبت از زخم ها بعد از عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا، بستگی به روشی دارد که برای بستن پوست از آن استفاده شده است. در جراحی ها معمولا برای بستن پوست از بخیه، منگنه و یا نوار چسب جراحی استفاده می کنند.

بخیه ها می توانند به دو صورت جذبی و غیر جذبی استفاده شوند. بخیه های جذبی نیازی به کشیده شدن نداشته و معمولا پس از گذشت شصت روز، جذب بدن خواهند شد و لازم نیست بیمار برای کشیدن آن دوباره به کلینیک مراجعه کند. استفاده از منگنه‌های جراحی هم، که دوره ریکاوری کوتاه‌تری نسبت به بخیه داشته و کمتر دچار عفونت می‌شوند هم موثر است.

نوار چسب جراحی نیز از روش های نوین، برای بستن زخم های پس از عمل جراحی است زیرا احتمال بروز عفونت در آنها کم بوده و باعث ایجاد درد در بیمار نخواهد شد. اما این نوار چسب‌ها، تنها در نواحی خاصی از بدن قابل استفاده هستند. به عنوان مثال این چسب ها برای قسمتهایی از بدن که تعرق زیادی داشته و موی زیادی دارند مناسب نیستند.

مراقبت از بخیه ها پس از عمل لاپاراسکوپی
بخیه‌ها در عمل برداشتن کیسه صفرا می‌توانند به دو صورت جذبی و غیر جذبی استفاده شوند

مراقبت از بخیه بعد از عمل کیسه صفرا

پس از عمل لاپاراسکوپی٬ متخصص جراح عمومی اطلاعات لازم در مورد مراقبت ار بخیه ها پس از عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا به شما خواهد داد.

بعد از کشیدن بخیه ها پرستار و پزشک معالجتان به شما می‌گوید که چطور مراقب بخیه‌های خود باشید و بعد از چه مدتی میتوانید به حمام بروید.

بطور کلی مراقبتها شامل موارد زیر است:

🔻 در روز اول پس از عمل، محل زخم و بخیه را خشک و تمیز نگه دارید. در بسیاری موارد هنگام عمل از بخیه های قابل جذب برای زخم‌های شما استفاده می شود. عموما بخیه‌های قابل جذب یک تا دو هفته طول می‌کشد که جذب شود. اما اگر از بخیه های غیر قابل جذب یا همان بخیه های معمولی استفاده شود، ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل باید به بیمارستان مراجعه کنید و بخیه ها را بکشید.

🔺 پس از گذشت دو روز می توانید حمام کنید، اما پس از حمام باید جای زخم را خشک کنید. حواستان باشد که با آب خیلی گرم اصلا دوش نگیرید. اگر جای زخمتان را باند پیچی کرده‌اند حتما دور آن را با پلاستیک بپوشانید تا آب به باند نفوذ نکند. اصلا تا زمانی که پزشک اجازه نداده است شنا نکنید.

🔻 پس از گذشت دو روز، می توانید پانسمان روی زخم را بردارید. اگر همچنان از محل زخم مایعات ترشح می شود، باید پانسمان روی زخم بماند. در صورت خیس شدن پانسمان، محل زخم را تمیز کرده و پانسمان را عوض نمایید.

🔺 گاهی اوقات ممکن است پزشک برای جلوگیری از عفونت، پمادهای آنتی بیوتیک مانند نئوسپورین و یا پلی سپورین را تجویز نماید. پس از تمیز کردن محل بخیه از پماد‌ها استفاده کنید.

توصیه های غذایی و نزديكی بعد از لاپاراسكوپي صفرا

از دیگر مراقبتهای بعد از عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا، تغذیه بعد از عمل کیسه صفرا است. در این مورد بیمار با محدودیت غذایی خاصی مواجه نیستید، اما توصیه می شود از خوردن غذاهای چرب خودداری کنید. در عین حال در هر وعده غذایی حجم کمتری غذا مصرف شود. به این طریق به بدن فرصت می دهید تا خود را با شرایط جدید سازگار نماید.

🔺 بعد از عمل به تشخیص پزشک تان میتوانید هر غذایی را بخورید. یعنی به راحتی هر غذایی که حتی قبل عمل توصیه شده بود که نخورید را می‌توانید استفاده کنید. اما دقت کنید که برای بهبود جای زخم و بخیه بهتر است که از غذاها سالم و مقوی استفاده کنید.

🔻 هر موقع احساس کردید می‌توانید رابطه جنسی هم داشته باشید! بله این موضوع هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند اما به شرط این‌که وزن و فشاری بر روی بخیه‌های شما وارد نشود.

باید خاطر نشان کنیم که بستگی به توانایی بدنی شما دارد و ممکن برای بعضی افراد بیشتر طول بکشد و برای بعضی دیگر کمتر.

برگرفته از:

Gallbladder removal – laparoscopic

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی اسلیو معده و بای پس معده