چرا افراد چاق بیشتر دچار رفلاکس اسید معده می شوند؟

عناوین

تحقیقات جدید حاکی از آن است که، بین چاقی و رفلاکس اسید معده ارتباط معناداری وجود دارد. محققان بر این باور هستند که افزایش وزن و اندازه دور شکم می‌تواند زمینه را برای بدتر شدن بیماری فراهم کند.

از رفلاکس اسید معده به عنوان GERD یاد شده و در این بیماری، اسید معده به قسمت‎های بالایی دستگاه گوارش یعنی مری، گلو و دهان باز خواهد گشت. بازگشت اسید معده که اغلب پس از صرف غذا پیش آمده باعث ایجاد سوزش و حالت گرفتگی در پشت بدن می‌شود.

این شرایط می‎تواند، برای چند دقیقه و یا حتی چند ساعت ادامه داشته باشد. در این صورت با مزه ترشی و یا تلخی در دهان، احساس سوزش در گلو و قفسه سینه و حتی سرفه نیز مواجه می‎شوید. گاهی اوقات این علائم نیز با حملات قلبی اشتباه گرفته می‎شود.

به نظر می‎رسد، تجمع بیش از حد چربی در ناحیه شکمی به معده فشار وارد کرده و باعث فتق هیاتال خواهد شد. به همین دلیل افراد چاق رفلاکس اسید معده را بیشتر تجربه خواهند کرد. همچنین چاقی بر روی ترشح هورمون‎ها نیز تاثیر خواهد گذشت. برای مثال در بدن این افراد سطح هورمون استروژن بیشتر است، به همین دلیل با چاقی در نواحی مانند شکم مواجه هستند.

چاقی چیست و منجر به چه بیماری هایی می شود؟

چاقی بیماری پیچیده‎ایی است که در طی آن، ذخایر چربی بدن از حالت طبیعی خارج خواهد شد. چربی‌ها معمولا در نواحی شکم، پهلو، ران و باسن دیده خواهند شد. نمی‎توان به چاقی صرفا از دیدگاه زیبایی نگاه کرد. این موضوع یک مشکل پزشکی بوده و در اگر درمان نشود، زمینه ‎ساز بیماری‌های دیگری مانند رفلاکس اسید معده خواهد شد.

رژیم غذایی نادرست، نداشتن یک برنامه ورزشی منظم، عوامل محیطی، سیگار کشیدن و عوامل ارثی از مهمترین دلایل اضافه وزن و چاقی هستند. برخی افراد با تغییر سبک زندگی، گرفتن رژیم‌های سخت غذایی و انجام برنامه‌های ورزشی، می‎توانند از شر چربی‎های اضافی خلاص شوند. اما گاهی اوقات این روش‌ها پاسخگو نیست و یا فرد باید در زمانی کوتاه وزن خود را کاهش دهد. این شرایط معمولا، با مداخله پزشکی صورت خواهد گرفت.

چاقی بیشتر از آنچه که فکرش را کنید شما را بیمار خواهد کرد

افراد چاق بیشتر از دیگران، به بیماری‌های گفته شده مبتلا خواهند شد:

بیماری‌های قلبی و مغزی

چاقی باعث فشار خون بالا شده  و سطح طبیعی کلسترول در بدن را برهم می‌زند. این امر خطر بروز بیماری‌های قلبی و سکته مغزی را افزایش خواهد داد.

دیابت نوع 2

چاقی بر کارکرد هورمون انسولین در بدن تاثیر منفی خواهد داشت. این امر خطر مقاومت به انسولین و دیابت را افزایش می‌دهد.

سرطان

احتمال بروز برخی از سرطان‌ها با وجود چاقی و اضافه وزن افزایش خواهد یافت.  از آن جمله می‌توان به سرطان رحم، دهانه رحم، آندومتر ، تخمدان ، پستان ، روده بزرگ ، راست روده ، مری، کبد، کیسه صفرا، لوزالمعده، کلیه و پروستات را اشاره کرد. پیشنهاد میکنیم مقاله آیا افراد چاق بیشتر به سرطان مبتلا میشوند؟ را مطالعه کنید.

مشکلات گوارشی

چاقی احتمال ابتلا به سوزش معده، بیماری کیسه صفرا و مشکلات کبدی را افزایش می‌دهد.

پریود نامنظم

چاقی ممکن است باعث ناباروری وپریودهای نامنظم در زنان شود. چاقی همچنین می‌تواند باعث اختلال نعوظ در مردان شود.

آپنه خواب

افرادی که به چاقی مبتلا هستند آپنه خواب را تجربه خواهند کرد. در این حالت بیمار در طی خواب با وقفه‎ های تنفسی مواجه می‎شود. در مورد اینکه آپنه خواب چیست و چه علائمی دارد و همچنین درمان آپنه خواب با جراحی لاغری این مقاله را بخوانید.

آرتروز

چاقی علاوه ‌بر ایجاد التهاب در بدن، به مفاصل نیز فشار وارد خواهد کرد. در این صورت احتمال بروز آرتروز دور از انتظار نیست.

رفلاکس اسید معده به مری چیست؟

بیماری ریفلاکس معده زمانی اتفاق می افتد که اسید معده به طور مکرر به مری برمی‌گردد. این بازگشت، مخاط مری را تحریک  خواهد کرد. اگر در طول یک هفته یک تا دو بار با این شریط مواجه شوید، احتمالا به رفلاکس معده خفیف مبتلا هستید.

به طور کلی بیماران می‏توانند GERD را با تغییر سبک زندگی و دارو کنترل کنند. اما برخی دیگر برای کاهش علائم به داروهای قوی یا جراحی نیاز خواهند داشت.

[ بیشتر بدانید: رفلاکس کیسه صفرا چیست؟ ]

علائم رفلاکس اسید معده را بشناسید

علائم و نشانه‌های رایج رفلاکس اسید معده شامل موارد زیر است:

احساس سوزش در سینه  که ممکن است آن را با عنوان سوزش سر دل توصیف کنید. معمولاً بعد از غذا خوردن و شب بدتر خواهد شد.

 • درد در ناحیه قفسه سینه
 • مشکل در بلعیدن غذا
 • احساس مایع ترش در دهان
 • احساس وجود توده در گلو

اگر ریفلاکس معده در شب برای شما اتفاق بیفتد، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:

 • سرفه مزمن
 • لارنژیت
 • ابتلا به آسم و یا بدتر شدن آن
 • اختلالات خواب ( آپنه خواب)
چاقی و رفلاکس معده
یکی از نشانه‌ها و علائم رفلاکس معده، احساس سوزش در ناحیه سینه است

چه عواملی ریسک بروز رفلاکس معده را بیشتر می کند؟

شرایطی که می‌تواند خطر ابتلا به GERD را افزایش دهد شامل موارد زیر می‌شود:

 • چاقی
 • بارداری
 • فتق هیاتال
 • اختلالات بافت همبند ، مانند اسکلرودرمی
 • سیگار کشیدن
 • صرف غذاهای سنگین در اواخر شب و یا نزدیک به خواب شبانه
 • خوردن غذاهای محرک مانند غذاهای چرب و سرخ شده
 • نوشیدن الکل، قهوه و مصرف برخی از داروها مانند آسپرین

رفلاکس معده چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

با گذشت زمان، اسید معده مخاط مری را تحت تاثیر قرار داده و باعث التهاب آن می‎شود. این امر زمینه ساز مشکلات زیر خواهد شد:

اسید معده باعث تشکیل بافت اسکار در بافت مری می‌شود. بافت اسکار مسیر غذا را باریک نموده و منجر به مشکلات بلع خواهد شد.

اسید معده بافت مری را فرسوده کرده و باعث ایجاد زخم باز در آن می‌شود. در این حالت خونریزی دور از انتظار نبوده و بیمار در این ناحیه درد را احساس می‌کند و با مشکلات بلع مواجه خواهد شد. اگر بیماری به درستی درمان نشود، خطر ابتلا به سرطان مری نیز وجود خواهد داشت.

رفع رفلاکس معده در افراد چاق
رفلکس معده می‌تواند منجر به تشکیل بافت اسکار در بافت مری شود
[ بیشتر بدانید: عوارض جانبی پس از عمل سرطان مری چیست؟ ]

روش درمان رفلاکس اسید معده در افراد چاق

در صف اول درمان رفلاکس اسید معده رژیم غذایی، برنامه ورزشی مناسب و مصرف داروهای تجویز شده، قرار دارند. اما مشکل زمانی پیچیده می‎شود که فرد به چاقی مفرط دچار است و به روش‌های مرسوم و ابتدایی برای کاهش وزن پاسخ نمی‎دهد.

در چنین شرایطی به توصیه پزشک، برای درمان چاقی از عمل لاغری بای پس معده و عمل اسلیو معده استفاده می‌شود. در هر دو روش سعی بر این است که سلامتی بیمار حفظ شود و در عین حال، مصرف مواد غذایی و کالری در حد مشخصی کاهش یابد. هرگز نمی‎توان انکار کرد، که عمل جراحی بدون ریسک خواهد بود. باید بدانید همه جراحی‌ها ریسک‌پذیر هستند و باید مطمئن شوید این روش‌ها می‎توانند در درمان شما موثر باشند یا خیر؟ همه افراد کاندیدای خوبی برای عمل لاغری نیستند.

به همین دلیل پیشنهاد می‎شود، تا یک مرکز معتبر را برای انجام آن انتخاب کنید. شرایط سلامتی شما باید به طور دقیق بررسی شده و باید بدانید مراقبت‌های پس از عمل به اندازه جراحی اهمیت دارند. باید به نکات توصیه شده به خوبی توجه کنید تا از عمل لاغری نتیجه مثبت دریافت کنید. همچنین به این نکته مهم توجه داشته باشید که نتایج عمل جراحی لاغری برای همه یکسان نیست. هرگز در مسائل پزشکی خود را با دیگران مقایسه نکنید.

برگرفته از:

/https://www.healthline.com/health/gerd
/https://www.obesityaction.org/community/article-library/obesity-heartburn-what-is-the-link

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احمد رضا
احمد رضا
1 سال قبل

یه وقتایی درد معده من اینقدر شدید میشه که حتی نمیتونم صاف بیاستم، خیلی نگرانننم کرده میترسم سرطان باشه

.
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x