گاهی بیماران اعلام میکنند که بعد از عمل کیسه صفرا دچار لاغری شده اند و لاغری شدنشان را به برداشتن کیسه صفرا نسبت میدهند. در این مقاله به این موضوع میپردازیم و نهایتا نظر دکتر نعمتی را در این زمینه بخوانید.

آنچه در این مقاله میخوانید:

عمل کیسه صفرا چیست؟

عمل کیسه صفرا یا همان کوله سیستکتومی یک روش استاندارد برای درمان سنگ کیسه صفرا است. کیسه صفرا اندام کوچکی است که بخشی از دستگاه گوارش را تشکیل می ‎دهد. وجود کیسه صفرا برای ادامه زندگی چندان ضروری نیست.

این کیسه محل نگهداری صفرا است که در کبد تولید می شود. با این حال با خارج کردن این عضو از بدن ، بیمار احتمالا با کاهش وزن و در نتیجه لاغری مواجه خواهد شد. بیماران می توانند از طریق یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم کاهش وزن خود را مدیریت کنند.

صفرا به هضم غذاهای چرب کمک می ‎کند. از دست دادن این اندام باعث نمی ‎شود که کبد از تولید صفرا برای هضم چربی ها متوقف شود. در این حالت مایع صفرا به جای قرار گرفتن در کیسه صفرا، به طور مداوم در دستگاه گوارش قرار خواهد گرفت.

باید بدانید که بین رژیم غذایی و سنگ کیسه صفرا ارتباط وجود دارد. چاقی و کاهش سریع وزن از عوامل خطر ایجاد سنگ کیسه صفرا به شمار می آیند. همچنین آن دسته از رژیم‎های غذایی که میزان مصرف فیبر در آنها کم است و در عین حال از کالری و کربوهیدرات بیشتری استفاده می‎شود، خطر ابتلا به سنگ صفرا را افزایش خواهند داد.

کاهش وزن پس از عمل کیسه صفرا
کاهش وزن پس از عمل کیسه صفرا

علل لاغری بعد از لاپاراسکوپی کیسه صفرا

در برخی مقالات گفته شده است که بعد از برداشتن کیسه صفرا، این احتمال وجود دارد که دچار کاهش وزن شوید. عوامل زیر ممکن است منجر به بروز این مشکل (کاهش وزن) بشود:

حذف غذاهای چرب:

بعد از عمل کیسه صفرا، تا مدتی با هضم مواد غذایی چرب مشکل خواهید داشت. برای این منظور لازم است تا فرصتی به بدن بدهید تا خود را با شرایط جدید سازگار نماید. به همین دلیل پزشک متخصص از شما درخواست خواهد کرد تا از خوردن غذاهای پرچرب و سرخ شده اجتناب کنید تا بدن بتواند بهتر آنها را هضم نماید.

داشتن رژیم غذایی ملایم:

در طول دوره نقاهت، به شما توصیه خواهد شد تا از مصرف غذاهای تند، پرادویه و گازدار اجتناب نماید. با مصرف این مواد غذایی متوجه بروز مشکلاتی در دستگاه گوارش خود خواهید شد.

به همین دلیل توصیه می شود تا یک رژیم غذایی ملایم داشته باشید و صرفا غذاهایی را مصرف نمایید که منجر به تقویت سیستم گوارشی شود. این امر زمینه را برای کاهش وزن و در نهایت لاغری فراهم خواهد کرد.

علت لاغری بعد از عمل کیسه صفرا می تواند به دلیل طولانی بودن دوره نقاهت باشد. وعده های غذایی کوچکتر می تواند علت لاغری بعد از عمل کیسه صفرا باشد. پس از عمل کیسه صفرا به شما توصیه می شود تا در وعده های غذایی، حجم کمتری از غذا و نوشیدنی ها را مصرف نمایید.

دوره ریکاوری:

اگر به جای عمل جراحی لاپاروسکوپی، جراحی سنتی انجام داده اید، در این صورت درد و ناراحتی بیشتری را بعد از عمل تجربه خواهید کرد. همچنین دوره ریکاوری و نقاهت شما بیشتر خواهد شد. همه این عوامل بر میزان اشتها تاثیر خواهند گذاشت و میل شما به غذا خوردن را کاهش خواهد داد.

اسهال:

یکی از عوارض جانبی احتمالی عمل کیسه صفرا اسهال است. این مشکل باید بعد از گذشت چند هفته بهبود یابد.
در طی این مدت، ممکن است کالری کمتری نسبت به آنچه که قبل از عمل داشتید مصرف کنید. در چنین شرایطی احتمالاً لاغر خواهید شد و یا  حداقل کاهش وزن را به طور موقت تجربه خواهید کرد.

کاهش عوارض عمل کیسه صفرا
کاهش عوارض عمل کیسه صفرا

چگونه بعد از عمل کیسه صفرا کاهش وزن را مدیریت کنیم؟

ممکن است که کاهش وزن قبل و بعد از برداشتن کیسه صفرا وجود داشته باشد. به منظور کاهش عوارض و کنترل وزن به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی کنید. تغذیه بعد از عمل کیسه صفرا را اینجا بخوانید.
 • از یک پزشک متخصص مشاوره دریافت نمایید.
 • برای داشتن رژیم غذایی هرگز از اطلاعات صفحات مجازی استفاده نکنید. این اطلاعات به صورت کلی در اختیار کاربر قرار می گیرد.

این در حالی است که شرایط جسمانی و پزشکی هر بیمار با بیمار دیگر کاملا متفاوت است. به همین دلیل یک ماده غذایی ممکن است برای فردی مفید باشد، اما باعث بروز عوارض در فرد دیگری شود.

همچنین شاید نوع مواد غذایی برای اینگونه از بیماران یکسان باشد، اما این احتمال وجود دارد که میزان مصرف آنها در افراد، متفاوت تجویز شود. برای کنترل وزن خود حتما به یک فعالیت ورزشی مناسب بپردازید.

برای این منظور اصلا لازم نیست به سراغ ورزش های شدید بروید. با توجه به وضعیت جسمانی خود به سراغ یکی از انواع تمرینات ورزشی بروید. پیاده روی، یوگا، تای چی، شنا، دوچرخه سواری و پیلاتس بهترین گزینه برای شما خواهند بود.

در برنامه غذایی خود به سراغ مصرف میوه ها، سبزی ها، لبنیات کم چرب، پروتئین های بدون چربی و فیبر بروید. میوه ها وسبزی ها منبع بسیار خوبی از فیبرهای محلول و نامحلول در آب هستند.

وجود هر دو نوع فیبر برای گوارش مواد غذایی لازم است. آنها حرکات روده را تنظیم کرده و از بروز ناراحتی های گوارشی مانند یبوست به طور موثری جلوگیری خواهند کرد. به سراغ مواد غذایی و نوشابه های شیرین نروید. آنها حاوی مقداری زیادی قند هستند که می توانند باعث ایجاد اختلال در دستگاه گوارش شوند.

برخی از عوارض عمل کیسه صفرا

علاوه بر کاهش وزن پس از جراحی کیسه صفرا، ممکن است فرد عوارض شایع دیگری را نیز تجربه کند. از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد:

 • سوء هاضمه
 • آروغ
 • نفخ

برای رفع این مشکلات حتما متخصص جراحی عمومی، شما را راهنمایی خواهد کرد. در برخی موارد ممکن است افراد با عوارض کمتر شایع عمل کیسه صفرا مواجه شوند:

 • تب
 • درد معده که رو به وخامت می رود.
 • احساس تهوع و استفراغ که با گذشت زمان از بین نرفته و شدت می یابد.
 • زردی پوست و چشم
 • زخم های پوستی که قرمز، ملتهب و چرکی هستند.

پس از عمل کیسه صفرا بدن سعی می کند متابولیسم بدن را به گونه ایی ديگر تنظیم نماید. در برخی موارد، بیمار نه تنها با کاهش وزن مواجه نمی شود بلکه افزایش وزن را نیز تجربه خواهد کرد.

در این حالت بدن  نمی تواند  چربی و قند را به طور موثر هضم کند. انرژی حاصل از غذا به عنوان چربی در بدن بیمار ذخیره  شده و باعث افزایش وزن می شود.

نظر دکتر بهزاد نعمتی هنر در مورد لاغری بعد از عمل کیسه صفرا

خیلی از بیماران میپرسند که آیا برداشتن کیسه صفرا باعث لاغری میشود؟ در جواب باید بگوییم که بعد از عمل کیسه صفرا٬ لاغری و یا چاقی پس از عمل٬ موجودیتی ندارد و این حس از دست دادن وزن یا چاق شدن موضوعی است که بین مردم رایج است و پشتوانه علمی زیادی ندارد. پس از عمل کیسه صفرا٬ تغییر آنچنانی در عملکرد ارگان های بدن بوجود نمی آید و هضم مواد غذایی هم به مشکلی برنمیخورد. بنابرین بحث چاقی یا لاغری در مورد آن مطرح نیست. اگر اتفاقی در وزن افراد رخ میدهد به دلیل تغییر عادات غذایی یا سبک زندگی شان است وو ارتباطی با عمل جراحی کیسه صفرا ندارد.

منبع:
Cause of weight loss after gallbladder surgery
Managing weight loss after gallbladder removal