تجربه های افراد از درد آپاندیس چگونه است؟

عناوین

تکامل می‌گوید موجودات در طول زمان، با توجه به شرایط محیط اطراف و برای بقا تغییر می‌کنند و آناتومی بدن آنها دست‌خوش تحول می‌شود. در همین حال مفهومی معرفی می‌شود: اندام وستیجال.
اندامی که با توجه به تغییر سبک زیستِ موجودات، دیگر برای بقا آنها حیاتی نیست، البته ممکن است یک عضو برای یک جاندار وستیجال، اما برای پسرعمو های ژنتیکی‌اش عضوی حیاتی باشد. این رفتار ها یا اندام در چرخه تکامل یک حیوان بلااستفاده شده، اما هنوز حذف نشده اند. لگن مار، دنبالچه، دندان عقل و از همه مهم تر آپاندیس در انسان، از مهم‌ترین مثال‌ها برای اندام وستیجال هستند.

آپاندیس یک عضو وستیجیال است

آپاندیس یک عضو وستیجیال برای انسان به حساب می‌آید. هرچند دانشمند در سال های اخیر موفق به درک این حقیقت شده اند که آپاندیس به نحوی در تقویت سیستم ایمنی نقش دارد، اما کاربرد دقیق آن هم‌چنان در هاله ای از ابهام است.

حذف آپاندیس اختلالی در عملکرد بدن ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل متخصصان معتقند که آپاندیس یک اندام وستیجال، و حتی در بعضی از کشورها همچون استرالیا حذف آن اجباری است.

اما همین آپاندیس که کاربرد دقیقی نمی‌توان برای آن پیدا کرد، گاهی مایه‌ی عذاب خواهد شد. این عضو مانند هر عضو بدن می‌تواند دچار اختلال شده و باعث درد شود. اگر آپاندیس دچار عفونت شود، که در ادامه به دلایل آن خواهیم پرداخت، آپاندیسیت رخ می‌دهد که اگر حاد باشد نیاز به آپاندکتومی پیدا خواهید کرد.

آپاندیسیت، التهاب در آپاندیس است که در صورت تشخیص دیر هنگام می‌تواند عامل ترکیدگی آپاندیس و مرگ شود. آپاندیسیت شایع ترین بیماری شکمی است که نیاز به عمل جراحی آپاندیس سرپایی دارد.

اما نکته ای در مورد آپاندیسیت وجود دارد: مهم ترین ابزار تشخیص آن، تشخیص بالینی و مشورت با بیمار است. بیمار باید بتواند درد و علائم خود را توصیف کند تا پزشک بتواند درست تشخیص بیماری بدهد.

با توجه به گفته های بالا، مقصود ما از این مطلب بررسی این است که درد آپاندیس چگونه است؟
تا اگر روزگاری دچار آن شدید بتوانید با همکاری پزشک معالج خود موفق به تشخیص آن شده و به راحتی آن را درمان کنید. اگر تشخیص و آغاز روند درمان به سرعت اتفاق بیفتد، آپاندیسیت عملا هیچ خطری ندارد.
پیش از بررسی چگونگی این درد و مطالعه درباره‌ ی اینکه تجربه های افراد از درد آپاندیس چگونه است، ابتدا نگاهی دقیق تر به این عضو خواهیم انداخت. با ما همراه باشید.

آپاندیس در کجای بدن قرار داشته و چه نقشی دارد؟

   آپاندیس عضوی کوچک و به شکل کرم است که، در ابتدای روده‌ی بزرگ قرار دارد. همان طور که گفته شد، نقش اصلی این عضو در بدن، که در تحقیقات اخیر مشخص شده، کمک به سیستم دفاعی بدن است.

در تحقیقات یکی از نشریات آمریکایی عنوان شده‌است که این عضو در کودکان در تولید هورمون و در بزرگسالان در فرآیند ساخت آنتی ژن‌ها نقش دارد. هم چنین این عضو از بدن در نگهداری اطلاعات مربوط به میکروب مفید و مضر به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.
اما مهم‌ترین مساله در مورد آپاندیس، امکان التهاب درآن، و بروز آپاندیسیت است.

آپاندیسیت؛ علل، علائم و نشانه ها

عامل اصلی آپاندیست، هجوم باکتری به دیواره آپاندیس است. اما این تنها عامل نبوده و گاهی انسداد در آپاندیس، تجمع مواد مدفوعی، خوردن اجسام سخت خارجی و وجود تومور هم می‌تواند عامل آپاندیس شود.

همانند هر بیماری دیگر، آپاندیسیت هم علائمی دارد و مهم ترین علامت آن درد شکمی است که ابتدا از ناف شروع شده و بعد از گذشت مدتی، به سمت راست پایین شکم منتقل می‌شود.

هم چنین هنگام مواجهه با عفونت؛ حرکت، استنشاق عمیق، عطسه یا سرفه درد را بدتر می‌کند. درد های آپاندیسیت به طور ناگهانی افزایش پیدا کرده و در عرض چند ساعت شما را از کار می‌اندازد. هم چنین این درد با علائم:

 • از دست دادن اشتها
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • یبوست
 • خستگی غیر قابل توضیح
 • تورم در شکم
 • تب
 • تکرر و فوریت ادرار
 • درد هنگام حرکت پای راست یا مفصل ران راست
علائم آپاندیس
یکی از اصلی ترین علائم آپاندیس، احساس درد در ناحیه شکمی است

همراه است. در افراد باردار، بدلیل رشد بچه در شکم، امکان جابه‌جایی درد وجود دارد. این افراد ممکن است حالت تهوع یا استفراغ داشته باشند و امکان احساس درد در هر نقطه سمت راست شکم وجود دارد.

باید گفت بیشترین ابتلا به عفونت آپاندیس در سنین 10 تا 25 سال گزارش شده. چون کودکان نمی‌توانند به طور دقیق شرح وضعیت دهند، بهترین راه حل برای دریافت اینکه به آپاندیس مبتلا شده‌اند، توجه به وجود علائم درد در آنهاست، که شامل موارد زیر است:

 • قدم زدن به حالت خم شده
 • دراز کشیدن به یک پهلو و درآغوش کشیدن زانوها
 • بی‌حال بودن و گوشه گیر شدن
 • کج خلقی و ایراد گیر شدن
 • بیدار شدن و بیدار ماندن برایشان سخت بنظر می‌آید.

همان طور که گفته شد، چون کودکان در شرح وضعیت خود بصورت دقیق ناتوان هستند، در صورت بروز هر یک از نشانه های بالا، احتمال وجود مشکلات شکمی فراوان است.

تشخیص آپاندیسیت

   حال که علائم آپاندیسیت را گفتیم به راه های تشخیص آن بپردازیم. خواندید که بهترین راه تشخیص آپاندیس، تشخیص بالینی است. یکی از راه‌هایی که پزشک شما در مصاحبه‌ی بالینی استفاده می‌کند حذف بیماری مشابه و رسیدن به نتیجه ی قطعی است. اگرچه سونوگرافی می‌تواند در تشخیص بیماری نقش داشته باشد، اما تشخیص افتراقی بهترین راه است. به عنوان مثال توجه به موارد زیر مهم است:

 • مدت درد شکمی: اگر از چند روز بیشتر باشد، آپاندیسیت نیست.
 • تب: تب ملایمی در طول بیماری ایجاد خواهد شد اما تب بیشتر از 38.5 درجه ارتباطی با این بیماری ندارد.
 • عادت ماهیانه در بانوان: بررسی شروع آخرین عادت ماهیانه، می‌تواند نشان دهد که حاملگی خارج از رحم عامل درد بوده یا آپاندیسیت. هم‌چنین در بانوان که سن کمتری دارد امکان درد در قسمت تخمدان، در نزدیکی آپاندیس، دو هفته بعد از تاریخ آخرین عادت وجود دارد.
 • آزمایش اداری: هنگام افزایش درد، تشخیص محل درست آن سخت می‌شود. برای رد امکان سنگ کلیه، از آزمایش ادرار استفاده می‌شود.

اما می‌توان به این امر اذعان داشت که بهترین راه تشخیص اکثر بیماری ها برای خود بیمار، بررسی تجربیات و روند شروع مریضی در سایر بیماران است. در بخش بعدی، به بررسی تجربیات چند تن از بیماران آپاندیسیت خواهیم پرداخت.

درد آپاندیس چگونه است؟
یکی از بهترین روش ها، برای تشخیص درست آپاندیس تکیه بر صحبت بیمار در نحوه تشریح درد است

تجربه بیماران آپاندیسیت از درد آپاندیس چگونه است؟

درد در ناحیه روده بنحوی است که اکثر اوقات شما توانایی تشخیص محل دقیق آن را ندارید. گاها پیش می‌آید که شما فکر می‌کنید که بخاطر تغذیه نامناسب معده درد هستید، اما در حیقیت این آپاندیس شما است که دچار عفونت شده. بررسی تجربه سایر بیماران به شما کمک خواهد کرد که بتوانید بهتر با مریضی خود رو به رو شوید.

1- مهناز، 25 ساله: بنظر می‌رسید چاقوهایی درون شکمم را زخمی می‌کردند.

   یک روز بعدازظهر از سر کار به خانه بازگشتم. با دوستانم قرار ملاقات داشتم. می‌خواستم آماده رفتن بشوم که ناگهان دردی از قسمت زیر ناف شروع شد.

من تجربه ی کیست تخمدان را داشتم و به عنوان یک احتمال به آن فکر می‌کردم. درد آنقدر زیاد شد که فقط به حالت جنینی روی تخت افتادم. با خودم فکر می‌کردم چاقوهایی دارند از درون من را زخمی می‌کنند.

این احتمال را هم درنظر گرفتم که این درد فقط یک معده درد ساده است و آستانه ی تحمل من کم است. اما دیگر نتوانستم تحمل کنم. به بیمارستان مراجعه کردم، تشخیص متخصص جراحی عمومی آپاندیسیت بود و صبح روز بعد عمل آپاندکتومی لاپاراسکوپی انجام دادم و یک ساعت بعد از عمل مرخص شدم.

2- الناز، 46 ساله: شدت درد آنقدر زیاد بود که در بیمارستان، چند پرستار به کمکم آمدند!

  هنگام بروز آپاندیست 23 بودم. یک روز با یکی از دوستانم مشغول صرف صبحانه بودم که درد آغاز شد. تا آن سن مشکل عجیبی برای بدنم پیش نیامده بود پس با خود فکر می‌کردم درد معده ساده است. با گذر زمان درد بیشتر و بیشتر شد. یکی از دوستانم گفت که شاید نفخ کرده‌ام. بعدازظهر با دوستانم به تئاتر رفتم اما آنقدر درد زیاد شد که نتوانستم روی صندلی بشینم. به خانه برگشتم و خواستم استراحت کنم. آنقدر از درد عرق کرده بودم که کف آشپزخانه دراز کشیدم تا شاید خنک شوم.

هنگامی که یکی از دوستانم به سراغم آمد، درد شدید بود اما پیشنهاد او برای رفتن به بیمارستان را رد کردم. در نهایت ساعت دو شب به بیمارستان رفتم و بعد از سونوگرافی مشخص شد که آپاندیسیت است. عمل اورژانسی انجام شد و من از شر درد خلاص شدم.

3- جواد، 25 ساله: ابتدا درد بصورت مقطعی بود اما بعد از مدتی شدت گرفت

   18 ساله بودم و برای بازدید از یک دانشگاه به همراه دایی ام به آن‌جا رفته بودیم. هنگام خروج از دانشگاه احساس تب کردم. شب که به هتل بازگشتیم درد بصورت مقطعی می‌آمد و می‌رفت. اما از یک جایی به بعد شدت یافت.

در ناحیه زیر شکم بیشترین درد وجود داشت. دایی ام شروع به بررسی شکم من کرد و به جاهای مختلف آن فشار آورد. دیگر دایی من دکتر بود پس با او تماس گرفتیم و او تشخیص آپاندیسیت داد. به بیمارستان مراجعه کردیم، و بعد از عمل درد تمام شد. نزدیک تشبیه به آن درد، ضربه به بیضه ها است.

4- کتایون، 28 ساله: دردش شبیه وقتی است که کسی به شما چاقو زده، آن را چرخانده و به سمت معده بزند!

من چهار بار به آپاندیسیت مبتلا شده‌ام. اولین بار که به عفونت آپاندیس دچار شدم عمل کردم اما بعدا مشخص شد که فقط بخشی از آپاندیس من در عمل اول خارج شده. دو سال بعد از عمل اول دوباره آپاندکتومی انجام دادم و در این بین دو بار هم بستری شدم.

بار اول، صبح که از خواب بیدار شدم در سمت راست پایین شکم احساس درد کردم. فکر کردم شاید نفخ یا درد معده بخاطر غذای دیشب است. اما رفته رفته بیشتر شد و از تحمل من خارج شد. احساس می‌کردم یک نفر با قاچو من را می‌زند، چاقو را می‌چرخاند و به سمت معده من حرکت می‌کند. من تا بحال زایمان نکرده ام، اما بدترین دردی که تحمل کرده ام آپاندیسیت بوده است.

5- عالیه 24 ساله: بیشترین درد را در ناحیه معده تحمل کردم، انگار یک نفر با چاقو به آن می‌زد.

دو هفته قبل از نقل مکان به دانشگاه در معده احساس درد کردم اما به آن توجه نکردم و فکر کردم گرفتگی ساده است. در روز نقل مکان درد به حد اعلای خود رسید انگار یک نفر چاقو را در معده ی من فرو می‌کرد. اما چون دختر سخت‌گیری هستم به کارم ادامه دادم.

بعد از هفت ساعت رانندگی وقتی همراه مادرم به دانشگاه رسیدیم از شدت درد به گریه افتادم . به بیمارستان مراجعه کردم، بعد از آزمایش مشخص شد که گلبول های سفید خونم سه برابر بیش ار حد معمول است. بعد از سونوگرافی، آپاندیسیت تشخیص داده شد و بعد از عمل نیم ساعته همه چیز به حالت عادی بازگشت.

6- هدیه، 46 ساله: ظاهرا همه چیز خوب بود، اما اسکن ها چیز دیگر می‌گفت

   42 سالم بود و در سفر بودم، مشغول خوردن نهار. ناگهان دردی در سمت راست پایین شکمم احساس کردم. فکر کردم به خاطر سفر بااتوبوس بوده و بعد از مدتی هم درد کمتر شد. دو هفته بعد از سفر بازگشتم بو همه چیز از بیرون خوب بود اما احساس می‌کردم مشکلی درونم دارم. به پزشک مراجعه کردم، آزمایشات یک هفته به طول انجامید اما بعد از سی تی اسکن متوجه ترکیدگی آپاندیس شدیم.

ظاهرا همه چیز خوب بود اما اسکن ها چیز دیگر می‌گفت. چهار روز در بیمارستان تحت درمان با آنتی بیوتیک سنگین قرار گرفتم و بعد پزشکان عملم کردند و زائده های ترکیدگی و باقی مانده آپاندیس را بیرون کشیدند.

7- شیلا، 31ساله: در ناحیه تحتانی شکم خود احساس درد شدیدی کردم

عمل من جدیدا انجام شده. یک روز در ناحیه تحتانی شکم خود احساس درد شدیدی کردم، سپس فروکش کرد و در قسمت سمت راست پایین شکم، به دردی مبهم تبدیل شد.

اما چون هنوز سرپا بودم و علائم دیگر آپاندیسیت نداشتم به دکتر مراجعه نکردم. چند روز بعد درد شدید تر شد، به بیمارستان مراجعه کردم. پس از انجام آزمایشات آپاندیسیت تشخیص داده شد و با عمل لاپاراسکوپی اقدام به برداشتن آپاندیس خود کردم.

8- لهراسب، 27 ساله: فکر میکردم در حین تمرین به عضله ای آسیب رساندم.

   این عارضه 20 سالگی برای من اتفاق افتاد. ابتدا درد در شکم احساس کردم و فکر کردم عضلانی است. فکر می‌کردم در حین تمرین به عضله ای آسیب رساندم. هر چه گذشت درد بیشتر در ناحیه زیرشکم متمرکز شد. من آن موقع به دیدار پدر و مادرم رفته بودم و سعی کردم شب را بخوابم، اما نشد. پس ساعت 6 صبح پدرم را بیدار کردم و با هم به بیمارستان رفتیم. ریکاوری بعد از عمل جراحی سریع اتفاق افتاد و بعد از مدتی شروع به دویدن کردم. و الان تنها سه جای زخم کوچک باقی مانده.

9- جواهر، 27 ساله: انگار که یک بادکنک در شکم من بود و من دردی ثابت را در سمت راست و پایین شکم خود داشتم

   یک روز صبح پاییزی در دانشگاه بودم که هنگام بلند شدن از تخت‌خواب دچار ضعف شدم. حالت تهوع بهم دست داد و مجبور شدم بشینم. انگار که یک بالن متورم در شکم من بود،  و من دردی ثابت را در سمت راست و پایین شکم خود داشتم. به بیمارستان مراجعه کردم، دکتر پس از تشخیص گفت که باید فورا عمل کنم. پس از عما روند بهبودیم کمی سخت یود. برای کار های ساده مانند نشستن هم نیاز به کمک داشتم.

10- ارسلان، 26 ساله: احساس می‌کردم یک نفر با چاقو به پهلویم زده و هر نیم ساعت آنرا محکم فشار می‌دهد.

   درد در ابتدا با فشار کم آغاز شد. فکر کردم یبوست یا اثر نهار است. درد بیشتر شد و از قبل با علائم آپاندیس آشنایی داشتم. علائم من شبیه آپاندیس بود. بعد از پنج ساعت درد به بیمارستان رفتم اما دکتر گفت که نیاز به عمل نیست. مشکل من پارگی آپاندیس بود اما آنها به من آنتی بیوتیک دادن.

بعد از مدتی مرخص شدم اما بعد از دو هفته دوباره بازگشتم. توصیه من به همه این است که اگر بیشتر از یک ساعت درد در ناحیه شکم دارید به بیمارستان بروید.

11- سامان، 26 ساله: ابتدا فکر می‌کردم مشکلم سوء هاضمه است، اما بعد از مدتی حتی نمی‌توانستم سرپا بایستم.

   درد در ابتدا نامنظم بود و من فکر می‌کردم مشکلم سوء هاضمه است، اما بعد از مدتی حتی نمی‌توانستم سرپا بایستم. خوشبختانه پدرم دکتر است. با او تماس گرفتم و مجبورم کرد نقاط مختلف شکمم را فشار دهم و هر جا درد بیشتر شد اعلام کنم. به محض اینکه به درد در ناحیه تحتانی اشاره کردم، گفت که باید به بیمارستان بروم. در هنگام عمل متوجه شدند که کیست تخمدان هم دارم. روند بهبودی خوب بود. مشکل بخیه ها به مرور زمان حل شد.

12- الهام، 25 ساله: این واقعاً بدترین دردی بود که در زندگی ام احساس کرده ام. نفس کشیدن ، راه رفتن ، حتی صحبت کردن دردناک بود.

   پیش از آن من با مشکلات معده سر و کار داشتم و هنگامی که درد آغاز شد، فکر کردم بخاطر رژیم غذایی ناسالم است. شب قبل به یک میهمانی رفتیم. هنگامی که صبح مادرم از خواب بیدار شد صدای گریه من را شنید. این واقعاً بدترین دردی بود که در زندگی ام احساس کرده ام. نفس کشیدن ، راه رفتن ، حتی صحبت کردن دردناک بود. به بیمارستان رفتیم.

13- اسماء 26 ساله، احساس تهوع داشتم، اما اتفاقی نمی‌افتاد.

   هنگام این مریضی 22 ساله بودم. شبی احساس حالت تهوع به من دست داد. میخواستم بخوابم اما نمی‌شد. زیرشکمم در سمت راست درد داشت و به لمس حساس شده بود. ساعت پنچ صبح مشغول جستجوی آنلاین علائم خود شدم.

بعد از اینکه حدس زدم آپاندیسیت است، به بیمارستان مراجعه کردم. روند عمل کار سختی نبود، تنها محدودیت های بعد از برداشتن آپاندیس مسئله است. باید میوه نخورید.

آپاندیسیت؛ بیماری ای ساده در صورت تشخیص سریع

آپاندیسیت آمار مورتالیتی بسیار پایینی دارد. اما درمان آن مستلزم تشخیص سریع است. ما در این مقاله کوشیدیم تا با بیان تجربه های افراد مختلف از درد آپاندیس، بفهمیم درد آپاندیس چگونه است، تا با تشخیص سریع، موفق به دفع خطر آن شوید. امید است که این مقاله مثمر ثمر واقع شده، و هیچ‌کسی بخاطر عدم آگاهی از خطرات آپاندیسیت، جان خود را از دست ندهد.

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
3.8 11 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
164 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یونا
یونا
1 سال قبل

درد وحشتناکیه، دقیقا مثل چاقو خوردن میمونه چهار سال پیش جراحی آپاندیس انجام دادم!!! قبلش حالت تهوع شدید و درد وحشتناکی تو شکم داشتم

پرستو
پرستو
1 سال قبل

چطوری میشه از ترکیدگی اپاندیس پیشگیری کرد؟ اصلا راهی داره؟
فوبیای اپاندیس دارم

ar
ar
1 سال قبل

من سه روز پیش یه درد وحشتناکی توی شکمم اومد که مجبور بودم مثل جنین بخوابم رو تخت انا روز به روز بهتر شده طوری که الان تقریبا هیچ دردی ندارم بنظرتون ممکنه اپاندیس باشه؟

مونس
مونس
1 سال قبل

من وقتی پا میشم وقتی دولا میشم دلم طرف راست درد میگیره آیا آپاندیس هست؟

امیر
امیر
1 سال قبل

سلام من دو هفته پیش عمل آپاندکتومی انجام دادم و آپاندیسم ترکیده بود الان گاها شکمم درد میکنه و پهلوهام به مقدار کم تیر میکشه اینا عادیه جای نگرانی که نیست؟ خیلی فکرم رو درگیر کرده نیازه به دکتر مراجعه کنم؟

محمد ص
محمد ص
11 ماه قبل

درد کمی دارم در دور ناف
ولی این درد اصلا قطع نمیشود
ایا اپاندیس می باشد؟

باقری
باقری
1 سال قبل

من چند روز پیش پایین شکمم نزدیک مثانه در سمت راست درد داشتم ولی تا شبش بهتر شد گاهی اوقات همون ناحیه یه درد کمی میگیرد یا تیر می‌کشه بعدش خوب میشه میخواستم ببینم احتمال هست آپاندیس باشه؟؟

Secret
Secret
1 سال قبل

سلام و خسته نباشید.🌸
دو سه ساعتی هست که سمت راست شکمم درد میکنه و هر چند لحظه تیر میکشه به سمت مقعد البته من در دوره قاعدگی هم هستم. ممکنه آپاندیس باشه؟

F
F
1 سال قبل

سلام
من در سمت راستم احساس تیر کشیدن میکنم که گاهی شدید هم میشه اما به ناف نمیزنه و کلا سمت راست شکمم رو در بر داره، به نظرتون ممکنه آپاندیس باشه؟

امیرحسین
امیرحسین
1 سال قبل

سلام حدودا سه یا ۴ سانتی متر سمت راست ناف به مدت ۲ روزه که بعضی ساعات روز تیر کشیدن خیلی خفیفی داره ممکنه ار آپاندیس باشه؟

روناک
روناک
1 سال قبل

من یه روز صبح با حالت تهوع و معده درد از خواب پاشدم سمت راست بدنم درد میکرد وقتی مسکن خوردم بهتر شدم ولی الانم بعضی وقتا احساس درد میکنم نمیدونم کلیه‌م درد میکنه یا آپاندیسه واقعا تشخیصش برام سخته اما بعضیا وقتا زیاده بعضی وقتا اصن درد ندارم

لیلا
لیلا
1 سال قبل

سلام من هنوز پریود نشدم البته یه هفته هم دیر شده ولی از سر شب یهو زیر دلم انگاری سفت شده بود و باد کرده بود خیلی درد میکرد اولش خیال کردم یوبوسته چون یه چند وقتی بود داشتم ولی الان دردش خوب شده ولی طرف راست پایین دلم هنوزم یکم درد میکنه و داغه جاش ممکنه آپاندیسم باشه

رقیه
رقیه
1 سال قبل

سلام سمت راستم افتضاح درد میکنه در اونحد ک نمیتونم سمت پامو حرکت بدم مثل اینکه چاقو هس شکمو ایا آپاندیس هس

fateme
fateme
1 سال قبل

مادرم دوبار سونو دادن و اپانتیس مشاهده شده ولی ازمایش خون و ادرار منفیه. علائم هم خیلی شبیه اپانتیس نیست. اسهال استفراغ حالت تهوع کم اشتهایی اصلا نداره. فقط دو سه روزه درد داره. درد ممتد هم نه خوب میشه بازم میگیره. میترسم الکی زیر تیغ جراحی بره. ممنون میشم جواب بدین

عرفان
عرفان
1 سال قبل

آیا ممکن است آزمایش آپاندیس صحت نداشته باشد؟

بی نام
بی نام
1 سال قبل

سلام من کلیه سمت راستم درد میکنه و به پای سمت راستم میزنه و یک درد خیلی خفیف هم در پایین شکمم احساس میکنم ممکنه که آپاندیس باشه

تی
تی
1 سال قبل

من خانم ۴۹ ساله هستم که از فروردین پارسال قاعدگی ماهانه به هم ریخته سرموقع پریود نمیشم ۷تا۸ هفته شاید هم بیشتر بشه که پریود بشم طی چند ماهی است که درد خیلی شدید شکم پیدا کردم طوری که ۲۴ ساعت اول درد شدید دارم نمیتونم به پهلو بخوابم چیزی بخورم شکم صفت صفت مشه انگار که یک کیسه سنگ گذاشتن تو شکنم آروم قرار ندارم بادگلو هم با درد میاد حتی باد خارج کردن هم با درد بعد ۲۴ ساعت درد خیلی شدید کمکم درد کم میشه مشکل چیست

mahdi
mahdi
1 سال قبل

من مادرم حدود دو سه روزی هست سمت راست ناف تقریبا همون قسمت اپاندیس درد میگیره و قطع میشه یا درد خفیفی ادامه داره ،سونو گرافی و ازمایش cbc دادن دکتر عمومی گفت چیزی نبود اما هنوز درد میگیره و قطع میشه بعد چند ساعت دوباره درد میگیره ،من خودم اپاندیس عمل کردم و اونجارو ک فشار میدن دردشون میاد, ،ممکنه سونوگرافی نشون نداده باشه یا کسی که سونو گرفته درست انجام نداده باشه ؟
یا ممکنه اروم اروم پر بشه؟

باران
باران
1 سال قبل

من سه روزه طرف راست شکمم یعنی جای آپاندیس خیلی کم درد میکنه ولی هیچ علائمی دیگه ای ندارم ، آیا آپاندیس هست ؟

Sariya
Sariya
1 سال قبل

تقریبا از صبح دردی در قسمت راستِ پایینِ شکمم احساس میکنم که رانِ راستم رو هم درگیر کرده به طوری که انگار رانِ راستم گرفته و درد به طرف پهلوهام و به پشت میره ، به نظرتون آپاندیسه ؟!

مبینا
مبینا
10 ماه قبل

سلام من امروز صبح درد شدیدی توی زیر شکمم حس کردم اولش گفتم شاید درد عادت ماهانه باشه ولی دقیقا مثل این میمونه ک یکی داره اون دمو دستگاهو فشار میده حال تهوع هم دارم امکان داره آپاندیس باشه؟

Kian
Kian
10 ماه قبل

صبح یک درد شدیدی زیر شکمم رخ داد و وقتی سرفه یا عطسه میزدم درد بیشتر می‌شد و الان فقط وقتی راه میروم باید خم شوم بعد اینکه ب نقاطی ک درد می‌کند فشار میدهم زیر شکمم بیشتر درد میگیرد و الان ک عطسه یا سرفه میکنم اتفاقی رخ نمیده

Nazi
Nazi
10 ماه قبل

من صبحی یهو زیر شکمم درد گرفت و وقتی عطسه یا سرفه میکردم درد می‌گرفت ولی الان عطسه میزنم اینطوری نیستم فقط منطقه ای ک درد می‌گرفت فشار میدم بیشتر درد میگیرع و قشنگ نمیتونم بایستم خم میشوم
آیا ممکنه آپاندیسیت باشع!

کانی صالحی
کانی صالحی
10 ماه قبل

سلام من یک سال قبل عمل آپاندیس داشتم و الانم جای عمل درد بسیار شدیدی داره انگار که درد قبل از عمل هستش
دلیل این درد چیه

دکتر بهزاد نعمتی‌هنر
دکتر بهزاد نعمتی‌هنر
10 ماه قبل
پاسخ به  کانی صالحی

سلام. احتمالا به ناحیه عمل فشار اوردین، به پزشک جراح مراجعه کنید برای بررسی بیشتر

رامتین
رامتین
10 ماه قبل

سلام وقت بخیر. ببخشید اپاندیست مزمن داریم؟ من الان 4 ماهه درگیر یه دردی هستم از قسمت راست پایین شکم. هرچی ازمایش و سونوگرافی و کولونوسکوپی و حتی سی تی اسکن هم انجام دادم اما همه چی سالمه. پیش یه جراح رفتم و گفت احتمال زیاد درد اپاندیست مزمن هست و با سونوگرافی و این موارد مشخص نمیشه و باید عمل بشه. همچین چیزی هست؟ روده تحریک پذیرهم نیست.

دکتر بهزاد نعمتی‌هنر
دکتر بهزاد نعمتی‌هنر
10 ماه قبل
پاسخ به  رامتین

سلام. ما آپاندیسیت مزمن هم داریم اما این مفهومش این نیست که شما به شکل مداوم درد داشته باشید. آپاندیسیت مزمن حمله دردش اتفاق میفته، بیمار خوب میشه، بعد چند وقت ممکنه دوباره دچار حمله درد بشه من بعید میدونم این آپاندیسیت مزمن باشه

مهسا
مهسا
10 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر من زیرشکمم سمت راست الان چند ساعته ی درد عجیبی داره خیلی شدید نیست ولی دارم اذیت میشم انگار ی چیزی ب صورت دورانی باعث دردم میشه…ممکنه اپاندیس باشه؟

عرشیام
عرشیام
9 ماه قبل

سلام من درتاریخ 1400/10/29 به بیمارستان مراجعه کردم و بعد آزمایش خون و ادرار بستری کردن و بعدجراح عمومی معاینه کرد بدون سونوگرافی. ام ار ای را گفت اپاندیس و بعد یک شب ماندن در بیمارستان از ترس جراحی بارضایت خودم بیرون آمدم و دردم کم شده لطفا مرا راهنمایی کنید

مبینا
مبینا
9 ماه قبل

سلام من از سرشب دور نافم درد میکنه یکی دوساعت اروم شد الان شدیدشده دورنافم وزیر دلم ومعدم دردمیکنه تونشستن وراه رفتن بیشتر میشه ایا نیازی ب د‌کتر هست

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
9 ماه قبل

من چن روز دور شکم ناف سمت راست متم‌ درد میکنه بنظرتون. آپاندیس دارم

مینا
مینا
9 ماه قبل

سلام،من یه سوالی داشتم چند ساعته زیر شکمم, تخمدان راستم نبض حالت میزنه این میتونه آپاندیس باشه؟البته سه شبه اینجوریه ولی امشب خیلی طول کشید همش عینه نبض میزنه و قطع نمیشه درد هم ندارع

Mj
Mj
8 ماه قبل

سلام ببخشید من از سه روز پیش درد زیر شکم سمت راست دارم دچار نفخ هم شده ام درد کمی نزدیک مثانه ام هست ممکنه مشکل اپاندیس باشه؟؟

.
.
8 ماه قبل

من چند وقت هست سمت راست شکمم کنار ناف احساس درد میکنم چند روز قبل هم معده درد و حالت تهوع و استفراغ داشتم ولی همیشه مشکل معده داشتم دیگه هیچ علائمی ندارم و وقتی هم که فشار میدم اصلا درد نمیکنه ممکنه آپاندیس باشه؟

فاطمه
فاطمه
8 ماه قبل

من درد شکم دارم و سرگیجه دارم گاهی وقتام تب میکنم آیا آپاندیس هست؟

ساناز
ساناز
8 ماه قبل

سلام وقت بخیردو روزیه درد خفیف شکمی از ناحیه ناف و زیرشکم دارم ک میگیره ول میکنه و احساس درد در معده هم دارم یروزم اسهال داشتم. ایا علائم اپاندیسته اشتهابه غذاهم ندارم

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
8 ماه قبل

سلام من ۱۴ سالم هست هفته پیش درد از
ناحیه ی ناف شروع شد ولی الان ۲ روز هستش
بهتر شده ولی استرس دارم حالت تهوع دارم و
اسهال بعضی موقع تیر میکشه راست پایین شکمم

پرهام
پرهام
7 ماه قبل

سلام و وقت بخیر من ۱۶ سالمه و امروز صبح حدود ۱ ساعت طرف راست پایین نافم به طور خیلی کم درد میکرد به طوری که نوعی به کش میاد و در حالت ایستا درد نمکینه و وقتی حرکت میکنم خیلی کوچیک درد میکنه و وقتی عمیق نفس میکشیدم کمی درد میکرد و بعد از نفس دیگه درد نداره ولی وقتی حرکت می کنم کمی درد داره و بعد از چند ساعت الان ( شب ) بازم همونطوری شده این از چیه؟؟

ندا
ندا
6 ماه قبل

سلام وقت بخیر، من ۱۷ سالمه چند روز طرف راست درست کنار نافم میگیره و درد میاد دردش کم بود گاهی اوقات میومد ولی الان انگار ثابت گرفته راه میرم میاد درد آپاندیس یا چیز دیگه؟!!!

مانی
مانی
7 ماه قبل

سلام وقت بخیر من حدودا ۴ روز است که هنگام راه رفتن قسمت استخوان راستم درد می کنه پایین شکم .آیا اپاندیسه

سارا
سارا
7 ماه قبل

سلام من از صبح طرف راست زیر نافم درد میکنه حالت تهوع بهم دست میده حالم خوب نیس انگار خیلی خسته شدم نمیتونم کار کنم آیا این هم اپاندیسه؟

خدووج
خدووج
6 ماه قبل

سلام خسته نباشین من ۱۸ سالمه
این دو سه روز ناحیه شکمم زیر نافم خیلی درد دارم بعضی وقتا درد میره انگار بایه سوزن دارن زیر شکمم میزنن
لطفا راهنمایی کنین

روشنک
روشنک
6 ماه قبل

سلام من درد در پهلو دارم یهو میسوزه اون قسمت وگاهی پشت کمر هم منتقل میشه و اسیده معده و اینام دارم الان اپاندیستع؟

ناشناس
ناشناس
6 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
مدت 4 روزه من قسمت راست شکمم درد میکنه و ماه قبل هم این درد و تجربه کردم
ولی هیچ علائم دیگه ای ندارم
میشه راهنمایی کنید مشکل از چیه

نسیم
نسیم
6 ماه قبل

سلام پسرم در مدرسه پس از دویدن زیاد آب زیاد خورده و سمت راست بالای شکمش درد گرفته الان بعد از دو روز همچنان موقع حرکت درد داره مثل اسپاسم به نظر میاد ولی نمیدونم چه کار کنم

Sajedeh
Sajedeh
6 ماه قبل

سلام وقت بخیر من گاهی اوقات شکمم ورم میکنه و درد در ناحیه زیر شکمم و نافم میپیچه و وقتی که یکم شکممو فشار میدم درد در بغل نافم سمت راست بدنم بشدت زیاد میشه

ناشناس
ناشناس
5 ماه قبل

سلام وقت بخیر من دختری هستم ۲۸ساله که بار سابقه دفع شن ریزه داشتم ولی این بار چند ماه هست که درد خیلی بدی از ناف تا زیر شکم سمت راست تا داخل ران دارم تو روزهای عادی کم هست ولی موقع پریودی جونمو میگیره جوری که هرچی مسکن میخورم خوب نمیشه و۵ساعت ها طول میکشه که این بار هی تب هم داشتم سونوگرافی انجام دادم نشون از شن ریزه داد وقتی پیش دکتر نفرولوژی رفتم برام سیتی اسکن نوشت چون این بار شکم ومعدم خیلی ورم کرده قبلا هم ورم میکرد ولی با عرق نعناع و دارو خوب میشد ولی این بار ۲ماه هست اینجوریه و هرکاری میکنم ورم خوب نمیشه احساس میکردم چاق شدم ولی از اون هم نیست امکان داره اپاندیس باشه چون قبلا هم برادرم یهو دردش گرفت و فهمیدن اپاندیس هست عمل کردن

نرگس
نرگس
5 ماه قبل

سلام من یه چند ساعته شکمم سمت راست کنار ناف درد میکرد حالت تهوع هم داشتم احساس میکردم که خیلی کار کردم و خسته ام
ولی الان یک پنج یا ده دقیقه هست دردس اروم شده
ولی هنوز احسای خستگی دارم و حالت تهوع ولی هیچ اتفاقی نیفتاد
آیا آپاندیس هست

فاطمه بیات
ویرایشگر
5 ماه قبل
پاسخ به  نرگس

سلام، بعیده آپاندیس باشه در آپاندیس درد معمولا ادامه دار هست.

مهسا
مهسا
5 ماه قبل

سلام وقت بخیر من از دیشب احساس درد پایین تر پهلو سمت راست داشتم ولی صبح ک از خواب بیدار شدم درد بدتر شده بود البته وقتی حرکت میکنم یا اگر سرفه و عطسه بکنم دردم بیشتر میشه. این درد برای چیه؟ امکانش هست برای اپاندیس باشه؟

امیر
امیر
5 ماه قبل

سلام
من دیشب اول یع‌ درد خیلی زیادی تقریبا بالای نافم داشتم حتی رفتم دوتا آمپول هم زدم فقط یخورده دردش کم‌شد صبح ک بیدار شدم دقیقا طرف راست شکمم درد داشت و آناتومی بدن رو‌نگا کردم متوجه شدم اون ناحیه اپاندیسه حالا به نظر شما باید سونوگرافی انجام بدم؟17 سالمه

کیمیا
کیمیا
5 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر ببخشید من از صبح یه دردی زیر شکم سمت راست دارم ک وقتی میشینم دردی ندارم اما وقتی راه میرم یا خم میشم یا سرفه میکنم درد میگیره میتونه اپاندیس باشه هیچ علائم دیگه ای هم ندارم

بهنوش
بهنوش
5 ماه قبل

با سلام. من حدود یک ماه یا بیشتر زیر دلم سمت راست درد میکنه. دل دردم هم از ناف نبود اصلا. هفته پیش گاها درد خیلی خیلی خفیفی میومد و میرفت و تقریبا فراموشش کرده بودم. و تا به حال درد شدید ندارم🧿که منو از پا بندازه اما از دیشب کمی شدید شده نمیتونم بدنم رو بکشم یا بدوام.
سونوگرافی هم رفتم اما دکتر چیزی نگفت..
نظر شما چیه؟!

سارا
سارا
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید
حالت تهوع چند دقیقه بعد از غذا خوردن و اینکه بعد از فعالیت بدنی و ورزش احساس میکنم سمت راست شکم تقریبا بالای پای راست سفت میشه میتونه علائم آپاندیس باشه؟!
حدودا ۲ هفته است و با کاهش وزن و کم اشتهایی هم همراهه . . .

محمد حسین
محمد حسین
4 ماه قبل

سلام من درد خفیفی در ناحیه چپ شکمم دارم قسمت پایین این درد از اول صبح با من هست تا شب که میخوام بخوابم ایا امکان داره درد اپاندیس باشه
الان دوهفته هست این دردباهامه

Amir
Amir
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر اقای دکتر. من چند روزیه یبوست داشتم و شیاف و شربت مگنی میلک مصرف کردم. الان دو روزه در پهلوی راست احساس درد میکنم قبلا فقط یبوست بود الان اسهال و درد در ناحیه راست شکم حس میکنم زیاد شدید نیست. نمیدونم بخاطر کلیه هست یا اپاندیست. چیکار باید انجام بدم؟

Mehrana
Mehrana
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من صبح درد شدیدی داشتم اینقد زیاد که نمیتونستم راه برم بعد از نیم ساعت رفع شد ممکنه آپاندیس باشه؟

پری
پری
4 ماه قبل

ببخشید من سه شب پیش حدود یک ساعت کامل درد شدید، حالت تهوع هم داشتم دردام زیرشکمم بودخیلی شدیدبودن، غیرقابل تحمل
نمیتونستم راه برم فکرمیکردم رحمم ازداخل داره چاقو میخوره بعد یک ساعت دردام کمترشدن الان بعد سه روز هنوز درددارم یعنی به مرور کم شدن ولی رفع نشده سمت راست بکم بیشتره ولی درکل ازمعده به پایین شکمم ازداخل سوزش داره
چون حس میکردم دردرحم هست به دکترزنان مراجعه کردم که سونو دادم هیچ مشکلی نبود
میشه راهنمایی کنید لطفا حس میکنم ترکیدگی آپاندیس اتفاق افتاده
والان به شدت حالت تهوع وبی حالی دارم

امیرمهدی
امیرمهدی
3 ماه قبل

سلام بنده ۲ روزه که درد در ناحیه سمت چپ و بالای ناف دارم و اسهال و دل پیچه ی ملایم احساس میشه ولی حالت تهوع و تب ندارم
ممکنه آپاندیسیت باشه؟

مرتضی
مرتضی
3 ماه قبل

سلام حدود یکماه میشه زیرشکم سمت راست جای اپاندیس درد خفیفی دارم که گاهی زیاد میشه وبیضه سمت راستم هم درد میکنه میتونه علائم اپاندیس باشه لطفا راهنمایی کنید

مهدیه
مهدیه
2 ماه قبل

سلام من بار دارم درد پهلوی راست دارم ب پایین شیکم تیر میکشه سنو ازمایش انجام دادم چیزی نبود ممکنه اپاندیس باشه خیلی نگرانم الان دیگه ۴روزه

عباس
عباس
2 ماه قبل

سلام دکتر من الان یک هفتست احساس توده سمت راست شکمم پایین دارم درد نداره علائم دیگری هم ندارم این خطرناک

مهدیه
مهدیه
2 ماه قبل

تب ندارم ولی معده درد دارم کم دکتر رفتم میگه چیزی نیس ولی بازم میرم

.
164
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x