بعد از عمل جراحی لاغری چه مراقبتهایی لازم است؟

عناوین

بعد از جراحی، مهمترین چیزی که باعث یک نتیجه عالی از عمل لاغری میشود، مراقبتهای پس از آن است. همانطور که میدانید اضافه وزن مفرط یا چاقی یک بیماری است که درمان آن دشوار است ضمن این که خود باعث بروز مشکلات پزشکی دیگری نیز می‌شود. برای افرادی که با شاخص توده بدنی BMI بالای ۳۵ هستند، معمولاً از روش جراحی برای درمان چاقی استفاده می‌شود، در هر صورت باید دانست که درمان چاقی فراتر از رژیم‌های غذایی و جراحی است و به یک سبک زندگی جدید بستگی دارد. میتوان گفت نتیجه نهایی عمل و موفقیت آن به مراقبتهای بعد از عمل لاغری بستگی دارد. توجه نکردن بیماران به مراقبتهای پس از جراحی لاغری، باعث افزایش عوارض پس از عمل خواهد شد.

مراقبتهای بعد از جراحیهای لاغری

برای رسیدن به تناسب اندام در افراد دچار چاقی مفرط روش‌های جراحی گوناگونی از جمله اسلیو معده، بالون معده، جراحی بای پس معده و… وجود دارد که پزشک جراح با توجه به شرایط بیمار بهترین روش جراحی را پیشنهاد می‌کند، بعد از انجام جراحی اما شرایط زندگی برای همه بیماران یکسان خواهد بود.

مراقبتهای بعد از عمل لاغری و سبک زندگی پس از آن از مهمترین نکاتی است که فرد باید به آن توجه داشته باشد. نکات مهمی مثل تغذیه، ورزش و مصرف دارو‌ها برای مشکلات سلامتی از جمله اصلی‌ترین موارد هستند که بیمار باید آن‌ها را برای همیشه تغییر دهد.

به عبارتی بعد از جراحی‌های لاغری این سبک زندگی شما است که با ترکیبی از تغذیه سالم، ورزش و ملاقات‌های منظم با پزشک، تناسب اندام همیشگی را برای شما به ارمغان می‌آورد. حفظ این رویکرد از بازگشت وزن و یا مشکلات پزشکی ناشی از اضافه وزن جلوگیری می‌کند.

دستورات پس از عملهای لاغری
نکات مهمی مثل تغذیه، ورزش و مصرف دارو‌ها برای مشکلات سلامتی از جمله اصلی‌ترین موارد هستند که بیمار باید آن‌ها را برای همیشه تغییر دهد.

نوشیدن آب پس از عمل لاغری

نوشیدن آب زیاد بعد از عمل جراحی اسلیو معده یا عمل بای پس معده، از مشکلاتی مانند سنگ کلیه، سنگ صفرا، غلیظ شدن ترشحات ریوی و افزایش خطر عفونت ریه، غلیظ شدن خون و ریسک لخته شدن خون و… جلوگیری می‌کند. همچنین جهت جلوگیری از خطر کم آبی بدن، مصرف مایعات پس از عمل بسیار مهم است.

رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری

  • هیدراته بمانید، روزانه ۸ لیوان مایعات بنوشید.
  • حتماً ۶۰ – ۱۰۰ گرم پروتئین در روز مصرف کنید.
  • در روز‌های اولیه پس از جراحی، بیماران وعده‌های غذایی را با رژیم غذایی مایع شروع می‌کنند و در نهایت به سمت غذا‌های جامد ‌می‌روند.
  • از مصرف غذا‌های حاوی قند و نشاسته زیاد خودداری کنید

بلافاصله پس از جراحی، بیماران تحت رژیم غذایی خاصی قرار خواهند گرفت که توسط پزشک جراح چاقی برای آن‌ها توضیح داده می‌شود. اکثر بیماران برای چند هفته رژیم مایعات خواهند داشت، سپس به آرامی شروع به مصرف غذا‌های نرم و بعد از آن غذا‌های جامد می‌کنند.

برای جلوگیری از حالت تهوع، مشکلات کلیوی، یبوست و خستگی، پس از جراحی بیمار باید روزانه دو لیتر مایعات بنوشد. علاوه بر هیدراته ماندن، بیماران باید روی میزان پروتئین مصرفی خود تمرکز کنند.

اکثر رژیم‌های غذایی بعد از جراحی چاقی ۶۰ تا ۱۰۰ گرم پروتئین در روز به بیمار توصیه می‌کنند. بیمارانی که پروتئین کافی دریافت نمی‌کنند ممکن است دچار ضعف و از دست دادن عضلات شوند و این می‌تواند مشکلات جدی برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

 

رژیم غذایی بعد از عمل چاقی
بیمارانی که پس از عمل لاغری، پروتئین کافی دریافت نمی‌کنند ممکن است دچار ضعف و از دست دادن عضلات شوند

ویتامین‌ها و مواد معدنی بعد از جراحی چاقی

مصرف مکمل‌های ویتامین از مراقبتهای پس از عمل لاغری و بسیار ضروریست. پس از جراحی کاهش وزن، بیماران باید تا آخر عمر از مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنند.

پزشکتان برای شما مشخص می‌کند که چه میزان ویتامین و املاح معدنی برای شما کافی خواهد بود.

رایج‌ترین ویتامین‌ها عبارتند از:
مولتی ویتامین، ویتامین B۱۲، کلسیم، ویتامین D و آهن.

بیمارانی که بعد از جراحی کاهش وزن مادام العمر هر روز ویتامین مصرف نمی‌کنند، به دلیل سطوح پایین ویتامین و مواد معدنی، ممکن است از دچار مشکلات جدی سلامتی و پزشکی شوند.

ورزش بعد از جراحی چاقی

پس از جراحی کاهش وزن، بیماران اغلب احساس می‌کنند انرژی بیشتری دارند و توان ورزش کردن در آن‌ها بیشتر می‌شود. پیاده روی مکرر، که فقط چند ساعت پس از جراحی شروع می‌شود، می‌تواند به بهبود سریعتر بیماران کمک کند. شرایط برای هر بیمار متفاوت خواهد بود و هر فرد باید قبل از شروع ورزش‌های شدید با جراح خود مشورت کند، اما در صورت شروع ورزش، باید روزانه ۳۰ دقیقه ورزش متوسط انجام شود. ورزش منظم به کاهش وزن و جلوگیری از بازگشت وزن کمک بسیاری می‌کند.

دارو‌ها بعد از جراحی لاغری

یکی دیگر از مراقبتهای بعد از عمل لاغری مراقبت در میزان و مصرف داروهاست. در اکثر بیماران چاقی مفرط که دچار مشکلات سلامتی هستند و دارو مصرف می‌کنند، پس از جراحی و انجام آزمایشات مصرف بسیاری از دارو‌ها حذف و یا کاهش می‌یابد. گاهی نیاز است که برخی از دارو‌ها بعد از جراحی به صورت جویدنی یا مایع باشند. همچنین بسیاری از بیماران برای مدتی پس از جراحی از نوعی داروی ضد اسید استفاده می‌کنند.

مصرف سیگار و الکل بعد از جراحی کاهش وزن

اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران قبل از انجام جراحی‌های لاغری، سیگار یا الکل را برای همیشه ترک کنند. ضمن این که بعد از جراحی نیز مصرف دخانیات و الکل برای بیماران ممنوع خواهد بود. این ممنوعیت به آن دلیل است که مصرف دخانیات علاوه بر سرطان ریه می‌تواند مشکلات متعددی را نیز ایجاد کند.

مصرف نیکوتین توانایی بدن را برای بهبودی پس از جراحی کاهش داده و بیماران را بلافاصله پس از جراحی در معرض خطر حمله قلبی، ذات‌الریه و لخته شدن خون قرار می‌دهد.

مصرف الکل بعد از جراحی چاقی می‌تواند عواقب جدی داشته باشد. الکل بعد از جراحی سریع‌تر از سابق جذب جریان خون می‌شود و بیماران جراحی چاقی در مقایسه با قبل از جراحی، برای مدت طولانی‌تری پس از نوشیدن، سطوح بالاتری از الکل در سیستم خود خواهند داشت که منجر به افزایش خطر اعتیاد به الکل در بیماران جراحی چاقی می‌شود.

بارداری بعد از جراحی چاقی

جراحی‌های کاهش وزن معمولاً به افزایش شانس بارداری کمک می‌کنند با این حال، بیماران خانم باید ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از جراحی کاهش وزن از بارداری پیشگیری کنند به آن دلیل که به کمترین وزن ممکن برسند و اطمینان حاصل کنند که در صورت تمایل به بارداری، امکان تغذیه کافی دارند.

[ پیشنهاد میکنیم بخوانید: آیا بعد از عمل اسلیو میتوان باردار شد؟ ]

مبارزه با کاهش وزن و پیگیری طولانی مدت

باید بدانید که چاقی یک بیماری طولانی مدت است و حتی پس از جراحی نیز بیماران نیاز به پیگیری منظم دارند. در اوایل بعد از جراحی لاغری، بیماران در سال اول هر چند ماه یکبار نیاز به معاینه توسط پزشک دارند. پس از جراحی لاغری بهتر است که بیماران به صورت مادام العمر معاینات سالانه پزشکی داشته باشند. این ویزیت‌ها مهم هستند، زیرا چاقی یک بیماری مزمن است و می‌تواند ادامه یابد یا حتی بعد از جراحی بازگردد.

جمع‌بندی

جراحی کاهش وزن اولین بخش از یک پروسه طولانی است، مراقبت های پس از عمل لاغری، تاثیر مهمی در موفقیت عمل دارد. به عبارتی جراحی چاقی اولین گام برای رسیدن به تناسب اندام در بیماران مبتلا به چاقی مفرط است. جهت رسیدن به انتظارات پس از عمل لاغری، تغییر سبک زندگی پس از جراحی لاغری برای طولانی مدت بودن و نتیجه بخش بودن عمل لازم است. پس از جراحی‌های چاقی سبک زندگی فرد باید برای همیشه تغییر کند. رژیم‌های غذایی، استفاده از ویتامین‌ها، ورزش، دارو‌های مصرفی و… از جمله مواردی هستند که در این زمینه به آن‌ها پرداخته می‌شود.

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نازنین
نازنین
3 ماه قبل

سلام آقای دکتر اگه کسی بخواد عمل لاغری انجام بده و به رژیم غذایی بعد عمل خیلی توجهی نکنه ممکنه وزنش برگرده؟

دکتر بهزاد نعمتی‌هنر
مدیر
پاسخ به  نازنین

سلام، هم ممکنه کاهش وزنشون مقدار ایده آل نباشه هم اینکه وزنشون به مرور زمان برگشت کنه. البته نه اینکه به مقدار قبل از عمل برسه. ولی در هر صورت روند کاهش وزنشون موثر نیست.

.
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x