آیا معده پس از عمل اسلیو جمع یا کشیده می‌شود؟

عناوین

جراحی اسلیو معده (Gastric Sleeve Surgery) یکی از رایج‌ترین جراحی‌ها به منظور لاغری در افراد مختلف است. در این جراحی پزشک با کوچک کردن اندازه معده‌ای که کشیده شده است و حجم زیادی از غذا در خود جای می‌دهد، سعی دارد اشتهای فرد را کاهش داده و باعث شود حجم کمتری از غذا در هر وعده غذایی وارد معده فرد شود.

اما سوالات متفاوتی در مورد این عمل برای افراد پیش می‌آید که رایج‌ترین آن‌ها این ست که آیا واقعا جمع شدن معده پس از عمل اسلیو امکان پذیر است و آیا ممکن است پس از عمل اسلیو مجددا معده کشیده شده تا غذای بیشتری در خود خود جای دهد یا نه. برای اینکه پاسخ درستی در مورد این سوالات به دست بیاورید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید:

تاثیر جمع شدن معده پس از عمل اسلیو در کاهش وزن

در حال حاضر افراد برای لاغر شدن از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند، هر کس به تناسب نیازها، اولویت‌ها و امکاناتی که دارد می‌تواند از رژیم‌های مختلف تا ورزش و عمل‌های جراحی متفاوت را امتحان کند. در اصل آنچه مهم است این است که باید کالری کمتری به فردی که اضافه وزن دارد برسد تا فرد بتواند وزن اضافه خود را کم کند. به نظر می‌رسد زمانی که حجم معده کم می‌شود و فرد غذای کمتری در هر وعده مصرف می‌کند، از میزان کالری مصرفی آن در طول روز نیز کاسته می‌شود. بنابراین جمع شدن معده پس از عمل اسلیو می‌تواند باعث لاغری شود. چرا این اتفاق می‌افتد؟ برای پاسخ به این سوال باید کمی بیشتر در مورد معده اطلاعات داشته باشیم!

معده انسان توانایی شگفت انگیزی در کشش و انبساط، جمع شدن و انقباض دارد. کشی را فرض کنید که هرچه فرد آن را بکشد بزرگ‌تر می‌شود و پس از رها کردن آن به‌جای خود باز می‌گردد. فعالیت معده نیز شامل این منقبض و منبسط شدن است. افراد چاق معمولا در اثر پر خوری، معده‌ای دارند که منبسط شده و در هر بار غذا خوردن، میزان بیشتری از مواد غذایی در خود جای می‌دهد. به همین دلیل نیز فرد با چنین معده‌ای کالری بیشتری دریافت می‌کند.

با جمع شدن معده هورمون گرلین که مسئول ایجاد حس گرسنگی است نیز کمتر ترشح می‌شود. این در نهایت باعث می‌شود معده زودتر سیگنال‌های سیری را به مغز ارسال کند، فرد کالری کمتری دریافت کرده و زودتر لاغر شود. به این خاطر هم بیشتر پزشکان تاثیر جمع شدن معده پس از عمل اسلیو را در لاغری بسیار موثر دانسته و به دفعات آن را برای درمان چاقی پیشنهاد می‌دهند.

آیا معده پس از عمل اسلیو مجددا کشیده می‌شود؟

اگر بعد از جمع شدن معده پس از عمل اسلیو به پر خوری خود ادامه می‌دهید و سعی نمی‌کنید از حجم غذایی که قبلا استفاده می‌کردید بکاهید، معده شما برای اینکه غذای بیشتری که شما نیاز دارید را درون خود جای دهد، شروع به کشیده شدن مجدد می‌کند و به اصطلاح منبسط می‌شود. در این صورت معده به جای اینکه سیگنال سیری به مغز صادر کرده تا شما را از خوردن غذا باز بدارد، مجددا سیگنال گرسنگی ارسال می‌کند؛ چراکه حجم معده افزایش یافته و به جای اینکه تمام حجم آن پر از غذا باشد، نیمه آن پر شده است. در نتیجه در پاسخ به این سوال که آیا معده پس از عمل اسلیو کشیده می‌شود یا نه باید بگوییم بله! این یک واقعیت است و به‌طور کامل بستگی به مراقبت‌های بیمار و پر خوری‌های مکرر او دارد.

نتیجه یک وعده پرخوری بعد از جمع شدن معده پس از عمل اسلیو

همه ما ممکن است در طول سال به مهمانی‌هایی دعوت شویم، یا مراسمی داشته باشیم که دلمان بخواهد یک وعده پر کالری و زیاد را تجربه کنیم. برخی از افراد نیز احساس عمیق نگرانی و ناامیدی بعد از یک وعده غذایی و یک پرخوری نامتعارف را دارند و فکر می‌کنند تمامی سعی آن‌ها برای جمع شدن معده پس از عمل اسلیو به باد رفته است. خبر خوش اینکه با توجه به خاصیت معده، بعد از یک وعده پر خوری، معده می‌تواند دوباره منقبض شود. اما اگر پس از یک وعده زیاده روی، در وعده دیگری نیز پرخوری کنید و این کار را ادامه دهید، معده مجددا کشیده شده و به همان حالت باز می‌گردد.

آیا جمع شدن معده پس از عمل اسلیو ماندگار است؟

سوال دیگری که بسیاری از بیماران از جراح خود یا کسانی که قبلا از این روش برای لاغری استفاده کرده‌اند می‌پرسند این است که آیا جمع شدن معده پس از عمل اسلیو ماندگار و همیشگی است یا پس از مدتی به‌طور طبیعی به حالت قبلی خود باز می‌گردد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم بازگشت معده به حالت منبسط شده خود به‌طور طبیعی امکان پذیر نیست. بنابراین امکان ندارد که فردی پس از عمل، رژیم غذایی خود را حفظ کند اما معده مجددا کشیده شود. در واقع منبسط شدن معده بعد از عمل به میزان جدی به رعایت دستورات و مراقبت‌های پس از عمل بستگی دارد. به‌طور قطع اگر شما در اثر استرس، بی توجهی یا وجود بیماری‌های زمینه‌ای به پر خوری خود ادامه دهید، حجم معده بازگشته و فرد دوباره چاق می‌شود.

جلوگیری از انبساط معده بعد از جمع شدن معده پس از عمل اسلیو

اگر با کسانی که عمل اسلیو معده را انجام داده‌اند صحبت کرده باشید، با دو دسته از افراد راضی و ناراضی مواجه می‌شوید. دلیل نارضایتی برخی از افراد نیز بازگشت معده به حالت گذشته خود است. اما باید بدانید با توجه به آنچه در بالا گفته شد، فردی که عمل اسلیو انجام داده است باید به دستوراتی که شامل مراقبت‌ها، ممنوعات و ترجیحات است توجه کند. قطعا عدم توجه به آن‌ها می‌تواند از ماندگاری جمع شدن معده پس از عمل اسلیو کم کند و وزن و حجم معده فرد را پس از صرف هزینه عمل جراحی و تحمل عوارض پس از عمل به حالت اول بازگرداند. این دستورات و مراقبت‌ها معمولا از طرف پزشک معالج به بیمار گفته خواهد شد؛ اما در ادامه شما را با برخی از آن‌ها آشنا می‌کنیم.

روشهای جلوگیری از انبساط معده بعد از جمع شدن معده پس از عمل اسلیو
فردی که عمل اسلیو انجام داده است باید به دستوراتی که شامل مراقبت‌ها، ممنوعات و ترجیحات است توجه کند

جلوگیری از پر خوری در هر وعده غذایی

اولین و مهمترین نکته برای ماندگاری بیشتر جمع شدن معده پس از عمل اسلیو، کنترل وعده‌های غذایی است. برای این منظور بهتر است به آرامی غذا بخورید تا معده بتواند سینگال سیری را به‌موقع به مغز صادر کند. در این‌صورت حجم معده بزرگ نشده و کش نمی‌آید. علاوه بر این باید حجم غذا خوردن خود را کنترل کنید، از خوردن غذاهای پر کالری مانند فست فودها و غذاهای پر چرب بپرهیزید. برای این منظور اگر بتوانید از یک رژیم غذایی لاغری مناسب که زیر نظر پزشکان تغذیه تنظیم شده است استفاده کنید، باعث تاثیر بیشتر و بهتر این عمل در کنترل وزنتان شده‌اید. اگر وعده غذایی پر حجمی را داشته اید سعی کنید در وعده‌های غذایی دیگر این کار را تکرار نکرده و حجم غذای خود را کنترل کنید.

عدم مصرف آب حین و بعد از وعده‌های غذایی

همه پزشکان تغذیه شما را از خوردن مایعات قبل از غذا، حین غذا خوردن و 1 ساعت بعد از غذا منع می‌کنند. درست است که نوشابه و مایعات گاز دار بسیار مضرتر از آب هستند، اما باید بدانید نوشیدن آب که یک مایع مفید است نیز حین غذا می‌تواند به سلامت شما ضرر برساند. به ویژه اگر بخواهید میزان ماندگاری جمع شدن معده پس از عمل اسلیو را بیشتر کنید.

درست است که هنوز به درستی و به قطعیت ثابت نشده است که نوشیدن آب و مایعات پس از غذا باعث سخت شدن عملیات هضم می‌شود، اما این موضوع ثابت شده است که آب بین غذا باعث بزرگ شدن حجم معده شده و آن را منبسط می‌کند. چراکه معده مجبور است منبسط شود تا بتواند غذا و آب را به‌طور همزمان در خود جای دهد.

همچنین افرادی که عمل اسلیو کرده‌اند شانس بیشتری نسبت به ابتلا به رفلاکس معده دارند؛ این در صورتی است که نوشیدن مایعات پس از غذا می‌تواند شانس ابتلا به این مشکل را چند برابر کند.

در طول روز تحرک کافی داشته باشید

اگر اضافه وزن زیادی دارید باید بدانید تنها جمع شدن معده پس از عمل اسلیو نمی‌تواند باعث کاهش وزن شما شود. در چنین شرایطی بهتر است تحرک کافی داشته باشید. ورزش و تحرک باعث کاهش وزن بیشتر می‌شود، این مساله به بالا رفتن میزان اعتماد به نفس شما کمک کرده و در نهایت شما را تشویق می‌کند که میزان غذا خوردن خود را نیز کنترل کنید.

برای ماندگاری بیشتر جمع شدن معده پس از عمل اسلیو از استرس دوری کنید

استرس و نگرانی‌های شدید در برخی از افراد می‌تواند باعث پر خوری شود. در این صورت فرد نمی‎تواند جلوی خود در غذا خوردن گرفته و کنترل وعده‌های غذایی خود را به‌دست بگیرد. در نتیجه استرس به‌صورت غیر مستقیم می‌تواند باعث عدم ماندگاری جمع شدن معده پس از عمل اسلیو شود. در این صورت بهتر است حداقل تا 6 ماه پس از انجام این عمل جراحی از استرس دوری کرده و آرامش خود را حفظ کنید. اینکار به آرامش اعصاب معده شما نیز کمک می‌کند.

از خوردن تنقلات و مواد قندی اجتناب کنید

زمانی‌که تنقلات مصرف می‌کنیم، متوجه نمی‌شویم که حجم زیادی از معده خود را به آن‌ها اختصاص داده‌ایم. در این‌صورت ممکن است از حجم وعده‌های غذایی اصلی خود نکاسته و ناخواسته منجر به بزرگ شدن معده خود شویم. بنابراین برای ماندگاری بیشتر جمع شدن معده پس از عمل اسلیو باید از خوردن تنقلات به خصوص مواد قندی پرهیز کنیم.

بهترین پزشک جراح را پیدا کنید

در انتها باید بدانید برای اینکه بهترین نتیجه را از جمع شدن معده پس از عمل اسلیو بیینید باید بهترین جراح و پزشک را انتخاب کنید. عمل اسلیو معده که توسط پزشکان ماهر و باتجربه انجام شود می‌تواند کمترین عارضه را به همراه داشته و بیشترین ماندگاری را داشته باشد.

صحبت پایانی

یکی از روشهای لاغری انجام عمل اسلیو معده است. لازم است قبل از آن در انتخاب دکترمتخصص و حرفه‌ای برای انجام عمل اسلیو توجه کنید اما پس از عمل باید مواردی را رعایت کنید تا نتیجه عمل شما دوام داشته باشد. اگر به نکات و دستورات پزشک معالج توجه نشود امکان کشیده شدن معده پس از عمل اسلیو وجود دارد پس برای اینکه جمع شدن معده پس از عمل اسلیو ماندگاری داشته باشد لازم است به دستورات پزشک و مراقبتهای پس از عمل اسلیو معده توجه کرده، رژیم غذایی مناسب و تحرک کافی داشته باشید.

برگرفته از:

https://www.obesitycoverage.com/
https://www.alexandriabariatricsurgery.com/
https://ceyhunaydogan.com/

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
.
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x