آیا پولیپ کیسه صفرا خطرناک است؟

عناوین

پیش از بررسی موضوع پولیپ کیسه صفرا باید بدانید که کیسه صفرا چه ارگانی در بدن است و کارش چیست؟ در واقع کیسه صفرا اندام کوچکی است که مایع صفراوی را ذخیره کرده و آن را از کبد به روده کوچک منتقل می کند.

کیسه صفرا مانند برخی دیگر ارگان ها گاهی دچار پولیپ میشود. حال پولیپ چیست؟ پولیپ ها٬ رشد غیر طبیعی بافت ها هستند که می توانند در قسمت های مختلف بدن از جمله کیسه صفرا تشکیل شوند.

پولیپ کیسه صفرا چیست؟

پولیپ کیسه صفرا بیماری نسبتا شایعی است که رشد کوچک و غیر طبیعی از بافت داخلی آن است که باعث میشود ساقه آن از لایه داخلی کیسه صفرا بیرون بزند. اگرچه پولیپ کیسه صفرا می‌تواند سرطانی (بدخیم) باشد، اما حدود ۹۵ درصد پولیپ های کیسه صفرا غیر سرطانی (خوش خیم) هستند. پس وقتی که اسم پولیپ کیسه صفرا به گوش‌تان خورد نگران نشوید.

البته سایز کیسه صفرا نشانه‌ خوبی برای سطانی یا غیر سرطانی بودن آن است. مثلا پولیپ های کیسه صفرا کوچک به قطر کمتر از ۱/۲ اینچ معمولاً خوش خیم هستند و در بیشتر موارد نیازی به درمان ندارند. پولیپ های کیسه صفرا بزرگتر از قطر ۱/۲ اینچ احتمال ابتلا به سرطان یا بدخیم شدن بیشتر دارند.

پولیپ های کیسه صفرا بزرگتر از ۳/۴ اینچ احتمال ابتلا به بدخیمی دارند. پزشکان میگویند که عموما پولیپ کیسه صفرا بین ۰/۳ تا ۹/۵ درصد جمعیت را تشکیل میدهد. سه نوع پولیپ کیسه صفرا وجود دارد: شبه پولیپ، پولیپ التهابی و پولیپ کیسه صفرا واقعی.

انواع پولیپ کیسه صفرا

همانطور که گفتیم پولیپ کیسه صفرا بر سه نوع است: شبه پولیپ ، پولیپ التهابی و پولیپ کیسه صفرا کامل.

شبه پولیپ ها

شبه پولیپ ها یا “پولیپ های کلسترویل” شایع ترین نوع پولیپها هستند که ۹۰-۶۰٪ از کل پولیپ های کیسه صفرا را تشکیل می دهند. در واقع شبه پولیپ رشد سلولهای غیر سرطانی و پر از کلسترول است.

حضور شبه پولیپ‌ها گاهی اوقات بیانگر یک مسئله اساسی در کیسه صفرا، مانند کولسیستیت مزمن است و همچنین دلیل اصلی آن التهاب کیسه صفراست وقتی آنبه اندازه کافی خالی نشود این اتفاق رخ می دهد.

پولیپ های التهابی

پولیپهای التهابی ۱۰-۵٪ از کل پولیپ های کیسه صفرا را تشکیل می دهند. آنها نشان دهنده التهاب در دیواره کیسه صفرا هستند. معمولاً پولیپ های التهابی را در افرادی که بیش از یک بار کولسیستیت را تجربه کرده اند یا افرادی که مبتلا به کولیک حاد صفراوی هستند، یافت میشود که شامل سنگ مجاری کیسه صفرا میشود. عموما پلیپ التهابی موجب دل درد شدید بعد از تناول غذا میشود. پولیپ‌های التهابی درست مثل شبه پولیپ خاصیت سرطانی ندارند و احتمال تبدیل انها به سرطان بسیار پایین است.

پولیپ کیسه صفرا کامل

پولیپ کیسه صفرا بسیار نادر است و پتانسیل ابتلا به سرطان را دارد.این پولیپ ها معمولاً ۲۰-۵ میلی متر (میلی متر) اندازه گیری می کنند. هر چقدر بزرگتر شوند به عدد ۱ سانتی متر برسند احتمال سرطانی بودنشان بالا تر میرود. هرچقدر پولیپ های کیسه صفرا بزرگتر باشد، پزشکان توصیه میکنند که با جراحی کیسه صفرا را بردارند.

علائم پولیپ در کیسه صفرا چیست؟

در بسیاری موارد، افراد مبتلا به پولیپ کیسه صفرا علائمی را نشان نمی دهند. با این وجود برخی از افراد از این موارد شکایت می کنند:

  • گاهی اوقات درد در قسمت راست شکم (هیپوکندریوم)
  • حالت تهوع
  • استفراغ
تشخیص پولیپ کیسه صفرا | دکتر بهزاد نعمتی هنر
تشخیص پولیپ کیسه صفرا

تشخیص پولیپ کیسه صفرا

معمولا بیماری های مربوط به کیسه صفرا زمانی تشخیص داده می‌شوند که شما به پزشک برای مشکلات دیگری مراجعه کرده‌اید! به هرحال اگر پزشکتان تشخیص پولیپ کیسه صفرا را دهد از طرقی مانند آزمایش و سونوگرافی از وجود این پولیپ‌ها مطمئن می‌شود.

تست هایی که از شما میگیریند عموما سونوگرافی های شکمی و آندوسکوپی است. سونوگرافی شکمی روشی غیر تهاجمی و آندوسکوپی روشی با میزان تهاجم پایین تر است.

علل ایجاد پولیپ کیسه صفرا

افرادی که سطح بالایی از کلسترول یا نمک موجود در صفرا دارند، خطر ابتلا به پولیپ کیسه صفرا در انها افزایش میابد. ماده صفرا توسط کبد تولید می شود و در کیسه صفرا ذخیره می شود و عملکرد اصلی آن کمک به هضم چربی در بدن است.

با این حال هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث پولیپ کیسه صفرا می‌شود. منابع اطلاعاتی معتبر می‌گویند که هیچ ارتباط مشترکی بین علائم مختلف و ارتباط آن با تشکیل کیسه صفرا پیدا نکرده اند.

ولی به هرحال احتمال داده می‌شود که فاکتورهایی مانند: سن، جنسیت، سابقه‌ بیماری مانند چاقی یا دیابت ممکن است از دلایل ابتلا به پولیپ کیسه صفرا باشد. اما هنوز شواهدی نیافتند که نشان دهد ابتلا به این بیماری ارتباطی به متابولیسم چربی و ژنتیک خانوادگی داشته باشد.

درمان پولیپ کیسه صفرا | دکتر بهزاد نعمتی هنر
درمان پولیپ کیسه صفرا

درمان پولیپ کیسه صفرا

معمولا سودوموپيپ ها و پليپ هاي التهابي كه كمتر از يك سانتيمتر هستند و علائمي ايجاد نمي كنند نياز به درمان ندارند. اما با این حال، پزشکان با استفاده از اسکن های اولتراسوند، به طور مرتب بر روی همه پولیپ های کیسه صفرا نظارت دارند.

اولین اسکن معمولا ۶ ماه بعد از تشخیص پولیپ انجام می‌‌شود و این اسکن به صورت مرتب به صورت فصلی و سالانه انجام می‌گیرد. بعد از انجام این اسکن ها اگر پولیپ بیشتر از ۲ میلی‌متر رسد کرده باشد، پزشک علت جراحی را به بیمار خود توصیه می‌کند.

عموما درمان پولیپ کیسه صفرا، عمل جراحی است که با برداشتن آن همراه است. به این عمل کوله سیستکتومی یا عمل کیسه صفرا گفته می شود. این روش به دو صورت انجام می‌گیرد:

کوله سیستکتومی باز (OC):

این روش شامل جراحی است که با عمل جراحی و برش بزرگی در زیر شکم کیسه صفرا را از بدن خارج می‌کنند.

کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی (LC):

در این روش توسط برش کوچی در شکم کیسه صفرا را خارج می‌کنند. پزشکان معتقدند که روش LC یا لاپاراسکوپی کیسه صفرا٬ درصد خطای کمتری نسبت به OC دارد و میزان مرگ و میر در این روش سیار کمتر است. با این حال روش LC نیز عوارض جانبی بسیار دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

  • صدمات مجرای صفراوی
  • خونریزی داخلی یا خارجی
  • آبسه های زیر کبد

سخن آخر

افراد مبتلا به پولیپ کیسه صفرا ممکن است علائمی نداشته باشند. بیشتر پولیپ های کیسه صفرا غیر سرطانی هستند، اما هنوز هم نیاز به چکاپ منظم دارند. اگر پولیپ باعث علائم شود یا از ۱ سانتی متر بزرگتر باشد، در آن صورت جراحی ضروری است. پزشکان همچنین جراحی را هنگامی که پولیپ از آخرین معاینه ۲ میلی متر یا بیشتر رشد کرده است، توصیه می‌کنند.

پولیپ کیسه صفرا کامل بسیار نادر است و حتی می‌تواند باعث سرطان کیسه صفرا شود. این درمان شامل جراحی مجرای کیسه صفرا است. اگر پزشکان سرطان کیسه صفرا را سریع تشخیص دهند احتمال درمان آن بسیار زیاد است.

برگرفته از:

Gallbladder Polyps
Symptoms Gallbladder polyps

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
4.1 7 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
234 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زهرا حیدری
زهرا حیدری
1 سال قبل

حداقل ۵ عدد پولیپ ۲ تا ۴ م م در فضای کیسه ضفرا دیده٬ چیکار باید بکنم

زهرا حیدری
زهرا حیدری
1 سال قبل

سلام ببخشید من بولیپ کیسه صفر ا دارم ۴ میلی ایا برطرف میشه

س،ن
س،ن
1 سال قبل

باسلام سه سال پیش پرفسیون زخم عثنی اعشرکردهام سونو گرافی زفتم معلوم شدسه پولیپ کلسترولی دارم به انداره 6/5و4 هر شش ماه کنترل میشم به تازگی تو مدت سه ماه شده 7و5و8/5و3 از عمل میترسم هموزن کبد به قطر 2/9 دارم شما بگید با اینهمه بیماری چکار کنم 26 سالمه بعذ عمل باز معده این همه بیماری اومده سراعم ایا با تغذیه مئشه کنترل کرد

محمد
محمد
1 سال قبل

سلام من یه پلیپ 7میلی متر دارم. بایه سنگ 3میل چیکار کنم. ایا عمل لازم داره

زهرا کریمی
زهرا کریمی
1 سال قبل

سلام .من پولیپ کیسه صفرا دارم به اندازه ۴ میلی میخوام بدونم احتیاج به عمل جراحی دارد یا نه

حسین
حسین
1 سال قبل
پاسخ به  محمد

سلام
پولیپ کلسترولی ۳میلی چسبیده به جدار کیسه صفرا دارم.نیاز به راهنمایی داشتم.ممنون

H
H
1 سال قبل

سلام من یه پولیپ ۸میلی متری دارم با کبد چرب ایا جراحی لازمه

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

سلام من حداقل 5 تا پلیپ حداکثر سایز6 میلیمتر دارم بدون هیچ گونه علایم خاصی . چه کنم

علی
علی
1 سال قبل

سلام..پولیپ کلسترولی چن سال ی اندازه ب تعداد زیاد….اندازه تا 5میلی…چن سال همین سایز مونده لطفا راهنمایی..متشکرم

بنیامین
بنیامین
1 سال قبل

سلام جناب دکتر من ۱ پولیپ ۵ میلی متری کیسه صفرا دارم. اگر روزی قرار شد عمل بکنم میخواستم بدونم‌ بهترین جراح پولیپ کیسه صفرا تو تهران کیه؟ و کدوم بیمارستان باید برم.

یه سوال دیگه جناب دکتر من اگر قرار باشه جراحی برداشتن کیسه صفرا بکنم .من به دلیل بیماری اظطراب وسواس ۲ داروی فلووکسامین روزی ۳۰۰ میلگرم و ریسپریدون شبی ۲ میلگرم مصرف میکنم ۱۰ ساله آیا جراحی با وجود خوردن این ۲ دارو اشکال یا تداخلی یا خطرناک نیست ؟مثلا داروهای بیهوشی تداخلی با این ۲ دارو ندارند؟ یا مثلا سرم هایی که در بیمارستان میزنند تداخلی با این ۲ دارو من ندارند؟

احمد
احمد
1 سال قبل

سلام پولیب ایزوکوابه قطر۴/۵درناحیه قدامی کیسه صفرا.آیاخطرناکه احتمال سرطانی شدن داره.بایدعمل بشه.

مجید نیق
مجید نیق
1 سال قبل

سلام اقای دکتر لطفا راهنماییم کنید. من پنج ماه پیش یک چکاپ دادم که کبدچرب گرید 2 مشخص شد و یک پولیپ 3 م م در دیواره کیسه صفرا مشاهده شد. و دکتر دارویی بمن تجویز نکرد چون بدستور پزشک اعصاب و روانم بعلت افسردگی من قرص لیتیوم 300 روزی دوبار و قرص کوئتیاپین شبها یک عدد مصرف میکنم.قسمت راست شکم بالا بعضی ساعتها تیر میکشه و یبوست هم دارم و دوماه پیش بخاطر سمت راست شکمم مجدد سونو دادم که پولیپ کیسه صفرا به سایز 5 م م رسیده. و همچنان بعضی ساعتها درد دارم الخصوص صبحها بعد از بیدار شدن. الان باید چه کنم؟ ایا عمل میکنن؟

مصی
مصی
1 سال قبل

سلام.چندروزی درد کیسه صفرا داشتم پزشک سونوگرافی گفت که سنگ داری و یه پولیپ هم داری که باید جراحی شه.الان یکهفته س که جراحی کردن و کیسه صفرامو دراورد دکتر الان حالم خیلی بهتره…بنظره شما بعدا مشکلی برام پیش گیاد از نظر پولیپ کیسه صفرا یعنی احتمالش هست حای دیگه ازم درگیر شه؟

حسن بابازاده
حسن بابازاده
1 سال قبل

با سلام وعرض ادب:من دوعددپولیپ کیسه صفرا به اندازه 9 و10 میلیمتری وچند عددهم 3-4 میلیمتری دارم دردیواره قدامی وخلفی تحتانی کیسه صفرادارم .توصیه شما چیست؟

زهرا براتی زانیانی
زهرا براتی زانیانی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید سه عدد نودو ل اکوژن در کبد من دیده شدهب قطر ۴_۴_۵_ب کیسه صفرا چسبیده.و پلیپ کلسترولی گفته شده سونو دوباره تکرار کن میترسم .سنم سی ویک فرزند دارم میخوام بچه دار شم میترسم چ کنم.ایا دارو خاصی دارد .یارژیم خاصی خیلی تو دنده سمت راستم درد دارد. سه تا کیستم دارم.

م. علیپور
م. علیپور
1 سال قبل

سلام من در فاصله دو سال از آخرین معاینه(سونوگرافی) از ۵ و نیم mm به ۹ و نیم mm رسیده. باید چیکار کنم؟خیلی داغون شدم

مریم
مریم
1 سال قبل

سلام
من ۶ پلیت به اندازه های مختلف در قسمتهای مختلف کیسه صفرا دارم که بزرگترین انها به ابعاد ۵/۴*۱۱/۷ میلیمتر چسبیده به دیوار داخلی کیسه صفرا میباشد .
لازم که کامل کیسه صفرا رو بردارم ؟

ابراهیمی
ابراهیمی
1 سال قبل

سلام خانمی ۳۴ ساله هستم پولیپ کیسه صفرا ی ۲/۷میلی متر بدون سنگ کیسه صفرا دارم و کبد چرب هم دارم به نظرتون چی کار کنم ممنون

محمد دبیری
محمد دبیری
1 سال قبل

ممنون از مطالب مفیدتون

آیدا
آیدا
1 سال قبل

سلام خسته نباشید..من یک پولیپ با ابعاد ۴.۷ م م در جدار تحتانی کیسه صفرا دارم این پولیپ واسکولار است.آیا خطرناک هس چه درمانی دارد؟؟

ایرج
ایرج
1 سال قبل

سلام من یک پولیپ ۵میلی درکیسه صفرابدون سنگ دارم چکارکنم

امیرحسین
امیرحسین
1 سال قبل

با عرض سلام وخسته نباشید من یه پلید 3/4میلی متری دارم که یک ساله روی گوارشم تاثیر گذاشته اسید معدم رفلکس داره بعد از حمام رفتن دو روز تمام لرز دارم قبلاً اینجور نبودم می‌تونه ربط داشته باشه در ضمن بیلی رو بینم 3 ممنونم

مهتاب
مهتاب
1 سال قبل

سلام آقای دکتر. خسته نباشید. من سه تا پولیت زیر 5 میلی دارم. آیا میشه نوع اینها رو با سی تی چیزی مشخص کرد یا فقط وقتی عمل بکنیم ، میفهمن که از چه نوعی هست؟
پیشاپیش از پاسخگویی و راهنمایی شما تشکر میکنم. سالم و پیروز باشید

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

منم پولیپ ۳میلی متری دارم چسبیده به دیواره کیسه صفرا چیکار کنم؟

مهدی کامرانی
مهدی کامرانی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیراقای دکتر خانم من یولیپ ۶/۴داره سمت راست زیردقفسه سينه خیلی دردداره داروهم مصرف میکنه خودش کبدچربی داره گرید۱هستش آیا نیازبه عمل جراحی داره

سهیل محسنی
سهیل محسنی
1 سال قبل

یک پولیپ ۵ میل در کیسه صفرا داشتم دکتر گفت شاید لجن باشه قرص ارسیداکسی کولیک اسید داد بعد از رژیم غدایی بدون چربی بعد ۴۰ روز پولیپ شد ۳ میل بعد دکتر گفت پولیپ کوچیک نمیشه حتما لجنه خلاصه ارسی داکسیکولیک اسید رو ادامه دادم و رژیم بدون چربی رو ول کردم بعد ۴۰ روز پولیپ شد ۶ میل باز دوباره رژیم گرفتم با ورزش پیاده روی خداروشکر درد ۱ بار بیشتر نداشتم میخواستم نظر جنابعالی رو جویا بشم آیا این پولیپ یا لجن ؟ چه توصیه ای برای من دارید؟

علیرضا
علیرضا
1 سال قبل

سلام
سه تا پولیپ ۵ میلی در کیسه صفرا دارم ،
ایا احتمال سرطانی بودن هست؟؟

آرزو شاهی
آرزو شاهی
1 سال قبل

سلام پولیپ دیامتر3.5میلیمتر ذر دیواره قدامی کیسه صفرا مشاهده میشود

پویا
پویا
1 سال قبل

‍سلام برشما
من اصلا نمیدونستم که پولیپ صفراوی دارم تا اینکه رفتم سی تی اسکن ریه دادم که اون مشخص کرد که من ی پولیپ ۱۳میلی متری تو صفرام دارم اصلا هم متوجه نشده بودم ،دکتر گف باید سونوگرافی بدم ،بنظرتون حتما باید عمل بشه؟

امیر محمد ص
امیر محمد ص
1 سال قبل

سلام ببخشید من 21 سالمه و تو سونوگرافیم متوجه یه پولیپ صفرا متصل به جدار کیسه صفرا به اندازه 3.5 میلیمتر شدم. هیچ دردی هم ندارم. پیشنهادتون در این رابطه چیه؟ و این که من در گذشته چاق بودم و یک سالی هست که وزن کم کردم امکان داره مربوط به گذشته باشه و با این کاهش وزن امکان کنترول این پولیپ نیست؟

لیلا
لیلا
1 سال قبل

سلام من سونو دادم مشخص شد ۴ تا پولیپ به ابعاد ۶/۵ دارم باید چکار کنم

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

سلام خسته نباشید امروز سونو دادم متوجه شدم کبدم گرید ۱ و یک پولیپ ۹ میلی تو کیسه صفرا و ۲ تا پولیپ ۳ میلی تو گردن کیسه صفرا دارم چکار کنم‌؟از جراحی می ترسم.

زهرا
زهرا
1 سال قبل

کانون روندهایپراکوبه دیامتر۳م.م چسبیده به جدار خلفی کیسه صفرا بصورت fixبه نفع پولیپ دیده میشود ایا خطرناکه ونیاز به جراحی دارد؟

لیندا کیانی
لیندا کیانی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید من 20 سال سن دارم یه پولیپ به اندزه 4 میلی متر چسبیده به دیواره کیسه صفرا دارم و درد هم دارم نیاز به عمل هستش.

س ع
س ع
1 سال قبل

سلام من یه پلیپ ۲میلی متری دارم باید چی کار کنم

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

سلام من هم پولیپ ب قطر 4 میلی متر دارم چکار کنم

یوسف کلشی
یوسف کلشی
1 سال قبل

با سلام ببخشید من امروز سونو دادم و متوجه شدم ک کبد چرب با چند پولیپ با حداکثر ۵ میلی چسبیده به دیواره کیسه صفرا دارم میشه راهنمایی کنین ک چکار کنم…

میلاد معماری
میلاد معماری
1 سال قبل

سلام… پقتتون بخیر
بنده چند سالی هست مشکل شن کلیه دارم. حدود ۸ ماه پیش تشخیص داده شد که پولیپ صفرا ۴ میلی دارم. گفتن احتمالا یکی از عوارض شن کلیه هست. به نظر شما چیکار کنم؟

سوسن
سوسن
1 سال قبل

سلامپولیپ های متعدددرکیسهصفرام به خداکثر دیامتر ۵ م م دیده شود لطفا بگید چکارکنم

سوزان
سوزان
1 سال قبل

سلام من پولیپ ۵ م م دارم خیلی اعصاب مو خراب کرده پدرمن سرتان ریه داشته میخوام بدونم که میشه این پولیپ صفرا هم جز همون سرتان ارقی باشه

جواد فخاری
جواد فخاری
1 سال قبل

با عرض سلام و خسته نباشی خدمت شما پزشک دلسوز . آیا پولیپ قدامی کیسه صفرا 3×4 م م را میتوان با دارو و یا هر روش دیگری به جز جراحی رفع کرد . با تشکر

رزاقی
رزاقی
1 سال قبل

سلام آقای دکتر . من با انجام یک سونو متوجه شدم که یک پلیپ ۵/۹ م دارم . هیچ دردی هم ندارم . چه اقدامی باید انجام بدم ؟

مریم
مریم
11 ماه قبل
پاسخ به  رزاقی

سلام خسته نباشی من یک پولیپ ۶ میلیمتر و یک عدد پولیپ ۳/۵ دارم خطرناک است؟

مهدی
مهدی
1 سال قبل

سلام اگر پولیپ کیسه صفرا از نوع مالتی پل نیم میلیمتری باشه باید حتما عمل کرد؟

رویا
رویا
1 سال قبل

سلام. من با حس پری و نفخ شکم به دکتر مراجعه کردم و سونوگرافی انجام دادم. در نتیجه ی سونوگرافی نوشته شده “فوکوس های هیپراکو با حداکثر دسامبر 11 تا 14میلیمتر ر کیسه صفرا رویت شد که میتواند به نفع سنگ های کیسه صفرا باشد”
میخواستم نظر شما را در این مورد بدانم. آیا ممکن است خطرناک باشد؟

پری رحمت
پری رحمت
1 سال قبل

سلام خانمی هستم ۵۸ ساله در دیواره قدامی کیسه صفرا پولیپ به سایز ۸/۵ میلی متر بدون سنگ صفرا دارم به نظر شما چی کار کنم ؟ سپاسگزارم

عاطفه
عاطفه
1 سال قبل

سلام من کیسه صفرا پولیپ داشتم ۶میلی بود چی کار کنم

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

سلام من ۲ تا پولیپ دارم ۳*۳ و ۵*۵ م دارم چیکار کنم

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام پليپ هاي ٥ و ٨/٥ ميلي متر كيسه صفرا چه اقداماتي بايد انجام بشه؟

مهناز
مهناز
1 سال قبل

سلام خسته نباشید…اقای دکترمن پولیپ ۴*۵دارم آیا نیاز ب مصرف دارو دارم یا ن؟

amir
amir
1 سال قبل

سلام من 37 سالمه و دودا 8 ماه پیش سونوگرافی متوجه وجود پولیپ4 م م در کیسه صفرا شدم و الان شده 6 میلی لازمه اقدامی بکنم یا نه؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

سلام دکتر خسته نباشیدمن چربی کبد داشتم گرید دو بعدش رژیم گرفتم یه ماه بعد 2 بار شکم درد وحات استفراق شدید گرفتم رفتم دکتر دوباره سونوگرافی وازمایش خون دادم دکترم گفت کبدت بهبود داره ولی 10تا پولیپ به قطر2تا4م مترداری ولی گفت مشکلی نیست ولی من خیلی نگرانم میشه راهنماییم کنیدممنون.

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

من سمت راست شکمم درد می کنه الان هم پولیپ دارم هم سنگ چکارباید کزد

Maryam
Maryam
1 سال قبل

سلام خسته نباشید اقای دکتر من اول یه پولیپ داشتم ۵ میلی بود بعد چند ماه دیگه رفتم شده بود ۳/۵وتقریبا بعد یه سال دیگه رفتم شده بود ۴/۵ باید چیکار کنم و دوباره قراره یه سه ماه دیگه برم ممنون

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
11 ماه قبل

سلام من پولیپ کیسه صفرا دارم دوتا پولیپ توب کیسه صفرا مه که بزرگیش به اندازه 3*2 دو وو سه میلیمتر هست . دکتر رفتم سونو دادم گفت بعد شیش ما تکرار کن اما خیلی وفتا سمت رایت شکم بالا شکمم تیر میکشه چکار کنم ایا خطرناکه؟

حمیده
حمیده
11 ماه قبل

سلام من پولیپ کیسه صفرا دارم دو تا بزرگیش ۳*۲ دو وو سه میلبمتره گفته شیش ماه دیگه سونو رو تکرار کن سمت راستم خیلی تیر مبکشه ایا خطرناکه

.
234
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x