دوره نقاهت بعد از عمل شقاق مقعد یا اسفنکتروتومی

عناوین

به شقاق مقعدی یا فیشر مبتلا هستید و پزشک معالجتان عمل جراحی را، تنها راه درمان می ‌داند. در این شرایط باید اقدامات احتیاطی پس از عمل شقاق یا اسفنکتروتومی را بدانید و مراقبت‌های لازمه را برای تسهیل بهبودی خود را انجام دهید. زیرا اگربیمار دوران نقاهت خود را به خوبی نگذراند، امکان بازگشت دوباره بیماری وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به مهمترین اقدامات احتیاطی برای دوره نقاهت بعد از عمل شقاق بپردازیم.

بیماری شقاق مقعدی چیست؟

شقاق مقعدی یک برش یا پارگی کوچک در ناحیه مقعد بوده و در هنگام دفع مدفوع سفت یا بزرگ ایجاد شود و اغلب با حرکات روده‌ای باعث درد و خونریزی می‌شود. در بعضی مواقع، این شکاف به قدری عمیق است که می تواند بافت عضلانی را نشان دهد.

در بیشتر موارد، شقاق در طی 4 تا 6 هفته به خودی خود بهبود می‌یابد. اما اگر بیش از 8 هفته ادامه داشته باشد مزمن محسوب شده و ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد. اگر دچار شکاف مقعدی هستید، باید هر چه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه کنید تا در صورت خفیف بودن بیماری با دارو درمان شوید.

تا چه زمان به پانسمان نیاز هست؟

یکی از اقداماتی که روند بهبودی بیمار را جلو می‌ اندازد، محافظت از زخم پس از جراحی است. اما زیاده‌روی در شستشو و پانسمان آن ممکن است منجر به بازگشت دوباره بیماری شود.

اگر زخم جراحی پانسمان شده است، باید زمان دقیق برداشتن آن را از پزشک معالج خود بپرسید و خودسرانه کاری انجام ندهید. بهتر است برای برداشتن پانسمان در حمام اقدام کنید و آن را با نهایت دقت و به آرامی بردارید. چنانچه متوجه خونریزی در ناحیه زخم شدید، نگران نباشید و در صورت خونریزی شدید با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

خون‌ریزی بعد از عمل شقاق چگونه است؟

همانطور که گفتیم ممکن است بعد از برداشتن پانسمان، شاهد مقدار کمی خونریزی در محل زخم خود باشید. این معمولاً جای نگرانی ندارد و با گذشت زمان کمتر خواهد شد. به یاد داشته باشید که هرگز از پمادها یا داروهایی دیگر برای متوقف کردن خونریزی استفاده نکنید.

آیا درد پس از عمل شقاق ادامه دارد؟

عمل شقاق مقعدی همانند دیگر جراحی‌ها در دوران نقاهت، با کمی درد همراه است. این احساس طبیعی و موقتی است و با گذشت زمان برطرف خواهد شد. این درد در بیمارانی که جراحی آنها با لیزر صورت گرفته بسیار کمتر است، به قدری که با یک مسکن ساده بهبود می یابند.

دوران مراقبت بعد از عمل شقاق مقعد
درد دوره نقاهت بعد از عمل شقاق، در بیمارانی که به وسیله لیزر عمل شده اند بسیار کم است

داروهای بعد از عمل شقاق چیست؟

پس از عمل شقاق، معمولاً برای بیمار مسکن (به منظور کاهش درد) و آنتی بیوتیک (به منظور کاهش ابتلا به عفونت) تجویز خواهد شد. طبق دستور پزشک، بیمار حتی اگر احساس درد هم نداشته باشد باید مسکن‌ها را مرتب و سر وقت مصرف کند تا سطح دارو در بدن آن به صورت پیوسته بماند و از تشدید درد جلوگیری کند.

نکاتی که هنگام دستشویی رفتن باید رعایت کرد چیست؟

مهم ترین کار در دوره نقاهت پس از عمل شقاق، نرم و متحرک نگه داشتن روده و جلوگیری از یبوست است. بیشترین درد و ناراحتی که افراد بعد از انجام این نوع جراحی دارند، مربوط به حرکات روده است.

پس از جراحی شقاق باید از یک رژیم فیبردار استفاده کنید و مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه بخورید. همچنین از خوردن غذاهای بیش از حد گرم و پر ادویه که ممکن است در هنگام خروج سوزش ایجاد کنند بپرهیزید.

هنگام دستشویی رفتن باید پانسمان به قدری مرطوب باشد که به راحتی و بدون هیچگونه درد و سوزشی از زخم جدا شود. در غیر این صورت ممکن است به ناحیه زخم آسیب وارد کند.

نحوه تمیز نگه داشتن محل جراحی شده به چه صورت است؟

رعایت بهداشت محل زخم می ‌تواند به بهبودی هرچه سریع‌تر جراحت کمک کند، اما زیاده‌روی در شستشوی و استفاده مکرر از شوینده‌های معطر و شیمیایی بسیار خطرناک است و باعث تحریک زخم می شود.

پزشکان معمولاً شستشوی روزمره محل زخم شقاق را با آب ولرم توصیه می ‌کنند و استفاده از هرگونه صابون و مواد بهداشتی را نا مناسب می ‌دانند . بعد از شستشوی زخم با آب ولرم ،می توانید آن را با دستمال کاغذهای نرم و ابریشمی خشک کنید.

چه زمان می‌توان به فعالیت‌های روزمره برگشت؟

زمان بازگشت بیمار به فعالیت‌های روزمره خود به نوع جراحی و شدت آن بستگی دارد. معمولاً بیمارانی که از طریق لیزر جراحی شده‌اند زودتر از بیمارانی که با روش اسفنکتروتومی جراحی شده‌اند، آماده بازگشت به فعالیت‌های روزمره هستند. بعد از عمل شقاق، از انجام فعالیت های سنگین مانند بلند کردن اجسام و راه رفتن طولانی مدت و فعالیت های ورزشی خودداری کنید.

عفونت بعد از عمل شقاق مقعد
با مراقبت های کافی و رژیم غذایی مناسب، از عفونت بعد از عمل شقاق مقعد جلوگیری کنید

آیا بیماری شقاق عود می‌کند؟

بیماری شقاق ممکن است به راحتی تکرار شود، به خصوص اگر توصیه‌های مراقبتی در دوره نقاهت پس از عمل شقاق را جدی نگیرید. بیشتر ناراحتی‌ها و دردهایی که بیماران در این نوع اختلال متحمل می‌شوند مربوط به حرکات روده‌ای است، به همین دلیل باید از یبوست جلوگیری کرد و روزانه مقدار زیادی آب، میوه و سبزیجات استفاده کرد.

برنج قهوه‌ای، سیب‌زمینی آب پز، انواع میوه و سبزیجات از جمله مواد غذایی حاوی فیبر هستند که با استفاده از آنها می توان از یبوست جلوگیری کرد و به دنبال آن بیماری شقاق را کنترل کرد.

آیا ترشحات مقعد پس از عمل شقاق طبیعی است؟

چنانچه عمل شقاق با تیغ انجام شده باشد، ممکن است بیمار تا گذشت حداقل دو ماه شاهد ترشحات بی رنگ باشد و این امر کاملاً طبیعی است. اما چنانچه در اولین روزهای دوران نقاهت، ترشحات بد بو و چرکی بودند، باید در اولین فرصت به پزشک معالج خود مراجعه کند. چرا که این ترشحات از نظر پزشکی غیر طبیعی و خطرناک محسوب می‌شوند.

بیمارانی که با لیزر جراحی کرده اند، ترشحات بسیار ناچیزی را در محل زخم خود مشاهده کرده که آن هم با گذشت حداقل یک هفته برطرف خواهد شد.

درمان تنگی دریچه مقعد، عامل ایجاد شقاق مقعد

رژیم غذاهای فیبردار

مصرف فیبر، با سلامت دستگاه گوارش و عملکردهای بدنی دخیل است. این ماده در میوها، سبزیجات، غلات سبوس دار و حبوبات یافت می‌شود و به دلیل توانایی پیشگیری از یبوست بسیار توصیه می ‌شود.

نوشیدن آب کافی

روده بزرگ به حفظ تعادل آب در بدن کمک می ‌کند. در صورت کمبود آب، دفع مدفوع در بدن سخت می شود. بنابراین با خوردن روزانه 8 لیوان آب به خوبی هیدراته باشید. مصرف مایعات منجر به رفع یبوست و نرم شدن مدفوع می‌شود.

 ورزش و تحرک 

نداشتن حرکت کافی و عدم تحرک، از عوامل اصلی بروز شقاق است زیرا که فشار زیادی به مقعد وارد می کند. این رو با ترک نشستن های طولانی مدت و انجام ورزش‌هایی نظیر پیاده‌روی، شنا می توانید از بروز چنین بیماری جلوگیری کنید.

 محافظت از زخم

در دوره نقاهت پس از عمل شقاق٬ محافظت از زخم به تسهیل درمان  کمک می‌کنید. مراقبت‌هایی مانند شستشوی با آب ولرم و صابون و همچنین کمک گرفتن از بالش‌های نرم هنگام نشستن می‌تواند بیماری را کنترل و درمان کند.

حمام ستیز

به نشستن در لگن آب گرم 2 مرتبه در روز، به مدت 15 تا 20 دقیقه گفته می‌شود. این عمل با افزایش گردش خودن در ناحیه زخم مانع از ایجاد عفونت، درد و تشدید بیماری می‌شود.

کاهش درد

به منظور کاهش درد‌های بعد از عمل شقاق، می توانید از انواع قرص‌های مسکن استفاده کنید و علاوه بر آن می توانید از کمپرس یخ و قرار دادن آن در ناحیه زخم درد را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
121 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

ممنون از اطلاعات خوبتون

شقایق
شقایق
1 سال قبل

سلام تقریبا ۳ هفته از جراحی شقاقم میگذرد و موقع جراحی تمام زاعده های گوشتی برداشته شده ولی بعد سه هفته یک زاعده ب اندازه برنج در پایین مقعد ب وجود امده ایا امکان دارد بزرگ تر شود یا بدون جراحی مجدد میشود انرا از بین برد؟

خانم قمری
خانم قمری
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر، من مهرماه امسال به علت فیشر
و فیشرکتومی و لترال اسفنکروتومی عضله داخلی مقعد با لیزر co2 عمل جراحی قرار گرفتم ، متاسفانه بعد از 3 ماه یبوست شدم و دوباره درد و زخمم برگشته و چون ایران نیستم دسترسی به دکتر ندارم، پماد Anusol onitmentهم استفاده کردم شزبت ملین هم میخورم در لگن اب هم می شینم اما جای زخمش خوب نمیشه لطفا اگر امکان داری راهنمایی بفرمایید؟

حسینی
حسینی
1 سال قبل

سلام من یک هفته عمل بواسیر وشقاق انجام دادم با لیزر ولی اصلا خوب نشدم
زخم هم که برش خورده هست موقع دستشویی سوزش زیادی دارم همراه بادردچیکار کنم؟در ضمن باردارهم هستم

واینکه عملم بدون بخیه هست چجوری اون زخم عمل میخاد خوب بشه بدون بخیه زدن؟؟

انواری
انواری
1 سال قبل
پاسخ به  حسینی

سلام من ده روزه عمل فیشر و همورویید انجام دادم و یک برآمدگی به اندازه نخود و یک برآمدگی دیگر کوچکتر از آن در خط وسط بالا و پایین از بیرون روی اسفنکتر ایجاد شده به نظرتون چی کار کنم و آیا پمادی هست بزنم از بین ببره واقعیت دیگه دوباره نمی خوام برم اتاق عمل!!!

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام من 17 روز پیش عمل فیشر شدم با لیزر اما حدود 5 روز میشه که موقع دفع درد و سوزش شدید دارم خودم نگاه کردم داخل اینه متوجه شدم یه پارگی کوچک دوباره به وجود امده باید چیکار کنم؟

رضوان
رضوان
1 سال قبل

سلام وسپاس از سایت بسیار خوبتون، من حدود سه ماه که جراحی شقاق بالیزر کردم ولی هموروئید هم داشتم کهاز نوعچهار بود ولی جراحیش نکردن وفقط شقاق برداشتند حالا بعد از سه ماه جای عمل عفونت کرده وچرک میاد وهموروئید هم ورم وخارش زیاد دارد به دکتر مراجعه کردم بدون معاینه بهم چوب درخت بلوط پیشنهاد کردند که داخل جوشانده اش بشینم و یک پماد هموروئید دادند آیا اثری به عفنت داره وباید چیکارکنم ؟ ممکن عفونت و بهبود نیافتی جای جراحی بخاطر هموروئید بوده با شه ؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید

Nazanin
Nazanin
1 سال قبل

سلام خسته نباشید من ۴۵ روز عمل شقاق با لیزر انجام دادم سه روز در مدفوع در حد ۵ ۶ قطره خون میبینم روده تحریک پذیر دارم نمیدونم باید چیکارکنم ب
لطفا راهنمایی کنید ممنون

سمانه
سمانه
1 سال قبل

سلام من سه هفته پيش عمل فيشر داشتم اما هنوز درد دارم و واقعا ناراحتم از همه كارام افتادم رفتم دكتر ميگه هنوز زخمه داخل خوب نشده بهم شربت و كرم داد اما خوب نشدم

حسن عظیمی نژاد
حسن عظیمی نژاد
1 سال قبل

با سلام و احترام.
یک ماه هست که جراحی هموروئید و شقاق انجام دادم.
دردهایی که دارم تجربه میکنم، ده برابر قبل از جراحی هست.
دچار تنگی مقعد شدم. آیا این موضوع طبیعیه؟ دکتر بهم گفت با یک جسم استوانه ای و ژل لوبریکانت، مسیر رو باز کنم. ولی آیا اینکار ، باعث درمان دائمی میشه؟؟؟

انوری
انوری
1 سال قبل

با سلام حدودا ۴۵روزه عمل فیشرکتومی و هموروییدکتومی انجام دادم ولی باز هم کمی درد دارم تا کی درد طبیعی هستش؟

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام وقت بخیر من سه روز جراحی فیشرکتومی شقاق انجام دادم ولی هنوز درد دارم موقع دفع ،تا چ مدت اینجوریم؟این جراحی فیشرکتومی خوبه یانه لیزر بهتره؟ا

سارا
سارا
1 سال قبل

سلام من تقریبا دوماه هست عمل شقاق انجام دادم جراحی بوده ولی لبه بیرونی مقعدم هنوز یه زخم کوچیک هست و سوزش دارم تا الان بعد از عملم دوبار رفتم پیش دکترم پماد هموریید و مسکن داد اثر نکرد دوباره ده عدد شیاف دیکلوفناک ۱۰۰ استفاده کردم اونم مقطعی بود و برای بار سوم پماد لیدوکایین و کالاندولا بهم داده و اصلا هم یبوست نگرفتم و شکم من نرم کار می‌کنه ولی این زخم کوچیک خوب نمیشه

رضا
رضا
1 سال قبل

سلام من ۳ هفته است عمل لیزر شقاق انجام دادم اما همین که اثر مسکن تموم میشه درد میاد سراغم انگار که همش حالت دفع دارم ته معقدم میسوزه ذوق ذوق میکنه دکترم میگه باید زخمش ترمیم بشه موقع دفع هم با اینکه شکمم رونه بازم درد دارم نمیدونم تاکی باید تحمل کنم

فرشته بگلری هستم
فرشته بگلری هستم
1 سال قبل

سلام من هم شقاق دارم هم گوشت ازافه خیلی درد وخون ریزی دارم به ن ضرتون چکار باید بکنم با لیزر یا عمل کنم

Reza
Reza
1 سال قبل

سلام
حدود دو ماهی میشه درد شدید هنگام دفع مدفوع دارم
سوزش بعد از دستشویی رفتن به حوریه انگار نمک روی زحم میپاشن
بعضی اوقات خون ریزی هم دارم
چندین بار دکتر رفتم داروهای زیادی بهم دادن اما بعد از دو ماه بر طرف نشده
می‌خوام بدونم اگه عمل کنم میتونم تمریناتم رو از چه زمانی از سر بگیرم ؟
بدنساز حرفه ای هستم

محمدامین
محمدامین
1 سال قبل

سلام من سه هفته پیش عمل شقاق انجام دادم اصلا دردی ندارم فقط موقعه ای که میرم دسشویی اول مدفوع سفت وبعدش شکمم شل کار میکنه وبعداز دسشویی یکم درد دارم به نظرشما چیکار کنم اول مدفوع شل بشه

شاهقلی
شاهقلی
1 سال قبل

سلام و خدا قوت به شما
بنده روز یکشنبه 1400/8/23عمل شقاق با لیزر داشتم که تا امروز 5 روزه از زمان عملم میگذره
ولی هنگام دفع ادرار و مدفوع، درد و سوزش خییییلی شدیدی دارم و بالای مقعدم یه سوراخی مشاهده میکنم که روش سفیدک زده
و دکترم پماد دیلتیاز برام تجویز کرده که اصلا نمیتونم استفاده کنم چون سوزشش غیر قابل تحمله

باید چیکار کنم که زودتر خوب بشم

سیما
سیما
10 ماه قبل

سلام من ١٥ روز عمل شقاق کردم هنوز درد دارم بعد کمی عفونت باید چکار کنم ممنون

فرشاد
فرشاد
1 سال قبل

سلام من سه روزه فیستول بالیزر انجام دادم یکسره درد دارم

فرشاد
فرشاد
1 سال قبل

سلام ۲۲روزه جراحی شقاق بالیزرانجام دادم اماهنوز موقه دفع مدفوع درد دارم بعداز دفع هم ۲ساعت درد دارم دکترمیگه زخمت خیلی عمیق بوده راهنمایی کنید

سمیه
سمیه
10 ماه قبل

سلام من سه روز است عمل شقاق با لیرز انجام داده ام ولی هنوز با خونریزی کم همراه است ایا طبیعی است و تا چه مدت طول میکشد

جابر
جابر
1 سال قبل

سلام من سه هفته پیش عمل شقاق و هموروئید انجام دادم درد هم ندارم ولی حالا هنگام دستشویی رفتن دچار خونریزی میشم علت چی میتونه باشه؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
11 ماه قبل

سلام من هم یک هفته هست عمل شقاق انجام دادم ولی ن درد دارم ن سوزش امشب یکم مدفوم سفت بود خون اومد مشگل چیه

سرگل
سرگل
1 سال قبل

من عمل شقاق دو هفته میشه انجام دادم ولی هنوز درد وخارش دارم چکار باید بکنم ممنون میشم راهنایم کنید

امید
امید
1 سال قبل

سلام من سه چهار روزی عمل شقاق وبواسیر باهم انجام دادم،دکتر هم فقط پسیلیوم اس دی ای برام تجویز کرد.ولی یبوست شدید دارم چکاربایدبکنم چ غذاهای بخورم وچ غذاهایی نخورم

Ahmadi
Ahmadi
1 سال قبل

سلام وقت بخیر من 16دی ماه جراحی بیشتر داشتم تا امروز که 16اسفند ماه هستش عفونت شدید دارم و با سه دوره آنتی بیوتیک برطرف نشده خیلی نگرانم دکتر جراحم هم زیر بار نمیره کلی مراجعه داشتم به متخصص عفونی گفتن باید بستری شم و تزریقی آنتی بیوتیک بگیرم .

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

سلام من ۵ روز میشه عمل بواسیر شقاق و بیرون زدگی انجام دادم با جراحی درد هم دارم ن ب اندازه زیاد داعم یادراز کشیده ام یا یواش یواش راه میرم ولی راضی ام از عملم خداروشکر

خدیجه
خدیجه
1 سال قبل

سلام ببخشیدمن کلایبوست نداشتم وندارم ولی به دلایلی مبتلابه شقاق شدم وفقط روزهای اول خونریزی داشت وحالاخوب شدم فقط میخام زاییده شقاق باعمل جراحی برداشته شود.چون اون پوست یازاییده اش اذیتم میکند.نظرشمادکترمحترم ودوستان چیست

محسن
محسن
10 ماه قبل

سلام خوب هستید من چهل روز عمل تنگی مقعد داشتم و هنوز موقع نشستن درد دارم زیاد طولانی نمیتونم بشینم

رشید
رشید
1 سال قبل

سلام آقای دکتر من حدود ۲۵ روز عمل کردم ولی همچنان موقع دفع مدفوع و بعد از آن درد دارم ولی سوزش هنگام مدفوع خوب شده و بعد مدفوع کمی هم خروج مدفوع دارم و هنگام استفاده از دستشویی فرنگی مدفوع خوب نمیاد و مجبورم چند بار تکرار کنم راهنمایی میفرمایید

ثریا
ثریا
1 سال قبل

سلام خسته نباشید .. جسارتا من حدود ۱۱ روز هست که عمل لیزری شقاق داشتم . مثل که زخمم هم بزرگ بوده و دوجا هم بوده . هفته اول مشکلی نداشتم . اما الان یک مقدار خونریزی دارم . و موقع دفع هم هنوز درد از داخل مفعد دارم . طوری که متوجه میشم هنوز زخمه . این روند تا کی ادامه داره ؟ کی کامل خوب میشم ؟ و اینکه استفاده از لگن آب بتادین و شامپو بچه چهطوره اگر استفاده کنم ؟ و سوال دیگه اینکه توی دوران پریودی چهطوری از زخم محافظت کنم ؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

سلام . یک سال پیش عمل اسفکتومی کردم هر از چند گاهی مقداری خون به دستمال میبینم و سوزش هم دارد . پیشنهاد درمانی ارائه بفرمائید

فرزانه
فرزانه
1 سال قبل

سلام من بیست روزه عمل شقاق کردم بالیزر عفونت دارم وقتی با دستمال کاغذی تمیز میکنم عفونت داره باید چکار کنم چه دارویی استفاده کنم

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

علت خونریزی بعد روز سوم شقاقدچیست

راضيه
راضيه
11 ماه قبل

سلام خسته نباشين ايا بعد از ليز شقاق امكان برگشت هست ؟؟

دکتر بهزاد نعمتی‌هنر
دکتر بهزاد نعمتی‌هنر
10 ماه قبل
پاسخ به  راضيه

سلام. حتما احتمالش هست

احمد شاه شاهی
احمد شاه شاهی
11 ماه قبل

سلام دکتر خسته نباشید یه سوالی دارم که شاید بزرگترین سوال و بزرگترین جواب از شما در این زمینه باشهدچون هیچ فیلمی در این ضمینه وجود نداره من یه زخم شقاق دارم وسط معقدم خاستم بگم اگه خدا نکرده با دارو خوب نشد عملش چه جوریه یعنی چی جوری میشه این زخم را با عمل کاری کرد که جوش بخوره مثلا لیزر چی جوری و ساده ترین راه عمل برا جوش خوردن زخم چیه خاهشا توضیح بدین اون اسفنکتروتومی و فیشرکتومی را میدونم ولی من فقط یه زخمه دورش چیزی نیست

علی مرادی
علی مرادی
11 ماه قبل

با عرض سلام بعد از عمل جراحی شقاق سردرد شدیدی گرفتم هر چی هم مسکن میخورم خوب نمیشه تورو خدا زود جواب بدین با تشکر.

محمد
محمد
11 ماه قبل

سلام ۳ روزه لیزر شقاق و هموروئید انجام دادم درد زیاد هنگام دست شویی و شست و شو و تا بعد مدتی ادامه دارد طبیعی است؟

مریم محمدی
مریم محمدی
10 ماه قبل

سلام دوست عزیز تا چند روز بعد از عمل شقاق باید در آب و پتادین باشیم

مینا
مینا
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید خدمت شما اقای دکتر عزیز من ی هفته پیش عمل شقاق انجام دادم ولی همچنان درد قبل عملو دارم بعضی وقتا هم سوزش خارش ناحیه زخمم‌ دارم‌ ممنون میشم اگه راهنمای کنید

م معتمدی
م معتمدی
9 ماه قبل

عمل شقاق و هموروئید داخلی گرید دو انجام دادم به گفته ی پزشک معالجم زیر شقاق یه حفره ی عفونی بوده که سینوس گفته میشه و بالیزر بوده و هموروئیدها را حلقه انداخته الان شش هفته گذشته و همچنان بعدازدفع سوزش دارم به مدت چندین ساعت بعداز دفع حتی صبح تا عصر طول میکشه برایم مدت دو ماه هم گفته که شاید زمان ببره ایا این وضعیت طبیعیه و خوب میشم خیلی نگران این وضعیتم هستم

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
9 ماه قبل

ایا بعد از عمل امکان داره خوب نشم.چون دوماه میگذره از عملم ولی هنوز موقع دفع درد دارم

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید من یه هفته میشه عمل شقاق انجام دادم البته حس میکنم بخیه دارم وهنوز نیوفتاده الان دو روز بود درد موقع دفع خیلی کم بود اما امروز موقع دسشوی خون دیدم میترسم علت چیه ممنون

Lalx
Lalx
9 ماه قبل

سلام من یک هفته است که جراحی فیشر انجام دادم و ۶ روزه که روزی سه بار داخل اب گرم و بتادین می شینم تا چند روز باید اینکار رو ادامه بدم؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
8 ماه قبل

سلام خسته نباشید
الان ۲۵ روزه عمل شقاق انجام دادم امروز خونریزی داشتم لطفا راهنمایم کنید

زهرا
زهرا
9 ماه قبل

سلام.الان چهار ماه از عملم میگذره هم عمل شقاق هم بواسیر کردم.ولی هنوز زخمش خوب نشده وخونریزی میکنه بعد از اجابت مزاج همیشه یکم عفونت قسمت بیرونیش جمع میشه وخودش خالی میشه .باید چکار کنم این طبیعیه؟؟؟

سارا
سارا
9 ماه قبل

سلام.من با لیزر عمل اسفنکتروم برا شقاق انجام دادم.الان دو هفته هست.جای عمل خوب شده ولی زخم شقاق که قبلا داشتم همچنان درد میکنه داخل مقعد.یعنی عمل بی نتیجه بوده؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
8 ماه قبل

اقای دکتر چقدر بعد عمل اسفنکترومی زخم شقاق خوب میشه.جای عمل میدونم.ولی زخم شقاق چقدر طول میکشه که خوب بشه.و ایا عمل اسفنکترومی برا خوب شدن زخم شقاق هست یا برا دفع راحتتر.در کل میخوام بدونم عمل اسفنکترومی کمک به خوب شدن زخم شقاق میکنه یا برای این است که فرد بتونه دفع راحتتر داشته باشه
ممنون میشم جوابم بدید

سارا
سارا
7 ماه قبل

سلام اقای دکتر.۴۵ روز هست عمل شقاق سنتی انجام دادم و زخم شقاقم خوب شده بود
تا دیروز که برا معاینه پیش پزشک دیگه رفتم .بعد معاینه وقتی امدم خانه رو سوزش افتادم و شب ی پوست کلفت از من خارج شد.ترسیدم که مبدا حین معاینه پوست شقاقم دوباره کنده شده باشه
اقای دکتر الان که روز ۴۵ عمل هست امیدوارم باشم که بازم این زخم شقاق من پوست بیاره و پربشه.خیلی نگرانم

Moghimi
Moghimi
8 ماه قبل

سلام ببخشید من حدود یک هفته هست عمل فیشر انجام دادم اما۲۴ساعته و بدون وقفه از مقعدم خون ومدفوع بصورت مایع خارج میشود یک دقیقه راحت نیستم آیا این طبیعی هست؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
7 ماه قبل

سلام اقای دکتر.اگر بعد عمل سنتی شقاق مثلا ۵۰ روز گذشته باشه و زخم رو به بهبود بوده ولی در معاینه مجددا زخم باز شده باشه.میتونم امیدوار باشم که زخم دوباره خوب بشه.منظورن اینه که اثر عنل اسفنکترومی که ۵۹ روز پیش انجام دادم باعث میشه که زخم دوباره خوب بشه

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
6 ماه قبل

سلام اقای دکتر
اثر عمل اسفنکترومی برا همیشه باقی میمونه؟یعنی بعد عمل اگر دوباره زخم شقاق ایجاد بشه عمل اسفنکترومی که قبلا انجام دادیم باعث میشه شقاق خوب بشه.

اسدی
اسدی
7 ماه قبل

۱۱ روز است که جراحی شقاق انجام دادم و خارش خیلی زیادی دارم که حمله ای به سراغم می آید آیا طبیعی است

فاطمه
فاطمه
5 ماه قبل

سلام جناب دکتر خسته نباشید، خواهرمن 4 ماه هست عمل شقاق با لیزر انجام دادن الان چند وقته خون ابه و ترشح زرد ازش خارج میشه ولی برای اجابت هیچ دردی نداره بامنشی دکترشونم حرف زدم عکس هم فرستادم میگت بیاد اینجا معاینه شه ولی ما شهرستان هستیم الان امکان مراجعه نیست اینجاهم متاسفانه دکتری که بتونیم ازش جواب بگیریم نیست راهنمایی میکنید لطفا؟

کریمی
کریمی
4 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر . حدود سه روز پیش عمل فیشر و فیستول در ناحیه مقعد انجام دادم درد زیاد ندارم. مقداری کم خونابه دارم ولی هنگام دفع مدفوع خونریزی دارم آیا طبیعیه مسکن و آنتی بیوتیک میخورم و اینکه کی خوب میشه ؟

مهسا
مهسا
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر. من یک اردیبهشت لیزر فیشر و هموروئید گرید یک و تنکی مقعد داشتم( که حدود ۸ تا هم بخیه زد) خیلی مراقبت کردم . هنوز درد وسوزش دارم خونابه هم دارم. دکتر معاینه کرد و گفت تمام زخمهات کاملا ترمیم شده و حتی به پزشک دیگه هم نشان بده. ولی من خونابه و گاهی خونریزی و درد وسوزش دارم
به من پماد تتراسایکلین و انای همورویید هم دادن ولی من هیچ پمادی نمیتونم استفاده کنم چون به شدت سوزش زیاد میشه حتی وازلین !
بنظرتون باید چکار کنم؟نیاز هست پزشک دیگه معاینه کنه یا صبوری کنم تا خوب بشم؟ در ضمن وقتی عصبی میشم دردش واقعا زیاده. هیچ ترشح بدبو و بدرنگی هم ندارم. متشکرم از پاسخ شما

...
...
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر من حدودا ۲۲ روز پیش جراحی هموروئید و فیشر انجام دادم و تنگی مقعد رفع شد ولی ظاهر مقعدم خیلی بد شده و یه بخش جدید اضافه درومده، به نظرتون میتونم از پماد استفاده کنم که این بخش از بین بره؟ یا ممکنه چندوقت دیگه بهبود پیدا کنه؟

آنیسا
آنیسا
3 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر من هفته گذشته عمل فیشر داشتم و (دوتا از بخیه هام هم خودشون افتادن) زخمم هم داشت بهتر میشد امروز بعد از دفع یکم خونریزی داشتم این چیز بدیه یا نرماله نگرانم نکنه برگشته باشه

سینا
سینا
2 ماه قبل

سلام. دکتر من پنج روز پیش عمل لیزری شقاق انجام دادم یک سمت لبه ی مقعدم ورم دارد طبیعیه؟؟چیکار باید کرد؟؟خیلی نگران هستم.

Ftme
Ftme
2 ماه قبل

سلام روز بخیر من 6 روز لیزر شقاق انجام دادم دور مقعدم یکم متورم شده
این طبیعی یا نه؟

.
121
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x