چرا از درن در عمل لاغری اسلیو استفاده میشود؟

عناوین

درن وسیله است که در برخی جراحی ها از جمله عمل لاغری در شرایط ویژه از آن استفاده میشود. عمل اسلیو یکی از درمان های رایج برای بیماری چاقی است، و یکی از چالش های افراد در تردید به عمل، استفاده از درن در این شیوه جراحی است. در این مقاله به اطلاعات بسیار مهمی از کاربرد درن و نکات مربوط به آن می‌پردازیم.

درن چیست؟

درن (Drain) وسیله‌ای لوله‌ای شکل و پلاستیکی است که برخی از پزشکان جراح جهت تخلیه ترشحات داخل شکم بعد از انجام جراحی‌های لاغری اسلیو و عمل بای پس معده داخل شکم کار می‌گذارند. کاربرد این دستگاه شبیه به دستگاه ساکشن است و در واقع ترشحات محل بخیه یا منگنه داخل شکم را به خارج هدایت می‌کند، از این وسیله به منظور اطمینان از عدم خونریزی یا نشتی و آسیب بعد از عمل جراحی اسلیو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درن گذاری در عمل اسلیو معده یک حرکت سلیقه ای است که توسط پزشک صورت میگیرد، برخی از پزشکان برای اطمینان بیشتر از آن استفاده می‌کنند اما ممکن است که برخی از پزشکان نیز تمایلی به استفاده از درن نداشته باشند. معمولا درن‌گذاری بعد از پایان فرآیند جراحی توسط جراح در ناحیه عمل استفاده می‌شود. انتهای لوله‌ای که در بافت قرار داده می‌شود را توسط بخیه به بافت ثابت می‌کنند تا به راحتی از بافت مورد نظر خارج نشود.

آیا درن برای تمام افراد در عمل لاغری اسلیو استفاده می‌شود؟

همانطور که در بخش قبل نیز اشاره کردیم استفاده از این وسیله پزشکی کاملا اختیاری است، بنابراین استفاده از آن در جراحی اسلیو معده برای همه بیماران ضرورتی ندارد، مگر بیمارانی که در خطر عوارضی مثل خونریزی یا نشتی بعد از جراحی اسلیو قرار دارند، ممکن است پزشک معالج برای اطمینان از عدم خونریزی و نشتی از درن برای بیمارانی که جراحی اسلیو داشته‌اند استفاده کند. در حقیقت پزشک برای بررسی اوضاع داخل شکم از درن استفاده می‌کند، وقتی مطمئن شود که مشکلی بیمار را تهدید نمی‌کند درن از بدن بیمار خارج می‌شود.

آیا درن برای همه افراد در عمل اسلیو معده استفاده میشود؟
استفاده از درن در عمل اسلیو معده شرایط خاصی دارد

در عمل اسلیو درن چگونه قرار داده می‌شود؟

بعد از این که جراحی اسلیو معده به پایان می‌رسد، پزشک برای اطمینان از شرایط بیمار بعد از جراحی از جمله احتمال  نشتی، خونریزی و عوارض بعد از جراحی اسلیو درن که یک تیوب لاستیکی است در جراحی استفاده می‌کند، یک سر این لوله در قسمت بیرونی محل جراحی و سر دیگر آن در خارج از بدن بیمار قرار می‌گیرد، پزشک برای ثابت نگه داشتن این وسیله با استفاده از یک بخیه آن را به بافت اطراف محل قرارگیری متصل می‌کند. ترشحات، خون یا در صورت رخ دادن عفونت، مایعات عفونی از این طریق از بدن بیمار خارج می‌شود، در واقع پزشک برای اطمینان از رخداد چنین اتفاقاتی درن را در بدن بیمار تعبیه می‌کند تا در صورت مشاهده موارد مشکوک بتوان سریعا اقدامات درمانی را انجام داد.

چه زمانی پس از عمل اسلیو، درن را باید خارج کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این مسئله کاملا بستگی به شرایط بیمار دارد، معمولا بعد از عمل اسلیو معده اگر مشکل خاصی از جمله خونریزی‌های غیر طبیعی یا ترشحات عفونی غیرطبیعی وجود نداشته باشد درن بعد از گذشت 24 ساعت از زمان جراحی و بعد از ویزیت پزشک از بدن بیمار خارج می‌شود، اما ممکن است در صورتی که پزشک احساس کند همچنان خطری بیمار را تهدید خواهد کرد آن را برای مدت طولانی‌تری در بدن بیمار باقی بگذارد.

از آنجایی که خطر نشتی یا خونریزی بعد از جراحی اسلیو معده وجود دارد که عارضه ای بسیار خطرناک در این نوع جراحی محسوب می‌شود، اغلب پزشکان از درن بعد از جراحی اسلیو استفاده می‌کنند و حداقل 24 ساعت بعد از جراحی درن در شکم بیمار باقی می‌ماند. اکثر پزشکان ترجیح می‌دهند که درن حدود 7 روز در بدن بیمار باقی مانده و بعد از طی شدن این مدت درن خارج می‌شود.

مراقبت از درن پس از عمل لاغری اسلیو

در صورتی که پزشک معالج از درن در جراحی اسلیو استفاده کند معمولا 24 ساعت بعد از جراحی و اطمینان از عدم عارضه های شایع جراحی اسلیو از جمله نشتی یا خونریزی محل جراحی درن از بدن بیمار خارج می‌شود، در صورتی که پزشک تشخیص دهد درن باید در بدن بیمار باقی بماند (برخی پزشکان ترجیح می‌دهند که درن یک هفته بعد از جراحی اسلیو در بدن بیمار باقی بماند) روش‌های مراقبت از درن در زمان وجود در محل جراحی را به بیمار آموزش می‌دهند که شامل موارد زیر خواهد بود:

– باید مراقب اعمال نیروی بیش از اندازه روی لوله‌ها باشید، کشیده شدن بیش از اندازه باعث می‌شود که درن از بدن شما خارج شود.

– محتویات درن باید به طور منظم تخلیه شود، حجم این ترشحات اهمیت بسیاری دارد و نباید از مقداری که پزشک تعیین می‌کند بیشتر باشد.

– پانسمان اطراف محل تعبیه درن باید روزانه تعویض شود، ضمن این که ممکن است پزشک از پمادهای دارویی برای استفاده در محل اطراف درن تجویز کند.

– در صورتی که نیاز به استحمام دارید باید با پزشک در این مورد مشورت کنید، ضمن این که نحوه استحمام باید طوری باشد که آب به محل خروج لوله درن نرسد.

– در صورت بروز تب، قرمزی، خارش، عفونت و التهاب در اطراف محل تعبیه درن سریعا به پزشک مراجعه کنید، این علائم می تواند نشان دهنده وجود عفونت در بدن باشد.

– بهتر است که زاویه قرار گیری درن در زمان استراحت بیمار هم سطح بدن و در حد کمر در زمان حرکت بیمار باشد.

اگر نیاز باشد که درن در بدن بیمار باقی بماند پزشک معالج حتما در زمان ترخیص نحوه تخیلیه محتویات درن و اندازه گیری صحیح ترشحات را به بیمار آموزش خواهد داد. البته همانطور که اشاره کردیم معمولا درن ها در کمتر از 24 ساعت بعد از جراحی اسلیو معده از بدن خارج می‌شوند.

آیا بیرون آورن درن جراحی درد دارد؟
بیرون کشیدن درن جراحی خیلی ساده و تقریبا بدون درد است

آیا کشیدن درن جراحی درد دارد؟

قبلا در مقاله علت درد بعد از عمل لاغری در مورد دردهای احتمالی جراحی لاغری توضیح داده شد ولی در پاسخ به این سوال که کشیدن درن جراحی درد دارد یا خیر باید گفت که خیر، کشیدن درن بعد از جراحی هیچ درد غیر قابل تحملی را به بیمار تحمیل نخواهد کرد. خارج کردن درن بسیار ساده بوده و پزشک بعد از برداشتن محل خروج درن را با چند بخیه کوچک می‌بندد، در واقع ممکن است محل عبور درن بعد از برداشته شدن درن و در دوران نقاهت کمی درد داشته باشد که با مصرف مسکن‌های ساده این درد قابل کنترل است، اما مرحله کشیدن درن از بدن بیمار هیچ درد خاصی نخواهد داشت.

نکات مهمی که در مورد درن باید بدانید

– استفاده از درن یک مسئله کاملا سلیقه ای در جراحی اسلیو است، ممکن است برخی از پزشکان جراح عقیده‌ای به استفاده از آن نداشته باشند، اما در هر صورت می‌تواند یک اقدام پیشگیرانه برای آگاهی سریع از عوارض بعد از جراحی اسلیو معده از جمله خونریزی یا نشتی معده بعد از عمل اسلیو معده باشد.

– درن شامل یک لوله از جنس لاستیک کاملا نرم و انعطاف پذیر و ضد حساسیت است که هیچ مشکلی برای اندام‌های داخلی بدن ایجاد نمی‌کند و در فعالیت‌های روزانه بیمار نیز هیچ خللی ایجاد نخواهد کرد.

– در صورتی که مراقبت‌های بعد از جراحی اسلیو و دوره نقاهت به خوبی اجرایی شود در مدت زمان باقی ماندن درن در بدن بیمار هیچ عارضه ای بیمار را تهدید نخواهد کرد.

– باید مراقب عفونت محل جراحی باشید و طبق توصیه پزشک معالج پانسمان محل تعبیه و عبور درن را مرتب تعویض کرده و توصیه‌های لازم در این زمینه را اجرایی کنید.

کلام اخر

همانطور که مطالعه کردید درن گذاری در جراحی اسلیو معده به نظر پزشک معالج بستگی خواهد داشت اما عموما پزشکان برای اطمینان از شرایط بیمار بعد از جراحی از درن استفاده می‌کنند، درن حداقل 24 ساعت و حداکثر یک هفته در بدن بیمار باقی خواهد ماند. توصیه‌های لازم در مورد مراقبت از درن بعد از جراحی قبل از ترخیص بیمار به او آموزش داده خواهد شد. بهتر است بدانید که درن گذاری یک شیوه کاملا علمی و تایید شده است، بنابراین نباید نگران مشکلات در این زمینه باشید و  در این مورد باید به پزشک خود اعتماد کنید.

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هلیا مدرسی
هلیا مدرسی
11 ماه قبل

سلام خیلی ممنون از مقاله تون آقای دکتر درن باعث عفونت نمیشه؟

.
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x