زمانی‌که آپاندیس به دلیل انسداد و سایر عوامل دیگر دجار عفونت و التهاب شود، اغلب دردناک شده و پارگ آن می تواند بسیار خطرناک باشد. بهترین راه برای رفع این مشکل، عمل جراحی آپاندیس است که به دو روش آپاندکتومی و لاپاروسکوپی انجام می‌شود. در هر دو این روش‌ها با برداشتن آپاندیس، مانع از پارگی و خارج شدن مایع از آن می‌شوند.

بعد از عمل جراحی باید حتما استراحت کرده و از انجام هر گونه فعالیت و تحرک که به بدن شما فشار وارد می کند، بپرهیزید تا روند بهبودی سریع تر شود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

زمانی‌که آپاندیس به دلیل انسداد و سایر عوامل دیگر دجار عفونت و التهاب شود، اغلب دردناک شده و پارگ آن می تواند بسیار خطرناک باشد. بهترین راه برای رفع این مشکل، عمل جراحی آپاندیس است که به دو روش آپاندکتومی و لاپاروسکوپی انجام می‌شود. در هر دو این روش‌ها با برداشتن آپاندیس، مانع از پارگی و خارج شدن مایع از آن می‌شوند.

بعد از عمل جراحی باید حتما استراحت کرده و از انجام هر گونه فعالیت و تحرک که به بدن شما فشار وارد می کند، بپرهیزید تا روند بهبودی سریع تر شود.

مراقبت‌ها و عوارض در روند بهبودی:

بعد از عمل جراحی آپاندیس، اگر هیچگونه علائمی را مشاهده نکردید می توانید زندگی عادی خود را از سر بگیرید. حتی در اسرع وقت(اغلب بعد از سه روز) رژیم غذایی عادی و نرمال خود را دنبال کنید.

برای مقابله با عفونت ممکن است برای شما، آنتی‌بیوتیک تجویز شود. حتی اگر زودتر روند بهبودی را طی کردید، مصرف دارو‌های تجویز شده توسط پزشک را قطع نکرده و آن ها را مصرف کنید. بهبودی کامل معمولا حدود چهار تا شش هفته طول می‌کشد.

عفونت می‌تواند در محل برش ایجاد شود، پس منطقه بخیه جراحی را روزانه تمیز و خشک نگه دارید. پانسمان را مطابق محل برش تغییر داده و دستان خود را قبل از تعویض پانسمان بشویید.

بهتر است از متخصص جراحی عمومی خود درباره زمان بی‌خطر بودن دوش، استحمام یا خیساندن در آب بپرسید. در صورت بروز هرگونه آسیب فورا با پزشک خود در تماس باشید.

این موارد می‌تواند شامل تب و لرز، تورم، افزایش درد و خونریزی بیشتر از حد در محل برش، سرفه، تنگی نفس، درد قفسه سینه و افزایش درد شکم باشد.

چه زمانی برای انجام ورزش بعد از جراحی آپاندیسیت مناسب است؟

شما حتما باید استراحت و حداقل یک یا دو هفته بعد از عمل جراحی هیچ فعالیت سختی نکنید، در این مدت نباید بیش از حد ورزش کنید. پس از عمل آپاندیس، محدودیت‌هایی برداشتن اجسام سنگین دارید.

طبق تحقیقات انجام شده در مرکز پزشکی UC سن دیگو، شما بعد از جراحی زودتر خسته می‌شوید. بهتر است برای شروع ورزش بعد از جراحی، چندین بار در روز کوتاه پیاده روی کنید تا لخته‌ای ایجاد نشود.

ورزش بعد از جراحی آپاندیس، ممکن است بلافاصله بعد از جراحی و یا با کمی تاخیر باشد. قبل از هرکاری، باید با جراح خود در رابطه با ورزش بعد از جراحی صحبت کنید.

عمل آپاندیس
بعد از عمل آپاندیس، تا مدتی نباید اجسام سنگین را بلند کنید

فرایند بهبودی بعد از عمل آپاندیسیت، اغلب دو هفته طول می‌کشد. قبل از هرکاری، باید با پزشک معالج خود مشورت و بعد از بهبودی، فعالیت‌های بدنی خود را آغاز کنید. پزشک به شما خواهد گفت که، چه حرکاتی می‌توانید انجام دهید که در معرض خطر قرار نگیرید. چون ممکن است زمان بهبودی بیشتری را برایتان تجویز کند.

انجام ورزش‌ها پس از عمل آپاندیسیت به این بستگی دارد که، آیا شما عمل باز یا آپاندکتومی انجام داده‌اید یا عمل لاپاراسکوپی.

اگر تحت عمل جراحی قرار گرفته اید با افزایش تمرینات ورزشی ویژه، علی‌الخصوص تمرینات شکمی می‌توانید یدون هیچ عارضه‌ای قدرت بدنی خود را افزایش دهید. علاوه بر ورزش، در مورد رژیم غذای بعد از عمل آپاندیس نیز، باید ها و نباید هایی وجود دارد که باید رعایت کنید.

تمریناتی که بعد از جراحی در تخت خواب صورت می‌گیرد:

چنانچه به تازگی عمل جراحی آپاندیسیت انجام داده‌اید، باید مدت بیشتری را به استراحت کردن در تخت خواب بگذرانید. بهتر است قبل از انجام هر تمرینی در زمان خواب، با پزشک معالج خود مشورت کنید.

اگر پزشک به شما اجازه انجام تمرینات را می‌دهد، برای شروع بهتر است از پامپ‌های اساسی پا و وزنه‌ها برای کمک به بهبود جریان خون و گردش خون در قسمت های پایین بدن خود استفاده کنید. علاوه بر این شما می‌توانید با انجام تمرین‌های تخت خوابی از خطر ایجاد لخته خون در اندام‌های تحتانی جلوگیری کنید. شما می‌توانید این تمرین‌ها را در هر ساعت در حالت خوابیده در تخت انجام دهید.

پیاده‌روی کوتاه:

بهتر است بعد از دو هفته بی‌تحرکی، برای بازگشت به زندگی عادی خود، تمرینات مهم ورزشی را کم کم شروع کنید. بعد از انجام عمل آپانادیسیت، باید پیاده‌روی کوتاه را شروع و سپس  بعد از گذشت چند روز مدت زمان و شدت آن را افزایش دهید.

در زمان این پیاده‌روی‌ها از نحوه راه رفتن و شرایط بدن خود آگاه باشید و سعی کنید فشاری بر عضلات شکم نیاورید. زمانی که احساس خستگی کردید، راه رفتن را متوقف و زمان پیاده‌روی را کوتاه‌تر کنید.

عمل آپاندیس
بعد از عمل آپاندیس، می توانید ورزش را با پیاده وری های کند و آرام شروع کنید

ورزش‌های آرام شکمی:

بعد از چندین هفته از بهبودی، می‌توانید تمرین‌های ملایم تقویت عضلات شکم را انجام دهید تا دوباره عضلات شکم خود را مورد بازسازی قرار دهید.

نحوه ورزش‌ کردن پس از عمل آپاندیس چگونه است؟

با نشستن بر لبه‌ تخت و در حالی که، پاها از لبه‌ تخت آویزان است شروع کنید. کمر را صاف و محکم و پاهایتان را به آرامی بلند کنید تا زمانی که با زمین در حالت موازی قرار گیرند. این وضعیت را برای مدت چند ثانیه حفظ کنید و سپس پاها را به آرامی به حالت اول خود پایین بیاورید. شما می‌توانید این حرکت را چندین مرتبه تکرار کنید.

شنا کردن و بهبودی:

شنا یک ورزش آرام و کم فشار بوده و استرس و فشار کمی بر مفاصل شما وارد می کند. پس از بهبودی آپاندیسیت، بهتر است با دورهای کوتاه شروع و از روش‌های شنای آزاد استفاده کنید تا فشار بیشتری وارد عضلات شکم شما شود.

به محض احساس تنش یا درد در ناحیه تحتانی شکم، شنا را متوقف کنید. پس از بازگشت قدرت، تعداد دورهایی را که در استخر انجام می‌دهید را افزایش و ضربات وارد شده را تغییر دهید.

حتما قبل از شنا با پزشک معالج خود مشورت کنید تا مطمئن شوید می‌توانید زخم بخیه و جای جراحی را خیس کنید. پس از کسب اطمینان، می‌توانید شنای خود را دو یا سه هفته بعد از جراحی انجام دهید.

در آخر باید خاطر نشان کنیم که بعد از انجام عمل جراحی آپاندیست و گذراندن فرایند بهبودی و استراحت کامل، برای انجام هرگونه فعالیت ورزشی حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید و در ارتباط با امکان انجام هر حرکت از او بپرسید.

اگر مایل هستید، بعد از حدود ۱۴روز فعالیت های ورزشی را شروع کنید. ابتدا باید در رابطه با ورزش مناسب بعد از عمل آپاندیس تحقیق و بررسی زیادی انجام دهید. سپس به تدریج ورزش‌های سبکتری مثل پیاده‌روی و شنا را انجام و بعد از اطمینان از بهبودی کامل می‌توانید ورزش سنگین‌تر یا استقامتی مثل بدنسازی را شروع کنید.