ورزش های مناسب بعد از عمل روده کدامند؟

عناوین

جراحی‌های روده یکی از انواع اعمال جراحی است که برای برطرف شدن بیماری‌های روده از جمله سرطان روده بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعد از جراحی سرطان روده‌ یا کلا عمل روده احساس خستگی و رخوت بدن کاملا طبیعی است و ممکن است بیمار ترجیح دهد که ساعات زیادی از روز را به استراحت مشغول باشد. اما ورزش ملایم به شما کمک می‌کند تا شرایط بهبودی را سریعتر تجربه کنید. ورزش به افزایش گردن خون جهت تسهیل بهبودی کمک بسیاری می‌کند ضمن این که باعث کاهش اسپاسم های عضلانی معمول بعد از جراحی روده‌ها نیز کمک می‌کند. پیاده‌روی، تنفس عمیق و تمرینات سبک ورزشی به بیمار کمک می‌کند تا بدون فشار به عضلات حساس شکم یا آسیب رساندن به زخم ناشی از برش جراحی، بهبودی خود را ارتقاء بخشد. اما توصیه می‌شود قبل از انجام هرگونه فعالیت ورزشی بعد از جراحی روده با پزشک خود مشورت کنید.

بهبودی بعد از عمل روده

دوره بهبودی پس از عمل به محض بازگشت از اتاق عمل آغاز می‌شود. اما بسیار مهم است که بیمار بتواند شرایط بهبودی بیشتری برای خود مهیا کند تا دوره نقاهت کوتاه‌تری داشته و سریع‌تر به زندگی نرمال بازگردد. فیزیوتراپی بخش مهمی از این روند بهبودی است. انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی روده در این زمینه‌ها کارایی دارد:

 • مراقبت از قفسه سینه/ فیزیوتراپی تنفسی
 • تحرک و ورزش
 • توانبخشی
 • بالا بردن اطلاعات بیمار

چرا تحرک و ورزش بعد از جراحی روده اهمیت دارد

این بسیار مهم است که بیمار در اسرع وقت فعالیت‌های فیزیکی خود را آغاز کند. به همین دلیل است که پرستاران و پزشک شما را به بلند شدن از تخت و قدم زدن تشویق می‌کنند. فعالیت بعد از جراحی روده با پیاده‌روی‌های کوتاه اما منظم در بیمارستان و بعد از ترخیص در منزل آغاز می‌شود. در روزهای ابتدایی به دلیل ضعف بدنی و شرایط ناپایدار جسمی که دارید بهتر است از یک تکیه گاه مناسب استفاده کنید تا در مواقع لزوم مثل سرگیجه یا ضعف بتوانید به آن تکیه کنید. ممکن است در روزهای نخست بعد از یک فعالیت کوتاه بدنی دچار تنگی نفس شوید که یک امر طبیعی است.

 چرا ورزش کنیم؟

مزایای شروع به ورزش کردن بعد از جراحی روده انگیزه بیمار برای انجام آنها است، از جمله مزایایی که بعد از جراحی‌های روده می توان به آنها اشاره کرد موارد زیر است:

 • به تقویت و بازسازی عضلات کمک می‌کند.
 • به رفع مخاط ریه ها بعد از عمل، در زمان کاهش تحرک کمک می‌کند.
 • حرکت مفصل را بهبود می‌بخشد و استخوان‌ها را محکم نگه می‌دارد.
 • به حرکت روده و رها شدن باد معده و روده کمک می‌کند.
 • باعث افزایش اعتماد به نفس و بهبود شرایط روانی بیمار می‌شود.
 • بیمار را برای بازگشت به فعالیت‌ها، کار و سرگرمی‌های روزمره آماده می‌کند.
 • دوره نقاهت را کاهش می‌دهد.

 چه زمانی نباید ورزش کرد

اگرچه ورزش کردن بعد از عمل روده ها امری ضروری است و به آن توصیه شده است اما باید بدانید در شرایطی انجام حرکت‌های ورزشی باید با احتیاط بیشتری انجام گیرد. بنابراین برای این که به بیمار آسیبی وارد نشود بهتر است در زمان ورزش به این نکات توجه داشته باشید:

 • فقط کاری را انجام دهید که انجام آن برای شما راحت است.
 • لازم نیست همه تمرینات را پشت سر هم و بدون وقفه انجام دهید اما بسیار مهم است که انجام حرکات ورزشی مداوم و منظم باشد.
 • زمانی که احساس می‌کنید به اندازه کافی ورزش کرده‌اید کار را رها کنید.
 • پس از اتمام تمرینات اگر احساس ناراحتی می‌کنید انجام آن تمرین یا حرکات ورزشی را متوقف کنید. مدت زمان استراحت بین تمرینات را حتما لحاظ کنید و پشت سر هم ورزش نکنید تا فشار زیادی به شما وارد نشود.
 • برای شروع هر تمرین جدید چند بار حرکات آن را تکرار کنید.
 • تعداد تکرارهای حرکات ورزشی را به تدریج افزایش دهید به این ترتیب متوجه خواهید شد که چه زمانی بدن شما توان انجام حرکات بیشتر را ندارد.
 • به خاطر داشته باشید که ممکن است یک روز به دلیل شرایط بدنی نتوانید به اندازه روز قبل ورزش کنید.
 • در مورد نوع حرکات ورزشی، تعداد آنها، تکرار آنها و همچنین مدت زمان استراحت بین حرکات با فیزیوتراپیست صحبت کنید.
 • در صورت مشاهده علائمی مثل هرگونه سرگیجه، درد قفسه سینه، احساس فشار روی قفسه سینه یا تنگی نفس مداوم سریعا با پزشک تماس بگیرید.

یک نکته مهم

توان ورزش کردن به مرور بعد از جراحی روده در بیمار افزایش می‌یابد. بنابراین نباید از روز اول فشار زیادی را روی خود وارد کنید. بهتر است کار را با برداشتن چند قدم آغاز کنید و سپس این میزان را روزانه افزایش دهید تا به پیاده‌روی یک ساعته برسد. بعد از این مدت می توانید برنامه های ورزشی شخصی را از پزشک معالج خود دریافت کنید و آن را مدیریت کنید.

مراحل انجام حرکات ورزشی بعد از عمل روده
بایدها و نبایدهای ورزشی بعد از عمل روده

مراحل انجام حرکات ورزشی بعد از جراحی روده

بعد از بازگشت از اتاق عمل برای رسیدن به زندگی نرمال این مراحل را باید طی کنید:

مرحله 1

تمرینات تنفس عمیق را بلافاصله پس از جراحی و تا زمانی که پزشک توصیه کرده است انجام دهید. این مسئله به جلوگیری از تجمع مخاط در ریه‌های شما کمک می کند (تجمع مخاط در ریه ها پس از جراحی رایج است). صاف نگه داشتن قفسه سینه به جلوگیری از ایجاد عفونت‌هایی مانند ذات‌الریه کمک می‌کند. یک نفس عمیق آرام از طریق بینی خود بکشید. نفس را برای چند ثانیه نگه دارید ، سپس به آرامی از طریق دهان بازدم کنید. این کار را هر ساعت پنج بار تکرار کنید.

گام 2

با انجام تمرینات ورزشی جریان خون در پاها بهبود پیدا می‌کند. این عمل باعث می شود تا از ایجاد لخته خون در پاها بعد از جراحی که یک پدیده رایج از پیشگیری شود. می توانید این ورزش ها را در حالت نشسته یا دراز کشیده انجام دهید. پای خود را به سمت بالا بکشید و سپس پای خود را از بدن دور کنید. این حرکت ورزشی را برای هر پا 20 بار تکرار کنید. در حالی که روی صندلی نشسته اید، پای خود را رو به جلو صاف کنید و قبل از استراحت و تکرار با پای دیگر ، پنج ثانیه استراحت کنید. این ورزش را برای هر پا 10 بار تکرار کنید. تمرینات گردش خون را هر چند ساعت یکبار در روز انجام دهید.

مرحله 3

پیاده روی های کوتاه انجام دهید. با 10 دقیقه شروع کنید و با افزایش قدرت به آرامی مدت زمان انجام پیاده‌روی را افزایش دهید. مهم است که خون پس از جراحی روده به خوبی در بدن جریان یابد.

نکات مهم انجام ورزش بعد از جراحی روده

– چند بار در روز ورزش سبک انجام دهید و در هفته‌های بعد از جراحی به تدریج میزان و فشار ورزش را افزایش دهید.

– اکثر بیماران می توانند فعالیت بدنی طبیعی خود را شش هفته پس از جراحی از سر بگیرند.

هشدار

– حداقل تا شش هفته پس از جراحی از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

– از ایجاد حرکات ناگهانی و سنگین در میان تنه بپرهیزید.

– در صورت بروز علائم جدی حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

سخن پایانی

همانطور که در مقاله اشاره شد انجام حرکات سبک و پیاده روی بعد از جراحی روده به بهبود شرایط بدنی بیمار کمک بسیاری کرده و دوره نقاهت را کوتاهتر می‌کند. با این وجود باید شکل تمرینات ورزشی، شدت آنها و مدت زمان انجام آن توسط متخصص جراحی عمومی تعیین شود تا به سلامتی و محل جراحی بیمار آسیبی وارد نگردد.

منبع:

https://www.livestrong.com/article/536991-leg-circulation-exercises-while-sitting/

https://publicdocuments.sth.nhs.uk/pil3781.pdf

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطیما
فاطیما
11 ماه قبل

من دوماه پیش عمل جراحی روده داشتم، روده هام بهم پیچیده شده بود از چه زمان میتونم ورزش رو شروع کنم؟

بهناز
بهناز
10 ماه قبل

سلام من سی سال پیش کولکتومی توتال شدنم الان یکسالی میشه هرماه روده ام انسداد میده ودرد و دل پیچه وحشتناک دارم چکار کنم

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
7 ماه قبل

سلام من نزدیک دو ماه پیش عمل پیچش روده را انجام دادم . قبل از این عمل کوهنوردی سنگین می کردم که برایم مقدور است دوباره به این ورزش برگردم؟

صدیقه
صدیقه
6 ماه قبل

سلام من یک خانم 49 ساله هستم حدود 9 ما پیش 16 سانتیمتر از روده ام رو در اوردم 9ماه که فقط با بیزاکودیل کار می کنه خیلی اذیت هستم بهد از خوردن بیزا کودیل 10 یا 12 بار میرم دشویی ولی باز هم کامل تخلیه نمیشه

رادمهر
رادمهر
5 ماه قبل

سلام، پسر من اول اسفند ماه برداشتن کلوستومی داشته روده سر جاش گذاشتن و کلیه هاش دفع پروتئین داره میخواستم ببینم الان میتونه کلاس های ورزشی شرکت کنه مثل کلاس کاراته؟

مژگان
مژگان
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر،آیا ورزشی یا کاری هست که بشه بیمار انجام بده تا کمتر دچار چسبندگی و انسداد روده پس از جراحی بشه؟به عبارتی ورزشی هست که چسبندگی های بعد از عمل گوارش رو رفع کنه؟

.
12
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x