آنچه در این مقاله خواهید خواند:

همانطور که شاید بدانید فتق به خروج یکی از بافت‌ها مانند روده بزرگ یا بخشی از آن از به داخل دیواره‌ای که در حالت نرمال آن را دربرگرفته است گفته میشود. یعنی فتق در قسمتهای مختلف بدن اتفاق میفتد، همچنین بعد از برخی عمل ها امکان ایجاد فتق وجود دارد.

رفع مشکل فتق در اکثر مواقع با عمل است مانند عمل فتق شکمی یا عمل فتق کشاله ران و …. اغلب بیمارانی که تحت عمل جراحی فتق قرار می‌گیرند در مورد مراقبت های بعد از عمل اطلاعات کافی ندارند. اطلاعات مربوط به آموزش بیمار برای مراقبت‌های بعد از عمل به بیماران کمک می‌کند تا بفهمند پس از ترخیص از بیمارستان با چه شرایطی روبه‌رو می‌شوند و دستورالعمل‌هایی را دریافت می‌کنند که به بهبود سریع آنها کمک می‌کند.

دستورالعمل‌های بعد از عمل شامل اطلاعاتی در مورد رژیم غذایی، مراقبت از زخم، داروها، فعالیت بدنی و سایر موضوعاتی است که ممکن است در طول بهبودی جراحی ترمیم فتق به آنها نیاز داشته باشید.رعایت این دستورالعمل‌ها به بیماران کمک می‌کند تا روند بهبود جراحی را سریعتر طی کرده و عوارض کمتری را تجربه کند.

درد بعد از جراحی فتق

ممکن است بعد از جراحی کمی درد تجربه کنید. مطمئنا درد در ناحیه جراحی کاملا طبیعی است و باید زودتر شروع به حرکت کنید تا روند بهبودی سریع‌تر طی شود. استفاده از مسکن‌ها در روزهای بعد از جراحی می‌تواند درد را کاهش دهد. ممکن است برای کنترل درد نیاز به دریافت مسکن تزریقی و یا مسکن به صورت منظم داشته باشید. میزان درد با وسعت جراحی در ارتباط است پس اگر جراحی شما از نوع لاپاراسکوپی نباشد مطمئنا درد بیشتری را تجربه می‌کنید. اگر درد شما با مصرف مسکن کاهش پیدا می‌کند و قابل تحمل است نیاز به انجام کار دیگری ندارید و بعد از چند روز از شدت درد کاسته می‌شود.

رژیم غذایی بعد از عمل فتق

جراحی فتق محدودیت رژیم غذایی ندارد. اگر احساس می‌کنید که اشتهای شما برای یک یا دو هفته بعد از جراحی کمتر شده است باید بدانید که این یک پدیده طبیعی است و ممکن است در اثر استرس بعد از جراحی یا عوارض داروهای بی‌حس کننده دچار تهوع یا بی‌اشتهایی باشید. اما در صورتی که تهوع شما دائمی است و یا نمی‌توانید هیچ وعده غذایی میل کنید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت از زخم عمل فتق

حدود 36 ساعت بعد از جراحی فتق می‌توانید استحمام کنید. برای این کار کافی است که پانسمان را بردارید و به حمام بروید. ممکن است قطعات کوچکی از نوار (به نام نوارهای استری) را ببینید که مستقیماً به پوست شما وصل شده‌اند، بهتر است که این نوارهای کوچک را زیر دوش خیس کنید. نوارها از 7 تا 10 روز پس از عمل شروع به لایه‌برداری می‌کنند آنها تا این زمان به خوبی کار خود را انجام داده‌اند و می‌توانید با خیال راحت آنها را بردارید. اما بهتر است به مدت دو هفته پس از عمل از حمام، استخر و وان آب گرم خودداری کنید. استفاده از هر نوع پماد یا ژل ترمیم کننده روی قسمت برش جراحی باید با اجازه پزشک باشد.

فعالیت های پس از عمل فتق
بازگشت به فعالیت عادی در اسرع وقت بهبودی شما در عمل فتق را افزایش می‌دهد

فعالیت کردن بعد از عمل فتق

هیچ گونه محدودیت پزشکی و فیزیکی برای فعالیت پس از عمل جراحی وجود ندارد. بنابراین راه رفتن، بالا رفتن از پله‌ها، بلند کردن، برقراری رابطه جنسی، چمن زنی یا ورزش تا زمانی که صدمه ای به شما وارد نمی‌کند هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد. در واقع، بازگشت به فعالیت عادی در اسرع وقت بهبودی شما را افزایش می‌دهد. با این حال، اگر احساس خوبی ندارید بهتر است همچنان به استراحت کردن ادامه دهید. احساس خستگی یک یا دو هفته بعد از جراحی کاملا طبیعی است.

[ بیشتر بدانید: منظور از مراقبت های پس از عمل عمومی شامل چه چیزهایی است؟ ]

رانندگی بعد از عمل فتق

معمولا تا دو روز بعد از جراحی نباید رانندگی کنید، بعد از آن نیز همه چیز بستگی به وضعیت بدنی شما خواهد داشت.. ممکن است برای انجام این کار نیاز به داروی مسکن داشته باشید. در هر صورت بهتر است تا 48 ساعت بعد از جراحی پشت فرمان ننشینید.

مشکلات گوارشی و حرکات روده

اولین بار ممکن است 1 تا 5 روز بعد از جراحی مدفوع کنید. نگران نباشید این مسئله کاملا طبیعی است. تا زمانی که تهوع و درد شکمی نداشته باشید نیازی به نگرانی ندارد. ممکن است در اثر مصرف داروها دچار اسهال یا گاز روده شوید که این مسئله هم کاملا طبیعی است. اگر یبوست شما را اذیت می‌کنید می توانید با پزشک خود مشورت کرده و ملین مصرف کنید.

عود مجدد بیماری فتق بعد از عمل

گاهی اوقات برخی از بیماران احساس می کنند که بیماری فتق در آنها دوباره عود کرده است. اما باید بدانید که این احساس نیز کاملا طبیعی است. جراحی فتق یک درمان کاملا موفق است. محل محتویات فتق گاهی بعد از جراحی پر از مایعات می‌شود و این احساس برای بیمار ایجاد می‌شود که بیماری عود کرده است. این مایع نتیجه طبیعی جراحی است معمولا بعد از چند هفته جذب بدن می‌شود.

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

در صورت بروز هر یک از موارد زیر بهتر است با پزشک تماس بگیرید
– تب 39 درجه و بیشتر
– لرز
– دردی که با گذشت زمان افزایش می یابد
– قرمزی ، احساس گرما یا تخلیه چرک از محل برش
– حالت تهوع مداوم یا ناتوانی در مصرف مایعات

www.uhhospitals.org/services/surgery-services/conditions-and-treatments/hernia-surgery/patient-resources/postoperative-instructions/umbilical-hernias