انتظارات پس از جراحی لاغری و تغییر سبک زندگی پس از عمل

عناوین

اگر در حال آماده شدن برای انجام عمل جراحی کاهش وزن هستید، بهتر است در مورد نتایج آن نیز اطلاعاتی داشته باشید. به طور معمول یکی از انتظارات پس از عمل جراحی لاغری کم کردن وزن است. معمولاً بعد از عمل‌های جراحی لاغری، بیماری‌های مرتبط با چاقی مثل دیابت نوع ۲ یا آپنه خواب درمان می‌شوند. به گفته اغلب کسانی که تحت چنین جراحی‌هایی قرار می‌گیرند کیفیت زندگی بعد از جراحی لاغری تا ۹۵ درصد بهبود می‌یابد.

عوارض عمل جراحی لاغری

اگر کاندید چنین جراحی شده‌اید بهتر است که برای بهبودی آماده باشید و بدانید که ماندگاری اثرات و انتظارات پس از عمل جراحی لاغری بستگی به سبک زندگی شما خواهد داشت، ضمن این که عوارض جانبی زیادی ممکن است در انتظار شما باشد که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

– احتمال وجود خون در مدفوع، که می‌تواند به صورت مدفوع قرمز یا سیاه دیده شود. چنین علامتی می‌تواند جدی باشد، د راین صورت باید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا به اورژانس مراجعه کنید.

– لخته شدن خون در ریه‌ها عارضه‌ای نادر است و در کمتر از ۱ درصد مواقع اتفاق می‌افتد. با این حال عارضه خطرناکی است و ممکن است تهدید‌کننده زندگی باشد. اما معمولاً با دارو‌های رقیق‌کننده خون و فعالیت مکرر می‌توان از لخته شدن خون جلوگیری کرد.

– نشتی بعد از جراحی لاغری نیز عارضه‌ای نادر اما جدی است که معمولاً در عرض ۵ روز پس از جراحی رخ می‌دهند. درد شکم و حالت تهوع از شایع‌ترین علائم نشتی بعد از جراحی‌های لاغری هستند. در صورت بروز این علائم باید با پزشک خود تماس بگیرید.

– در اثر کاهش وزن زیاد ممکن است پوست شما دچار افتادگی شود که برای اصلاح آن باید از جراحی کمک بگیرید.

مزایای جراحی‌های لاغری

معمولاً بعد از انواع جراحی‌های لاغری از جمله عمل بای پس معده، اسلیو معده، بالن معده و… بسیاری از مشکلات ناشی از چاقی مفرط از جمله آپنه خواب، دیابت نوع ۲، بیماری‌های گوارشی و… سریعاً بهبود می‌یابند.

تغذیه بعد از جراحی کاهش وزن

روش‌های جراحی لاغری باعث می‌شوند که شکل گوارش غذا و جذب مواد مغذی دچار تغییر شوند، مهمترین مواد مغذی که مقدار آن‌ها در بدن بعد از جراحی لاغری دچار تغییر می‌شوند عبارتند از:

– آهن

– ویتأمین B۱۲

– فولات

– کلسیم

– ویتأمین دی

پس بهتر است که بعد از جراحی لاغری روی انتخاب مغذی‌ترین غذا‌ها تمرکز داشته باشید، در صورت نیاز می‌توانید با پزشک خود یا یک متخصص تغذیه مشورت کنید، همچنین می‌توانید زیر نظر پزشک از مکمل‌های غذایی نیز استفاده کنید.

تغییر سبک زندگی پس از جراحی کاهش وزن

اگر می‌خواهید اثرات و انتظارات پس از عمل جراحی لاغری دائمی و طولانی مدت باشد، بهتر است که سبک زندگی خود را تغییر دهید، در این بخش به برخی از نکات مهم و کاربردی اشاره خواهیم کرد:

وعده‌های غذایی کوچک و مکرر بخورید. بعد از جراحی‌های لاغری، حجم معده کوچک می‌شود، بنابراین باید غذا در وعده‌های کوچک اما در دفعات بیشتر میل شود. مسلماً خوردن وعده‌های غذایی بزرگ می‌تواند مشکلاتی را برای سلامتی و گوارش ایجاد کند. بسیاری از افراد مبتلا به چاقی پرخور هستند بنابراین انطباق با خوردن وعده‌های غذایی کوچکتر می‌تواند برای آن‌ها یک چالش باشد.

– باید از یک متخصص تغذیه بخواهید تا برنامه غذایی مناسبی برای شما تهیه کند به این ترتیب همه مواد مغذی مورد نیاز بدن تأمین می‌شود، خود را به برنامه غذایی که از پزشک می‌گیرید متعهد بدانید.

– ورزش کردن به شما کمک می‌کند تا کاهش وزن سریعتری داشته باشید. کاهش وزن در اثر جراحی فشار را از روی مفاصل شما بر می‌دارد و ورزش کردن برای شما بسیار ساده‌تر خواهد بود.

– در صورتی که احساس خشکی یا درد می‌کنید باید از یک متخصص فیزیوتراپ کمک بخواهید تا در چالش افزایش فعالیت‌ها به شما کمک کند. بسیاری از مراکز جراحی کاهش وزن برنامه‌هایی را برای کمک به افراد برای تغییر سبک زندگی سالم قبل و بعد از جراحی کاهش وزن ارائه می‌دهند که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

انتظارات پس از عمل جراحی لاغری و تغییر سبک زندگی پس از عمل
بعد از جراحی‌های لاغری، حجم معده کوچک می‌شود، بنابراین باید غذا در وعده‌های کوچک اما در دفعات بیشتر میل شود.

با تغییرات پس از عمل لاغری کنار بیایید

مطمئناً مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا با شرایط جدید خو بگیرید، تغییرات سبک زندگی یک چالش بزرگ است که بعد از جراحی لاغری باید با آن مواجه شوید. به ویژه اگر به پرخوری عادت دارید باید عادت کنید که حجم غذای خود را کاهش دهید.

جلسات مشاوره با پزشک می‌تواند در این زمینه بسیار کمک‌کننده باشد، همچنین می‌توانید از کسانی که این تغییرات را تجربه کرده‌اند کمک بگیرید، این اطلاعات بسیار ارزنده هستند و به شما کمک می‌کنند تا سریعتر با وضعیت موجود کنار بیایید.

همه چیز بستگی به نوع جراحی و میزان کاهش وزن شما خواهد داشت. معمولاً در جراحی اسلیو معده فرد حدود ۴۰ درصد از وزن خود را از دست می‌دهند، همچنین در جراحی بای پس معده نیز حدود ۶۰ درصد وزن اضافه از بین می‌رود بنابراین کاملاً طبیعی است که فرد از ظاهر جدید خود شوکه شود و احتیاج به زمان داشته باشد تا بتواند با استایل جدید یا سبک جدید زندگی خود کنار بیاید.

ممکن است دوره‌ای را با کاهش وزن زیاد سپری کنید سپس به استپ وزنی برسید و دوباره روند کاهشی آغاز شود. پس خود را برای این شرایط کاملاً آماده سازید.

بازگشت به زندگی عادی بعد از جراحی‌های لاغری

اکثر روش‌های جراحی معده به شکل لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد که در این روش‌ها، برش‌های کوچکی روی بدن ایجاد می‌شود و عمل جراحی انجام می‌گیرد، این نوع جراحی کمک می‌کند تا روند بهبودی سریع‌تر و کوتاه‌تر باشد. معمولاً فرد بعد از جراحی ۲ تا ۳ روز در بیمارستان می‌ماند و در مدت زمان کوتاهی بین ۳ تا ۵ هفته به فعالیت‌های عادی باز می‌گردد. در صورتی که از روش‌های جراحی باز برای لاغری استفاده شود معمولاً دوره بهبودی بیشتر طول می‌کشد.

عوارض جانبی احتمالی عمل جراحی لاغری چیست؟

این شکل از جراحی نیز مانند سایر جراحی‌ها دارای عارضه‌های کوتاه یا بلند مدت است، البته خطرات دراز مدت بسته به نوع جراحی متفاوت است. تقریباً ۴۰٪ از افراد بعد از جراحی لاغری نوعی عارضه را تجربه می‌کنند. کمتر از ۵ درصد نیز دچار عوارض جدی می‌شوند. اگر مشکل، علائم یا عارضه‌ای دارید که شما را نگران می‌کند بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

برخی از عوارض جانبی رایج عبارتند از:

– یبوست بعد از جراحی کاهش وزن شایع است. پزشک با توصیه‌های دارویی و تغذیه‌ای به رفع این عارضه کمک می‌کند.

– سندرم دامپینگ نیز پس از خوردن وعده‌های غذایی پر قند پس از جراحی کاهش وزن اتفاق می‌افتد. اغلب غذا‌ها و نوشیدنی‌های شیرین باعث تهوع، استفراغ و ضعف می‌شوند.

– زمانی که کاهش وزن با سرعت زیاد رخ می‌دهد سنگ کیسه صفرا نیز عارضه شایعی است که حدود ۵۰ درصد افراد بعد از جراحی لاغری آن را تجربه می‌کنند.

– عفونت محل جراحی و برش

کلام آخر

طبیعتا از انتظارات پس از عمل جراحی لاغری به کاهش وزن، سایز مناسب بدن، بهبود و یا درمان بیماریهایی که به دلیل چاقی به وجود می‌آید، بهبود کیفیت زندگی و… می‌توان اشاره کرد. اما برای اینکه به نتایج مناسب پس از عمل دست یابید لازم است پرخوری نکنید و در مصرف یک سری مواد غذایی و خوراکی ها مانند غذاهای چرب و پر کالری، شیرینی جات، قند، نوشابه، فست فود و… احتیاط کنید. به طور کلی عملهای جراحی لاغری به کم شدن اشتهای فرد کمک کرده و باعث می‌شود که در کنار ورزش و رژیم غذایی لاغری خوب، شخص لاغر شود. توجه کنید احتمال کاهش وزن پس از عمل جراحی لاغری بدون ورزش کمتر است.

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
.
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x