آنچه در این مقاله میخوانید:

هر نوع عمل جراحی نیاز به مدت زمان ریکاوری و یا بهبودی دارد. و این مدت زمان بهبودی کاملا به نوع عمل شما بستگی دارد. مدت زمان استراحت را عموما پزشک مشخص می‌کند و تمامی این زمان ‌ها بستگی به فرد و توانایی بدنی اش مرتبط است. اما به طور کلی هر عملی مدت زمان نسبتا مشخصی برای گذراندن دوره‌ نقاهت دارد. مدت زمان استراحت بعد از عمل کیسه صفرا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مدت زمان استراحت بعد از عمل کیسه صفرا چقدر است؟

اینکه چقدر طول بکشد تا بعد از جراحی برداشتن کیسه صفرا (کولسیستکتومی) بهبود پیدا کنید، کاملا به این موضوع بستگی دارد که چه نوع عملی را انجام داده باشید. یعنی عملتان شکاف ناحیه ای داشته باشد (LC)، یا اینکه عمل باز انجام داده باشید (OC).

بیشتر افرادی که عمل جراحی ناحیه ای دارند، می توانند در همان روز عمل، از بیمارستان مرخص شوند. بازگشت به فعالیتهای عادی روزمره شما در این نوع عمل معمولاً حدود ۲ هفته طول می کشد.

اما بعد از جراحی باز، معمولاً باید ۳ تا ۵ روز در بیمارستان بمانید و مدت بهبودی شما طولانی تر خواهد بود. بازگشت به فعالیتهای عادی شما حدود ۶ تا ۸ هفته امکان دارد که طول بکشد.

در هر صورت، اگر نمیخواهید در بیمارستان بمانید و دوست دارید همان روز عمل به خانه برگردید باید فردی همراه کنار شما باشد و حداقل ۲۴ ساعت در کنار شما بماند، زیرا ممکن است هنوز هم اثرات بیهوشی را احساس کنید و عوارض جانبی آن با شما همراه باشد.

اگر بیماری که عمل کیسه صفرا انجام داده است کودک باشد٬ ممکن است با توجه به شرایط جسمانی کودک مساله اندکی متفاوت باشد. برداشتن کیسه صفرا در کودکان به همان شکل بزرگسالان انجام میشود که در این مقاله بیشتر بخوانید.

استراحت بعد از عمل کیسه صفرا
استراحت بعد از عمل کیسه صفرا

علائم ناراحتی هنگام بهبودی عمل کیسه صفرا

دوره‌ بهبودی عمل کیسه صفرا برای اکثر افراد ۶ هفته است که ممکن است در یک یا دو هفته به بیشتر فعالیت‌های عادی خود برگردید. اما بازگشت به سطح انرژی عادی شما ممکن است چندین هفته طول بکشد.

احتمال دارد که هنگام بهبودی برخی از این علائم را داشته باشید:

درد شکم

احساس درد در شکمتان. البته ممکن است علاوه بر دل درد، در یک یا هر دو شانه هم احساس درد کنید. این درد ناشی از هوایی است که هنوز در شکم شما پس از عمل باقی مانده است. اما نگران نباشید این درد اصولا تا یک هفته بعد از بین می‌رود.

درد گلو

احساس گلو درد بخاطر لوله‌های تنفسی. لوزه‌ها ممکن است تا چند روز دردناک باشند.

تهوع

حالت تهوع و یا حتی بالا آوردن. این اتفاق خیلی ساده و رایج است و پزشک هم احتمالا داروهای ضد تهوع را برای‌تان تجویز کند.
شکم روی بعد از غذا خوردن. شکم روی احتمالا از ۴ تا ۸ هفته طول بکشد پس نگران نباشید. حتی دیده شده که برای بعضی افراد زمان بیشتری نیز به طول انجامیده است.

کبودی و قرمزی

کبودی و قرمزی در اطراف بخیه‌ها. هر دو اتفاق کاملا رایج و طبیعی هستند. بخاطر برشی که بدنتان خورده است، این کبودی و قرمزی ایجاد شده و به مرور زمان و خود به خودی از بین می‌رود.

چند روز استراحت بعد از عمل کیسه صفرا
مراقبت های اولیه بعد از عمل کیسه صفرا

مراقبت‌ های اولیه بعد از عمل کیسه صفرا

بعد از عمل پیاده روی را شروع کنید. فعالیت های روزمره خود را به محض اینکه حس کردید حال ‌تان خوب است و توانایی راه رفتن دارید شروع کنید. در اطراف خانه و هنگام دوش گرفتن حرکت کنید و بعد از گذشت ۱ هفته سعی کنید از پله‌ها رفت و آمد کنید تا روند بهبودتان سریع تر اتففاق بیوفتد. اما اگر وقتی فعالیت می‌نید احساس ناراحتی یا اذیت شدن داشتید، انجام آن را متوقف کنید.

اگر از داروهای مسکن قوی (مانند مورفین) استفاده نمی‌کنید، احتمالا بتوانید یک هفته بعد از عمل کیسه صفرا رانندگی کنید. البته به این نکته توجه کنید که آیا بستن کمربند ایمنی برای‌تان مضر است یا نه.
اگر نیاز دارید سریع حرکت کنید، بدوید یا هرچیزی که به عکس العمل سریع احتیاج دارد، بدون اینکه احساس درد کنید می‌توانید این فعل را انجام دهید.

البته باید حواستان باشد که حداقل به مدت دو هفته هیچ فعالیت سخت و سنگینی انجام ندهید و هر چیزی سنگین را بلند نکنید. در هر زمان، اگر فعالیتی باعث ایجاد درد یا کشیده شدن بخیه ها و زخم‌ آن شود، بهتر است خودتان به تنهایی انجامش ندهید.
در ضمن با توجه به توانایی بدنی‌تان بعد از یک هفته به راحتی می‌توانید یک الی دو بار به سرکار روید. البته برای انجام اینکار خودسرانه عمل نکنید و حتما با متخصص جراحی عمومی تان مشورت کنید.

مراقبت از بخیه ‌های عمل کیسه صفرا

در بسیاری موارد هنگام عمل از بخیه های قابل جذب برای زخم‌های شما استفاده می شود. عموما بخیه‌های قابل جذب یک تا دو هفته طول می‌کشد که جذب شود. اما اگر از بخیه های غیر قابل جذب یا همان بخیه های معمولی استفاده شود، ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل باید به بیمارستان مراجعه کنید و بخیه ها را بکشید.

بعد از کشیدن بخیه ها پرستار و پزشک معالجتان به شما می‌گوید که چطور مر اقب بخیه‌های خود باشید و بعد از چه مدتی میتوانید به حمام بروید. حواستان باشد، اگر بعد از عمل، به جای بخیه‌ها چسب زده بودند، حتما انها را بکنید و دوش بگیرید تا جای چسب‌ها از بین برود.
حواستان باشد که با آب گرم اصلا دوش نگیرید. اگر جای زخمتان را باند پیچی کرده‌اند حتما دور آن را با پلاستیک بپوشانید تا آب به باند نفوذ نکند. اصلا تا زمانی که پزشک اجازه نداده است شنا نکنید.

برخی بیماران بعد از عمل کیسه صفرا درد و ناراحتی دارند که این موضوع علل مختلفی دارد. برای آگاهی و رفع نگرانی از علت درد بعد از عمل کیسه صفرا این مقاله را مطالعه نمایید.

توصیه های غذایی و جنسی پس از عمل کیسه صفرا

احتمالا از خودتان میپرسید که بعد از عمل کیسه صفرا چه غذاهایی بخورید بهتر است. چه فعالیت هایی را میتوانید انجام دهید و …

درباره تغذیه بعد از عمل کیسه صفرا قبلا بطور مفصل صحبت کرده ایم که لازم است بعد از عمل کیسه صفرا رعایت کنید. اما به شکل خلاصه اشاره کنیم که

🔺 بعد از عمل به تشخیص پزشک تان میتوانید هر غذایی را بخورید. یعنی به راحتی هر غذایی که حتی قبل عمل توصیه شده بود که نخورید را می‌توانید استفاده کنید. اما دقت کنید که برای بهبود جای زخم و بخیه بهتر است که از غذاها سالم و مقوی استفاده کنید.

🔻 هر موقع احساس کردید می‌توانید رابطه جنسی هم داشته باشید! بله این موضوع هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند اما به شرط این‌که وزن و فشاری بر روی بخیه‌های شما وارد نشود.

باید خاطر نشان کنیم که بستگی به توانایی بدنی شما دارد و ممکن برای بعضی افراد بیشتر طول بکشد و برای بعضی دیگر کمتر.

برگرفته از:

What is the recovery time for gallbladder surgery
Recovery Gallbladder Removal

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی اسلیو معده و بای پس معده