انواع جراحی‌ های کولون یا روده بزرگ

عناوین

کولکتومی

در کولکتومی، تمام یا قسمتی از روده بزرگ برداشته می‌شود.

کولکتومی‌های سگمنتال:

به طور کلی، یک برش عمودی در وسط شکم ایجاد می‌شود و بخشی از روده که بیمار شده است را در بر میگیرد. بخشی از روده حاوی بیماری برداشته می‌شود. اگر برش مربوط به سرطان باشد، تلاش می‌شود بخش وسیع تری از غدد لنفاوی حذف شود. انتهای روده به هم متصل می‌شوند (آناستوموز) تا هیچ نشتی وجود نداشته باشد و باعث بهبودی شود.

پولیپکتومی:

جراح ممکن است یک پولیپ سرطانی یا پولیپ غیر سرطانی را از کولون یا راست روده با استفاده از کولونوسکوپ خارج کند. کولونوسکوپ داخل راست روده قرار می‌گیرد و یک حلقه سیمی ‌از طریق دستگاه برای برداشتن پولیپ از روده عبور می‌کند.

کلکتومی کامل و پروکتوکلکتومی کامل: چند بیماری مانند پولیپوز فامیلی نیاز به برداشتن کل روده همراه با آناستوموز انتهای روده کوچک به راست روده دارد. پولیپوز فامیلی یا کولیت اولسروز یا کولیت زخمی اغلب نیاز به برداشتن روده بزرگ و راست روده دارد. یک کیسه جدید (نئورکتوم) با تا کردن و روی هم چسباندن (ثابت کرده) روده کوچک ایجاد می‌شود. این کیسه به مقعد متصل می‌شود.

[ بیشتر بدانید: عمل سرطان روده بزرگ چگونه است؟]

کولستومی

کولوستومی ‌یک عمل جراحی است که طی آن جراح شما حفره ای در دیواره شکم ایجاد می‌کند و انتهای روده بزرگ (کولون) را از طریق آن حفره خارج می‌کند. جراحان برای درمان شماری از بیماری‌های روده بزرگ و راست روده، روش کولوستومی ‌را انجام می‌دهند. این روش اساساً نحوه دفع مواد زائد و مدفوع را از بدن تغییر می‌دهد.

برای عادت به زندگی بعد از کولوستومی ‌به زمان نیاز دارید، خواهید دید که می‌توانید یک زندگی کامل داشته باشید و تمام فعالیت‌هایی که قبلاً از آن لذت می‌بردید را انجام دهید. به ناحیه ای که بعد از کلستومی از آن مواد زائد را دفع می‌کنید، استوما گفته می‌شود. پس از انجام عمل، شما به یک کیسه کلستومی‌ نیاز دارید، که زباله‌ها را از بدن شما جمع آوری می‌کند.  اینکیسه خارج از بدن شما قرار دارد. قبل از مرخص شدن، یک پرستار ‌آموزش دیده به شما نحوه مراقبت از استوما و مدیریت کیف را آموزش می‌دهد.

روش های مختلف جراحی روده بزرگ
در درمان بیماری روده، جراحی های متفاوت با اهداف متفاوتی صورت میگیرد

کولوستومی ‌موقت یا دائمی‌ است:

کلستومیِ ‌موقت برای شرایط خاصی انجام می‌شود که امکان اتصال مجدد روده بزرگ را در زمان بعدی فراهم می‌کند. این امر باعث می‌شود ناحیه آسیب دیده بهبود یابد زیرا مدفوع از آن ناحیه عبور نمی‌کند. پس از بهبودی ناحیه آسیب دیده، شما یک روش برگشت کولستومی ‌را انجام می‌دهید.

کولستومی ‌دائمی ‌در موارد بیماری مزمن مانند بیماری کرون و بیماری دیورتیکول استفاده می‌شود. جراح شما همچنین ممکن است ناحیه عفونی روده بزرگ یا راست روده را برداشته باشد.

جراحی آندوسکوپی

جراحی آندوسکوپی با استفاده از اسکوپ، یک لوله انعطاف پذیر که دوربین و چراغ در نوک پروب آن وجود دارد، انجام می‌شود. این به جراح شما اجازه می‌دهد داخل روده بزرگ شما را ببیند و بدون ایجاد برش‌های بزرگ جراحی انجام دهد. این روش زمان بهبودی کمتری دارد. پروسه آسان تر است و فرد درد و ناراحتی کمتری را متحمل می شود. شایع ترین روش جراحی، Snaring است که می‌توان از طریق هر یک از آندوسکوپ‌ها انجام داد. تله  یا اسنار سیمی ‌است که مانند یک تله (حلقه) شکل می‌گیرد و روی تومور حلقه شده و سفت می‌شود. سپس از سیم برای جلوگیری از خونریزی در حین قطع کردن تومور، جریان الکتریکی می‌گذرد.

روش‌های آندوسکوپی اغلب برای تشخیص استفاده می‌شود.

هموروئیدکتومی

پزشک ممکن است ابتدا درمان‌های غیر جراحی برای بواسیر، از جمله تغییر شیوه زندگی و داروها را توصیه کند. اگر درمان‌های خانگی را امتحان کرده اید و احساس آرامش کافی نکرده اید، ممکن است نامزد انجام جراحی باشید. جراحی هموروئید را هموروئیدکتومی‌ می‌گویند. در طول هموروئیدکتومی‌، پزشک شما را تحت بی حسی موضعی قرار می‌دهد و برش‌هایی را در اطراف مقعد ایجاد می‌کند تا هموروئیدها برداشته شوند.

هموروئیدکتومی ‌به طور کلی یک عمل سرپایی است، به این معنی که می‌توانید همان روز به خانه بروید. ممکن است در اطراف برش‌ها کمی درد و ‌حساسیت داشته باشید. هموروئیدکتومی ‌اغلب بهترین نتایج را در طولانی مدت برای بواسیر ارائه می‌دهد.

روش پرولاپس و بواسیر (PPH)، که به آن هموروئیدکتومی استاپلر نیز گفته می‌شود، یک روش کم‌تر تهاجمی ‌برای درمان بواسیر و پرولاپس است. در طول PPH، پزشک از دستگاه منگنه کننده دایره ای استفاده می‌کند تا بافت هموروئید را در موقعیت اولیه خود در مقعد قرار داده و بافتی که باعث درد می‌شود را بردارد.  پرولاپس جریان خون به بواسیر را کاهش می‌دهد و باعث کوچک شدن آن‌ها می‌شود.

پرولاپس یک روش بسیار موثر است، اما جراحان باید آموزش خاصی را برای انجام آن ببینند. علاوه بر PPH، جراح شما ممکن است از بستن نوار لاستیکی استفاده کند، یعنی یک نوار لاستیکی در اطراف هموروئید قرار داده می‌شود تا جریان خون آن قطع شده و بافت از بین برود.

ایلئوستومی مقعد (J-Pouch)

آناستوموز مقعدی (IPAA)، که به آن روش J-pouch نیز گفته می‌شود، روشی برای ایجاد کیسه ای از انتهای روده کوچک و اتصال کیسه به مقعد است. اگر نیاز به برداشتن روده بزرگ دارید، IPAA عملکرد دفع مدفوع شما را بازیابی می‌کند. جراحان این روش را برای بیمارانی که نیاز به برداشتن روده بزرگ خود در طی روشی مثل کولکتومی ‌یا برداشتن روده بزرگ دارند انجام می‌دهند.

بیماران می‌توانند بدون روده بزرگ زندگی کنند، اما کنترل روده می‌تواند مشکل ساز باشد. این روش به بازگرداندن کنترل عملکرد روده کمک می‌کند. ایلئوستومی یک روش تغییر دهنده زندگی است. اکثر بیماران متوجه می‌شوند که پس از یک دوره سازگاری، می‌توانند به همه فعالیت‌های مورد علاقه خود بازگردند و از آنها لذت ببرند.

فواید ایلئوستومی مقعد

مزیت ایلئوستومی این است که نیازی به باز شدن دائمی ‌(استوما) و وصل کردن کیسه زباله ندارد. در این روش مقعد حفظ می‌شود و کیسه داخلی به عنوان محل ذخیره مدفوع عمل می‌کند. این به شما امکان می‌دهد روی روده کنترل داشته باشید و مواد زائد را از طریق مقعد دفع کنید.

روش ایلئوستومی مقعد

♥ جراح شما روده بزرگ شما را برداشته و کیسه ای را از روده کوچک ایجاد می‌کند. سپس او یک کیسه ‌موقت ایجاد می‌کند، که شما آن را به مدت دو ماه خواهید داشت، در این مدت روده شما و کیسه جدید برای التیام زمان لازم دارند.

♥ پس از دو ماه، عمل دوم را انجام می‌دهید و جراح شما ایلئوستومی ‌را معکوس می‌کند. کیسه اکنون محل جمع آوری مدفوع است. شما کنترل ماهیچه‌های مقعد را خواهید داشت و به شما این امکان را می‌دهد که مواد زائد را به طور معمول از بدن دفع کنید.

♥ بعد از عمل، احتمالاً حرکت مدفوع بیشتری در مقایسه با موارد بدون کیسه خواهید داشت، اما کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

[ بیشتر بدانید: رژیم غذایی پس از عمل رکتوم چگونه است؟ ]

 

جراحی بیماری التهابی روده
جراحی IBD در درمان کولیت اولسراتیو موثر و در بیماری کرون،‌بیشتر در کاهش درد بیماری مفید است

جراحی بیماری التهابی روده (IBD)

بیماری التهابی روده (IBD)، که عمدتا شامل کولیت اولسروز و بیماری کرون است، باعث درد شدید روده می‌شود که ممکن است نیاز به بستری شدن داشته باشد. احتمالاً پزشک شما ابتدا شیوه زندگی و داروهایی را برای تسکین علائم IBD توصیه می‌کند. با این حال، اگر از طریق روش‌های معمول و غیر تهاجمی تسکین پیدا نکردید، ممکن است نامزد دریافت یک عمل جراحی باشید.

جراحان برای درمان کولیت اولسروز و بیماری کرون بخشی از روده بزرگ را خارج می‌کنند. این جراحی در برابر کولیت اولسراتیو بسیار موثر است، بیماری را درمان کرده و خطر سرطان روده بزرگ را از بین می‌برد. در مورد بیماری کرون، جراحی می‌تواند تسکین طولانی مدت ایجاد کند. اما متأسفانه هیچ درمانی برای بیماری کرون وجود ندارد و این بیماری معمولاً عود می‌کند.

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
منصوره
منصوره
11 ماه قبل

سلام. کیست بزرگ مربوط به روده بزرگ در آوردن آن به درعمل جراحی باز به چه صورت است؟

افشین
افشین
10 ماه قبل

من به علت بیماری اولسروز تمام روده بزرگم را برداشتند وبعداز وماه روده راداخل گذاشتنداما من نمی‌توانستم به راحتی مدفوع را دفع کنم به پزشک جراح خود مراجعه کردم واز شکمم عکس رنگی گرفتم درجواب عکس گفته بودکه درمقعد التهاب خفیف داری حالا از شیاف مزالازین استفاده میکنم هرروز دوعدد
حالابه راحتی مدفوع میکنم امادر شکمی شدیدی دارم که نمی‌توانم تحمل کنم شکمم بسیار قاروقوروباد می‌کند به پزشکم مراجعه کردم اوهم سر درنمیاوردهیچ دارویی درمن اثرنمیکند به چند پزشک مراجعه کردم به من می‌گویند
خوب میشی لطفاً توضیحی دراین مورد بدهیدایاباگذشت زمان من خوب میشم یانه من الان هفت ماهه از عملم میگذرد

مجید
مجید
9 ماه قبل

سلام . ببخشید نمیدونم سوالم ثبت شد یا نه و دوباره مینویسم
در چند روز گذشته هنگام شستشو حس کردم در ابتدای روده بزرگ قسمتی اندازه یک عدس سفت شده است . آیا مشکلی هست ؟ و اگر هست به چه پزشکی باید مراجعه کنم ؟

سوران
سوران
8 ماه قبل

سلام من بیماری کولیت اولسروز دارم وحال امپول رمیکید مصرف میکنم . نوع جراعی بنده چگونه هستش و ایا بعد عمل خوب میشم.

مریم سلمانی
مریم سلمانی
6 ماه قبل

سلام من مشکل تنبلی روده دارم همین موضوع باعث شدرودم خیلی گشادبشه…و یبوست مزمن دارم..پیگیری کردم گفتن باید عمل کنم روده بزرگمو بردارم….میخواستن ببینم نظر شما چیه

روح الله
روح الله
5 ماه قبل

سلام
من حدود پنج سال پیش پولیپ آدنوماتوز بدخیم درمرحله ۱ داشتم که حدود هشتاد وپنج سانت روده بزرگ ام رابرداشتند،العان هم آزمایش غربالگیری سالانه هم نیاز ندارم شده هرسه سال یک بار،سوال من اینه که این هرسه سال که غربالگیری میکنند بخاطر پیش گیری از سرطان جدید هست یا همون قدیمی؟ولی دکترا درالمان بهم گفتند که مریضیت کلأ خوب شده،به نظرتون این آزمایش های سه سال یک راانجام بدم دیگه نیاز به استوما دائمی که ندارم؟

.
12
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x