آنچه در این مقاله خواهید خواند:

بعد از جراحی ندول تیروئید یا عمل سرطان تیروئید، عوارض شایعی همچون درد و سفتی گردن بسیاری از بیماران را آزرده خاطر می‌سازد. اما باید بدانید که این عوارض خیلی جدی نبوده و از جمله عوارض طبیعی این جراحی محسوب می‌شود. مشکلی که در این مرحله ایجاد می‌شود به دلیل تحریک مهره‌های گردن و رباط ها و ماهیچه‌های اطراف گردن در زمان جراحی است. از آنجایی که گردن دارای کمترین ماهیچه در طول ستون فقرات است بیشترین آسیب را در تصادفات یا جراحات خواهد دید چرا که محافظت کمتری نسبت به سایر قسمت‌های ستون فقرات از گردن صورت می‌گیرد.

برای جراحی تیروئید گردن در تمام طول مدت عمل به سمت پشت کشیده می‌شود این عمل جراحی ممکن است چندین ساعت به طول انجامد و بنابراین ممکن است بعد از جراحی اسپاسم عضلانی صورت گرفته باعث درد عضلات و رباط‌ ها در ناحیه گردن باشد. این مسئله به ویژه در مورد افرادی که از قبل مشکلات ناشی از اسپاسم عضلانی و یا رباط‌های گردنی دارند ممکن است بیشتر دیده شود. برای رفع سفتی و درد گردن بعد از جراحی تیروئید ورزش‌هایی وجود دارد که کمک می‌کند زودتر این عارضه را پشت سر بگذارید. در ادامه به این ورزش‌ها اشاره خواهیم کرد.

حرکات ورزشی بعد از بهبودی عمل تیروئید
حرکات ورزشی بعد از بهبودی عمل تیروئید

نکته مهم: بهتر است این تمرین‌ها را ده روز قبل و بعد از جراحی به مدت دو بار در روز انجام دهید. این تمرینات گردن بعد از جراحی تیروئید می تواند راحتی و دامنه حرکتی شما را افزایش دهد. اغلب بیماران بعد از جراحی تیروئید در ناحیه برش در گردن احساس سفتی و درد می‌کنند که انجام این حرکات ورزشی می‌تواند این ناراحتی را تا حد زیادی درمان کند.

مراحل انجام ورزش گردن پس از جراحی تیروئید

سر را به سمت بالا و پایین خم کنید

برای شروع سر خود را به شکل صاف نگه دارید. حالا سر را به سمت بالا خم کنید. دوباره به حالت اولیه برگردید و این بار سر خود را به سمت پایین خم کنید و دوباره به حالت اولیه باز گردید.

چرخاندن سر به طرفین

ابتدا سر خود را به شکل صاف نگه دارید. دست چپ را روی گوش راست قرار  دهید. سر خود را اندکی به سمت چپ متمایل کنید و سعی کنید گوش شما با شانه شما تماس پیدا کند. حال به نقطه  آغاز برگردید و سر خود را صاف نگه دارید. این بار  دست راست خود را روی گوش چپ قرار دهید و سر خود را به سمت راست کج کنید، سعی کنید گوش شما با شانه تماس پیدا کند. دوباره به نقطه آغاز باز گردید.

سر پایین به سمت طرفین

ابتدا در نقطه شروع سر خود را صاف نگه دارید. حالا سر را به سمت راست خم کنید و سعی کنید تا جایی که می‌توانید سر را به سمت پایین خم کنید. سعی کنید زیر بغل راست خود را نگاه کنید. دوباره به نقطه شروع بازگردید. این بار سر خود را به سمت چپ خم کنید. اینک سعی کنید تا جایی که می‌توانید سر را به سمت راست خود پایین نگه دارید و زیر بغل راست خود را نگاه کنید.

بالا بردن شانه‌ها

ابتدا سر را صاف نگه دارید. حالا تلاش کنید تا شانه‌ها را تا جایی که امکان دارد بالا ببرید. دوباره به حالت اول بازگردید.  این ورزش را 10 بار تکرار کنید.

خم کردن سر

سعی کنید چانه خود را به سینه بچسبانید. انقدر سر را پایین بیاورید که در پشت گردن احساس کشش کنید. بعد از چند ثانیه به نقطه اول بازگردید. این تمرین را در هر ست 10 بار تکرار کنید.

نکات مهم ورزش گردن بعد  از جراحی تیروئید

بهتر است همه این تمرینات را 10 بار تکرار کنید. شما می‌توانید این تمرینات را چندین بار در روز اجرا کنید. تا جایی که بدن شما یاری می‌کند این تمرینات را انجام دهید. اما حداقل باید روزی دوبار این کار را انجام دهید. به این ترتیب شاهد پیشرفت خود خواهید بود. سعی نکنید فشار زیادی به خود وارد کنید. بهتر است که آهسته و با حوصله تمرین کنید.

تمرین ها را باید به صورت روزانه و منظم انجام دهید. سعی کنید در زمان های استراحت این کار را انجام دهید. هرچه بیشتر و بادقت تر تمرینات را دنبال کنید سریعتر بهبود پیدا خواهید کرد.

در صورتی که بعد از مدتی درد گردن شما بعد از جراحی تیروئید بهبود پیدا نکرد و این تمرینات نیز موثر واقع نشد می‌توانید با فیزیوتراپیست مشورت کنید تا تمرینات بیشتری را برای شما تجویز کرده و نیازهای شما را ارزیابی کند.