یکی از مشکلات آزاردهنده‌ای که بعضی از افراد با آن مواجه می شوند، مشکل التهاب آپاندیس است. التهاب آپاندیس یا آپاندیسیت مشکلی جدی است که درد بسیار شدیدی دارد، اما شما با انجام جراحی آپاندیسیت می‌توانید از آن خلاص شوید. شما در این مقاله با عمل جراحی آپاندیسیت آشنا و مراقبت‌های پس از عمل آپاندیس را خواهید دانست.

بیماری آپاندیسیت چیست؟

آپاندیسیت زمانی اتفاق می‌افتد که آپاندیس (همان کیسه انگشتی شکل که از روده بزرگ در انشعاب است و در قسمت راست شکم قرار دارد) به دلیل التهاباتی که از عفونت‌های باکتریایی ایجاد می‌شود، پر از چرک شده و بسته می شود. به وجود آمدن آپاندیسیت فقط به‌ خاطر یک دلیل نیست و یک رشته عوامل می‌تواند باعث به وجود آمدن آپاندیسیت شود که در ادامه توضیح می‌دهیم:

  • چسبندگی روده‌ها
  • التهاب و ورم بافت لنفاوی آپاندیس که به دلیل عفونت ویروس گوارشی به وجود می‌آید.
  • انسداد روده که به دلیل باقی ماندن مواد غذایی در روده و یا یک تکه مدفوع باعث مسدود شدن مجرای آپاندیس شما شود.

درد آپاندیسیت در اطراف ناف و سمت راست شکم ایجاد و بسیار شدید است. محل درد امکان دارد که نسبت به شرایط شما مثل سن و موقعیت آپاندیس مخصوص خودش باشد. این امر معمولا در سنین ۱۰ تا ۳۰ سال رخ می‌دهد. بهتر است برای درک این موضوع، مقاله تجربه های افراد از درد آپاندیس چگونه است را مطالعه کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که آپاندیس باید به طور حتم درمان شود. اگر به سراغ درمان این بیماری نروید، آپاندیس پاره و تمام عفونت‌های آن به داخل شکم راه می‌یابد. این امر سبب ایجاد پریتونیت می‌شود که بسیار دردناک و خطرناک است. پریتونیت نیز باعث، التهاب پوشش دیواره شکم می‌شود که اگر درمان نشود زندگی افراد را تهدید می‌کند.

باید بدانید که عمل جراحی آپاندیسیت بهترین راه حل برای این مشکل است. اصلا نباید به این فکر کنید که مشکل آپاندیس خود به خود حل می‌شود. هر چقدر که درمان و جراحی را عقب‌تر بیاندازید بیشتر به پارگی آپاندیس و خطر مرگ نزدیک می‌شوید.

آشنایی با نشانه‌های آپاندیسیت:

  • درد بسیار آزاردهنده در اطراف ناف و سمت راست به پایین شکم.
  • زمانی که هر حرکت جنبشی از قبیل خندیدن، راه رفتن و … انجام می دهید دردنان افزایش می‌یابد.
  • حساسیت در برابر فشار درد
  • شدیدتر شدن درد در طی چند ساعت
  • علائم گوارشی مثل استفراغ، اسهال، از دست دادن اشتها، یبوست و …
  • متورم شدن شکم

بهتر است زمانی که نشانه‌ها و علائم بالا را در شکم خود یا فرزندمان احساس کردیم، فورا به پزشک مراجعه کنیم تا درد بیشتر و صدمات بیشتری را متحمل نشویم.

اگر متخصص جراحی عمومی، شما نسبت به پاره‌شدن زودتر آپاندیس مشکوک شود باید هرچه زودتر عمل جراحی را انجام دهید و اگر تشخیص دهد که خطر کمتر است شما برای بررسی‌های بیشتر با روش‌هایی مثل معاینه فیزیکی، آزمایش ادرار، سونوگرافی، آزمایش خون، سی تی اسکن مورد آزمایش قرار می‌گیرید.

مراقبت های بعد از عمل آپاندیسیت
یکی از نشانه های آپاندیسیت، احساس درد در ناحیه سمت راست شکم است

جراحی آپاندیس چگونه است؟

جراحی آپاندیسیت به دو روش اصلی انجام می‌شود:

 عمل جراحی باز یا آپاندکتومی

در این روش برشی از طریق پوست، بافت زیرین و دیواره شکم ایجاد می‌شود تا به آپاندیس برسند. این برش به ۲ تا ۴ اینج یا ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر است.

 جراحی لاپاروسکوپی

در این روش چند برش کوچک در شکم ایجاد می‌کنند. سه برش کوچک تحت عنوان سوراخ کلیدی در شکم ایجاد می‌کنند، سپس از ابزارهای خاصی استفاده می‌کنند. یک دوربین ویدیویی را داخل شکم می‌کنند تا به وسیله آن به بررسی آپاندیس و سایر اندام بپردازند و آپاندیس را خارج کنند.

نوع انجام عمل آپاندیس به میزان و شدت آپاندیسیت مربوط است. پزشک انواع مدل‌های جراحی را به شما گفته و برایتان توضیح می‌دهد. شما باید با توجه به شرایط خود بهترین روش را انتخاب کنید.

جراحی لاپاراسکوپیک باعث می‌شود تا سریعتر بهبودی یابید و آثار زخم و جراحی کمتری نسبت به جراحی باز دارد، اما باید این نکته را در نظر بگیرید عمل لاپاروسکوپویک برای همه افراد مناسب نیست.

اگر آپاندیس دچار پارگی شده و عفونت به همه جا سرایت کرده باشد یا آبسه ایجاد شده باشد، بهترین روش عمل جراحی لاپاراسکوپیک است که پزشکان می‌توانند حفره‌ی شکمی را نیز تمیز بکنند.

تفاوت دیگر این دو روش مدت زمان بهبودی بعد از جراحی است در روش آپاندکتومی شما یکی دو روز بیشتر در بیمارستان می‌مانید تا زخمتان بهتر شود و بهبودی بیشتری حاصل کنید.

اگر آبسه داخل آپاندیس پاره شود، پزشک لوله‌ای را به وسیله پوست وارد می‌کند تا مایع آبسه را تخلیه کند و پس از چند هفته عمل آپاندکتومی انجام شود.

در روش لاپاروسکوپی یا آپاندکتومی، آپاندیس را می‌برند و برمی‌دارند که در روش دوم عمل برداشتن آپاندیس از طریق یکی از برش‌های کوچک انجام می‌شود.

عوارض بعد از جراحی آپاندیسیت

بعد از انجام عمل جراحی، طبیعی است که تا چند روز پس از آن دچار ضعف و خستگی باشید و یا کم و بیش احساس درد و تورم در ناحیه‌ی شکم داشته باشید. اگر جراحی شما لاپاروسکوپی باشد ممکن است تا یک شبانه روز، بعد از عمل در ناحیه شانه نیز احساس درد کنید.

حتی این امکان وجود دارد تا بعد از عمل دچار مشکلات گوارشی مثل معده درد، یبوست، اسهال، باد در روده و یا سردرد شوید. این مشکلات بعد از چند روز رفع می‌شود و بدن به حالت عادی خود بازمی‌گردد. اگر آپاندیس پاره شود امکان دارد مدت زمان بهبودی شما بیشتر طول بکشد.

عوارض پس از عمل آپاندیس
یکی از عوارض جراحی آپاندیسیت، احساس ضعف و خستگی بعد از عمل و حس درد در ناحیه شکم است

علت درد جای عمل آپاندیس بعد از چند سال

بطور کلی هر قسمت شکم که باز بشود ممکن است در آینده حالت نرمال پیش از عمل را پیدا نکند زیرا داخل شکم برش خورده و سپس دوخته شده است. به این علت و یا بنا به دلایل مختلف دیگر ممکن است این ناحیه حساس باشد و زمانیکه دست به ناحیه بخورد، درد داشته باشد. ولی از شایع‌ترین علت های درد بعد از عمل آپاندیس این است که ممکن است در این محل، فتق اتفاق بیفتد، یا بخیه هایی که از زیر خورده شده، عفونت کنند و به اصطلاح آبسه بخیه بوجود بیاید. ممکن است که یه سری تغییرات در عصب های حسی این ناحیه رخ بدهد و به اصطلاح تشکیل نوروما بدهند و باعث درد بشود. اما اینطور نیست که کسی عمل آپاندیس انجام بدهد تا سالیان درد داشته باشد.

مراقبت‌های بعد از عمل آپاندیسیت

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که بدن شما بعد از عمل آپاندیسیت همانند قبل است و هیج رژیم یا پرهیز غذایی یا حرکتی بعد از بهبودی نخواهید داشت.

بهتر است برای اینکه بهبودی خود را بعد از عمل تسریع ببخشید دستورالعمل‌های زیر را رعایت کنید. ممکن است هر فردی براساس شرایط خود در زمان و حالت خاص خود بهبود یابد، اما اکثر افراد با رعایت این دستورالعمل‌ها سریعتر بهبود یافتند و به شرایط عادی زندگی خود بازگشتند.

فعالیت های پس از عمل جراحی آپاندیس

۱- زمانی که احساس خستگی یا ضعف کردید حتما استراحت کنید تا زودتر بهبود یابید.

۲- سعی کنید هر روز پیاده روی منظم داشته باشید. سعی کنید بیشتر از قبل پیاده روی کنید. پیاده روی با سرعت منظم و پیوسته باشد. پیاده روی روند فشار خون را بهبود می‌بخشد.

۳- به مدت دو هفته سعی کنید وسایل سنگین جابجا نکنید. بغل کردن و جابجایی بچه، کیف‌های سنگین، باکس حمل حیوانات، جارو برقی و … به مدت دو هفته ممنوع است.

۴- از انجام فعالیت‌های ورزشی استقامتی مثل دوچرخه‌سواری، کوهنوردی، وزنه برداری، ورزش‌های ایروبیک سنگین و … تا زمانی که پزشکتان بگوید که خطری ندارد پرهیز کنید.

۵- بهتر است ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت بعد از عمل دوش نگیرید. اگر خواستید دوش بگیرید زخم را بپوشانید. تا دو هفته اول به حمام نروید و زخم را نشویید و تا دو هفته زخم را خشک نگه دارید.

۶- زمانی رانندگی کنید که دیگر اثرات داروهای مسکن از بین رفته باشد، همینطور قادر باشید پاهایتان را روی پدال‌های به سرعت حرکت دهید و مشکلی برایتان ایجاد نشود.

۷- شما می‌توانید ۱ تا ۳ هفته بعد از جراحی به محل کارتان بازگردید که اگر عمل جراحی باز داشته باشید ممکن است تا ۴ هفته بعد بتوانید بازگردید.

رژیم غذایی بعد از عمل جراحی آپاندیس

۱- شما می‌توانید غذاهای عادی مصرف کنید. اگر شکمتان ناراحت است بهتر است از غذاهای کم چربی استفاده کنید. غذاهایی مثل مرغ پخته، برنج بی روغن و ماست مناسب است.

۲- به مقدار زیادی در طی شبانه روز آب بخورید.

۳- ممکن است بعد از جراحی اجابت مزاجتان مقداری طول بکشد. این فرایندی عادی است و نگران نباشید. سعی کنید پیاده‌روی بیشتری کنید و خوردن غذاهای پرفیبر و ملین‌ها را فراموش نکنید.

سعی کنید در این مدت دستورالعمل‌ها و خوردن داروهایی که پزشکتان تجویز کرده را رعایت کنید تا در طول دو هفته به طور کامل به بهبودی خود بازگردید.