اسلیو معده یا بای پس؟ کدامیک برنده است؟

عناوین

چرا عمل لاغری انجام میشود؟

قبل از هرچیز موظفم به عنوان یک پزشک از اینکه قبل از اقدام به عمل‌ جراحی تصمیم به مطالعه و افزایش آگاهی درباره‌ی آن گرفته‌اید، از شما تشکر کنم. به موضوع تناسب اندام تنها از دیدگاه زیبایی و اعتمادبنفس نباید نگاه کرد.

اگر کمی اهل مطالعه‌ مقالات پزشکی باشید ،حتما متوجه شده‌اید که ریشه‌ عمده‌ بیماری انسان‌ها، بی‌تحرکی و اضافه‌وزن است. اضافه ‌وزن بالای 5 کیلوگرم ممکن است باعث بروز مشکلات عصبی، تنفسی،‌ مفصلی، آرتروز و غیره شود.

این وزن‌های اضافه معمولا در اثر پرخوری،‌ کم‌تحرکی،‌ وراثت، مشکلات عصبی و غیره در فرد ایجاد می‌شود. بنابراین از شما به عنوان یک فرد آگاه توقع داریم که همانطور که به سلامت پوست و زیبایی صورتتان اهمیت می‌دهید، به مشکل اضافه ‌وزن نیز عمیق‌تر فکر کنید.

انواع روش های جراحی لاغری

پیشرفت علم در طی زمان باعث شد تا علاوه‌بر روش‌های تغذیه‌ای و ورزش، جراحی‌های مختلفی روی معده‌ انسان صورت گیرد تا با کاهش حجم غذای مصرفی، عمل جذب کاهش‌یافته و فرد به مرور لاغر شود.

روش های مختلف جراحی لاغری٬ به تفاوت اجرایی شدن شان است. بعبارتی در یکی حجم معده کوچک میشود و در دیگری مسیر رفت غذاها تغییر میکند و …

برخی از موفق ترین روش های جراحی لاغری عبارتند از:

  • عمل بای پس معده
  • جراحی اسلیو معده

هردوی این عمل‌ها، هم باعث کاهش گرسنگی شده و هم بالاترین نتیجه را برای کاهش وزن دارند؛ اما عموماً در مواردی باهم متفاوت هستند:

تفاوت عمل بای پس معده و اسلیو

  • میزان کاهش وزن پس از جراحی
  • سرعت و زمان کاهش وزن
  • مدت زمان عمل جراحی
  • نحوه‌ اجرای جراحی
  • مزایای بای پس نسبت به اسلیو
  • مزایای اسلیو نسبت به بای‌پس

قطعاً هریک از این دو عمل نسبت به هم دارای مزایا و معایبی هستند که بسته به شاخص توده‌ بدنی و ساختار فیزیکی شما، پزشک تعیین می‌کند که کدام ‌یک از این روش‌ها برای کاهش وزن شما مناسب‌تر است؛ اما در ادامه با ما همراه باشید تا هریک از این تفاوت‌ها را به‌طور کامل باهم بررسی کنیم.

1. میزان وزن کاهشی پس از جراحی

مقدار وزنی که پس از عمل از شما کاسته می‌شود، اصلی‌ترین نتیجه‌ این عمل‌هاست. البته که رژیم غذایی مصرفی شما پس از عمل، در این کاهش‌ وزن تأثیر مستقیمی دارد؛ اما نوع عمل جراحی فاکتور اصلی است.

اگر بعد از هریک از این عمل‌ها رژیم غذای سلامت، مفید و سبکی را به کار ببرید، عموماً با گذشت یک سال از جراحی، 60 تا 80 درصد وزنتان را با بای‌پس و 50‌ تا 70 درصد آن را با اسلیو از دست خواهید داد.

بای‌پس نسبت به اسلیو، وزن بیشتری از شما کم می‌کند. عموماً این عمل برای افرادی با شاخص توده‌ی بدنی (BMI) بالای 45 پیشنهاد می‌شود. بای‌پس برای بیمار سندروم دامپینگ هم ایجاد می‌کند.

این سندرم باعث می‌شود که با مصرف بیش‌ازحد کربوهیدرات و مواد قندی سنگین، حال بیمار بد شده و دچار تعریق و تهوع شود. به همین دلیل این سندروم می‌تواند یک عامل بازدارنده از مصرف بیش‌ازحد مواد قندی برای بیمار باشد.

البته پزشکان درزمینه‌ عمل اسلیو هم به نتایج مثبتی رسیده‌اند و معتقدند که اسلیو هم می‌تواند به بیمارانی که اضافه‌وزن شدید دارند کمک کند.

اسلیو با کاهش وزن 70 درصدی‌اش، به‌طور مؤثری وزن بیمار را کاهش داده و اثرات چاقی را سریعاً از بین می‌برد. فراموش نکنید که تأثیر هریک از این عمل‌ها، به دستورالعمل‌های مهم و موثری‌ست که باید قبل و بعد از عمل آن را رعایت‌کنید.

[ بیشتر بدانید: پرخوری عصبی چیست؟ ]

2. سرعت و زمان کاهش وزن

در مورد قبلی اشاره کردیم که عمل بای‌پس، کاهش وزن بیشتری را به‌دنبال دارد. یکی از نکات مهم در زمینه‌ زمانِ کاهش وزن، وزنِ بیمار قبل از جراحی است.
عموماً بیمارهایی که BMI بالایی داشته و قبل از عمل شدیداً چاق هستند، در مدت زمان کمتری وزن کم می‌کنند؛ اما هرچه BMI کمتر باشد، زمانِ نتیجه‌گیری از عمل نیز بیشتر خواهد شد.

تقریباً تمام وزنی که جراحی بای‌پس از بیمار می‌کاهد، در یک سال اول خود را نشان می‌دهد؛ اما بیماران پس از عمل اسلیو ممکن است تا دو سال بعد از عمل نیز شاهد کاهش وزن خود باشند.

اگر کاهش وزن سریع‌تر اتفاق افتد، شما سریع‌تر به مدالِ سلامتی دست خواهید یافت و ورزش‌های بیشتری را می‌توانید انجام دهید. البته کاهش وزن به‌طورکلی ممکن است با لک‌ها و چروک‌های پوستی همراه باشد.

تفاوت عمل اسلیو معده و بای پس معده
تفاوت عمل اسلیو معده و بای پس معده

3. مدت‌زمان عمل جراحی

حتماً می‌دانید که بیهوشی عوارض بسیاری برای بدن به دنبال دارد. این عوارض برای افرادی که اضافه‌وزن بسیار بالا، فشارخون و کلسترول بالایی دارند، بیشتر هم می‌شود؛ بنابراین شیوه‌ی جراحی و زمان هم عامل مهمی در تصمیم‌گیری است.

عمل اسلیو عموماً بیهوشی نداشته و معمولاً 1 ساعت و 40 دقیقه زمان می‌برد؛ اما بای‌پس با بیهوشی همراه بوده و مدت‌زمان آن عموماً 2 ساعت و 45 دقیقه است.

4. نحوه‌ جراحی

اسلیو عملی ساده‌تر بوده و عمدتاً توسط لاپراسکوپی انجام می‌شود. در این جراحی، بخش جانبی معده تا حدودی برداشته‌شده و کاملاً از بدن خارج می‌شود. در این جراحی پیلور سالم باقی می‌ماند.

بای‌پس عمل پیچیده‌تری‌ بوده و یک جراحی کامل همراه با بیهوشی است. در این روش، علاوه بر بخشی از معده، روده نیز جداشده و کمی از طول آن کاسته می‌شود؛ اما بخش برش خورده‌ معده طی این جراحی از بدن خارج نمی‌شود.
روده محل جذب مواد غذایی است و بنابراین در این روش علاوه بر کاهش حجم غذا، میزان جذب و کالری مصرفی نیز پایین می‌آید.

5. مزایای بای‌پس نسبت به اسلیو

🔻 عمل بای‌پس، میزان کالری مصرفی بدن را کاهش می‌دهد. این عمل باعث بای‌پس یا دور زدن روده‌ و اندام‌های درونی بدن شده و درواقع فرصت کافی برای جذب کالری را به بدن نمی‌دهد.

🔻 عمل بای‌پس پیچیدگی بیشتری داشته و به‌طور کلی ریسک بالاتری دارد، اما وزن بیشتری از بیمار کم کرده است. سندروم دامپینگ یکی از عوارض بای‌پس هست که ممکن است ایجاد شود.

🔻 اگر شما سابقه رفلاکس اسید معده یا GERD دارید، جراح بجای عمل اسلیو، عمل بای‌پس را انتخاب می‌کند. ریسک GERD پس از عمل بای‌پس برای بیماران بسیار کمتر خواهد بود.

5. مزایای اسلیو نسبت به بای‌پس

هیچ‌یک از این جراحی‌ها، نه اسلیو و نه با‌ی‌پس، قابل برگشت نیستند. با اینکه بیمار بعد از عمل بای‌پس وزن بیشتری کم ‌می‌کند، اما هر دوی این اعمال پس از جراحی، از روند یکسانی برای کاهش وزن برخوردارند.

🔺 طی عمل اسلیو، مناطقی از معده که هورمون گرلین یا گرسنگی ترشح می‌کند، برداشته شده و شدیداً میزان گرسنگی بیمار از این طریق کاهش می‌یابد؛ بنابراین اسلیو نسبت به بای‌پس در مهار گرسنگی موفق‌تر است.

این مسئله به‌حدی‌ست که برخی بیماران ادعا کرده‌اند که تا 6 ماه اول، باید به خود یادآوری می‌کردند که غذا بخورند. البته این گرسنگی با بای‌پس هم حاصل می‌شود اما میزان هورمون گرلین در اسلیو کمتر است.

🔺 اسلیو نسبت به بای‌پس، از سهولت نسبی بیشتری برخوردار بوده و بیمار عموماً بعد از جراحی به ویتامین کمتری برای بهبودی نیاز خواهد داشت.

🔺 روند کاهش وزن پس از اسلیو نسبت به بای‌پس، آهسته‌تر است. همانطور که گفته ‌شد، شما نتیجه‌ کاهش وزن را بعد از جراحی اسلیو پس از دو سال مشاهده خواهید کرد؛ اما این زمان برای بای‌پس، یک سال است؛ اما این ویژگی چرا یک مزیت است؟

این دلیل هنوز به اثبات نرسیده است اما اکثر پزشکان و متخصصان گوارش معتقدند که روند کاهش وزن کندتر، باعث می‌شود که کمتر دچار چین ‌و چروک و آسیب‌های پوستی شوید.

تفاوت اسلیو معده و بای پس معده بطور خلاصه

🔻 عمده‌ترین تفاوت عمل بای‌پس معده و اسلیو، تفاوتِ جراحیِ آنان است. اسلیو در حقیقت جراحی خاصی ندارد و از طریق دستگاه لاپاراسکوپ انجام می‌شود.

این شیوه‌ی لاغری بسیار سریع است و حدود 1 ساعت طول می‌کشد و به سبب این سادگی، محبوبیت خاصی بین بیماران و پزشکان دارد؛ اما عمل بای‌پس یک جراحی کامل است و بدون بازشدن شکم نمی‌توان آن را اجرا کرد.

🔻 در عمل اسلیو معده، معده به شکل یک موز یا مدل یک آستین درمی‌آید؛ اما در بای‌پس حجم معده به‌شدت کوچک می‌شود.

🔻 در اسلیو، بخش اعظمی از معده‌ فرد جداشده و حجم غذای مصرفی فرد کاهش می‌یابد؛ اما در عمل جراحی بای‌پس، علاوه ‌بر معده بخشی از روده نیز جدا شده و طول آن کمی پایین می‌آید.
روده محل جذب مواد غذایی ا‌ست بنابراین در عمل بای‌پس علاوه‌ بر حجم غذا، جذب مواد غذایی نیز کاهش پیدا می‌کند.

🔻 با عمل اسلیو، بخشِ جدا شده کاملا از حفره‌ی شکم خارج می‌شود و معده یک قسمتی‌ست؛ اما در عمل بای‌پس معده 2 نیم شده که هر دو قسمت آن در بدن باقی می‌ماند (البته بخش دوم یا همان بخش بزرگتر همواره فاقد مواد غذایی ا‌ست و راهی برای ورود غذا ندارد).

🔻 به‌ دنبال هریک از این اعمال، از حجم معده کاسته می‌شود؛ اما در روش اسلیو، برخلاف روش بای‌پس، مسیر عبوری مواد غذایی تغییری نمی‌کند. در روش بای‌پس مسیر عبور مواد غذایی بطور کل عوض می‌شود.

🔻 اسلیو تنها با معده سر و کار دارد؛ اما عمل بای‌پس علاوه‌ بر معده، طول روده‌ی کوچک را از 280 سانتی‌متر به 120 سانتی‌متر می‌رساند. البته این بخش جدا نشده و به معده‌ی کوچک متصل می‌شود.

🔻 عمل اسلیو وزن فرد را طی 6 ماه نصف می‌کند و فرد پس از دو سال به وزن نرمال می‌رسد؛ اما در عمل بای‌پس فرد درعرض 18 الی 24 ماه 80 درصد وزن خود را ازدست می‌دهد.

🔻 اسلیو هورمون گرلین (هورمون گرسنگی) را حذف کرده و اشتها را پایین می‌آورد.

حال سوالی که زیاد پرسیده میشود: کدام‌ را انتخاب کنم؟

اسلیو را انتخاب کنم یا بای‌پس معده؟ 

آیا هر شخصی می‌تواند بدون مشورت با پزشک اصرار به عمل خاصی داشته باشد؟ یک پزشک از روی چه علائم و شواهدی این عمل‌ها را برای بیماران انتخاب می‌کند؟ آیا هر اضافه وزنی مناسب عمل اسلیو یا بای‌پس معده است؟

تشخیص اینکه کدام روش برای بیمار روش موثرتر و کم‌ عوارضی‌ست فقط بر عهده‌ شخص پزشک متخصص است.

🔻 معمولاً عمل بای‌پس برای آن دسته از افرادی که شاخص توده‌ بدنی بیشتر از 30 داشته و از دیگر روش‌ها نتیجه‌ مطلوب نگرفته‌اند،‌ مناسب است.

🔺 عمل اسلیو برای آن دسته از افرادی که شدیداً عادت به ریزخواری داشته، وزن‌های بالای 150 یا 160 کیلوگرم دارند و از بیماری‌هایی مثل دیابت رنج می‌برند نمی‌تواند گزینه‌ مناسبی باشد.

🔻 اسلیو عمل راحت‌تری است و پزشک براساس بنیه و بیماری‌های خاص فرد، ممکن است اسلیو را به او پیشنهاد کند.

🔺 هردوی این اعمال در جامعه‌ پزشکی مورد تائید است اما اجازه‌ دهید پزشک با علم و آگاهی‌اش شرایط جسمانی و سلامتی شما را بررسی کرده و بهترین را برایتان تجویز کند.

برگرفته از:

http://www.obesitycoverage.com/gastric-bypass-vs-gastric-sleeve-surgery/
http://guidedoc.com/gastric-sleeve-vs-gastric-bypass-surgery/

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
.
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x