آنچه در این مقاله میخوانید:

برداشتن کیسه صفرا در کودکان چگونه است؟

یکی از روش‎های جراحی برای برداشتن کیسه صفرا در کودکان کوله سیستکتومی یا عمل کیسه صفرا است. این شیوه که به شایع‌ترین درمان سنگ کیسه صفرا شهرت دارد عموما به روش‌هایی که حداقل حالت تهاجمی را برای کودک در بردارد یعنی کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی انجام می‌شود، البته در برخی از کودکان ممکن است عمل برداشتن کیسه صفرا نیاز به کوله سیستکتومی باز باشد اما به طور کلی هر دو روش در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی

لاپاروسکوپی را عموما یک روش جراحی می‌شناسند که با حداقل تهاجم برای فرد بیمار انجام می‌شود. حال به جهت برداشتن کیسه صفرا کودکان ممکن است از این روش استفاده شود تا کیسه صفرا از شکم بیمار خارج شود.

در عمل کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی متخصص و جراح چندین برش کوچک بر روی شکم کودک ایجاد کرده که در یکی از برش‌ها یک وسیله کوچک که بر سر آن دوربینی قرار دارد وارد شکم کودک می‌شود و سپس جراح می‌تواند تمام اندام‌های شکمی را به خوبی مشاهده کند.

برای جراحی‌های کوچک بین ۲ تا ۳ برش بر روی شکم ایجاد می‌شود و طی عمل شکم را از گاز پر می‌کنند تا جراح بتواند به راحتی داخل شکم را مشاهده کند.

سپس جراح از ابزارهای جراحی برای برداشتن کیسه صفرا استفاده کرده و با قرارگیری این ابزار درون برش‌های کوچکی که بر روی شکم ایجاد شده کیسه صفرا را از داخل شکم کودک خارج می‌کند.

پس از انجام جراحی، جراح با کمک چسب موضعی که بر روی پوست زده می‌شود محل برش‌ها را به خوبی می‌پوشاند. زمانی که برای برداشتن کیسه صفرا کودکان از این شیوه استفاده شود کودک پس از عمل درد کمتری احساس می‌کند و مدت زمان کمتری را نسبت به روش کوله سیستکتومی باز در بیمارستان به دلیل گذراندن دوره نقاهت طی خواهد کرد.

کوله سیستکتومی به روش باز

علاوه بر روش جراحی لاپاروسکوپی که در بخش قبل توضیح داده شد روش دیگری نیز به نام کوله سیستکتومی باز وجود دارد که برخی مواقع ممکن است کودک به این نوع عمل احتیاج داشته باشد. در این روش جراحی، جراح برشی را در قسمت راست و بالای شکم کودک ایجاد خواهد کرد و کیسه صفرا را بدین شیوه از بدن کودک خارج می‌کند.

پس از انجام جراحی، برشی که بر روی شکم کودک ایجاد شده است با بخیه‌هایی که بر لبه‌های شکاف زده می‌شود منجر به بسته شدن برش بر روی شکم شده و پس از آن بر روی بخیه‌ها چسب موضعی قرار می‌گیرد، به گونه‌ای که به طور کامل محل برش و جای بخیه‌ها را می‌پوشاند.

روش کوله سیستکتومی باز نسبت به شیوه عمل کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی نیاز به اقامت طولانی‌تر در بیمارستان داشته و در این مدت زمان تیم جراحی و کادر پرستاری از نزدیک شرایط و حال کودک را کنترل می‌کنند تا در صورت بروز هر گونه مشکل و درد بعد از عمل بهبودی کودک با سرعت بیشتری انجام شود.

بعد از برداشتن کیسه صفرا در کودکان چه اتفاقی میفتد؟
بعد از برداشتن کیسه صفرا در کودکان چه اتفاقی میفتد؟

بعد از عمل برداشتن کیسه صفرا در کودکان چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

ریکاوری در اتاق عمل:

پس از آنکه عمل برداشتن کیسه صفرا در کودک به شیوه‌های نامبرده شده انجام گرفت تا زمانی که کودک به هوش آید و دردی حس نکند به اتاق ریکاوری می‌رود و پس از آن به اتاقی که در آن بستری بود انتقال داده می‌شود.

رژیم غذایی مخصوص پس از عمل:

پس از انجام جراحی کودک نمی‌تواند غذاهای سنگین مصرف کند به همین دلیل از طریق تزریق وریدی مایعات لازم را دریافت می‌کند تا زمانی که خود بتواند مایعات شفافی که بدون تهوع و استفراغ باشد را بنوشد و بتواند به آرامی به یک رژیم مناسب برسد.

مصرف داروهای آنتی بیوتیک:

از آنجایی که در اکثر مواقع پس از انجام عمل جراحی ممکن است برخی از افراد دچار عفونت پس از عمل شوند به همین دلیل پس از عمل برداشتن کیسه صفرا در کودکان نیز به جهت جلوگیری از عفونت به صورت وریدی به کودکان آنتی بیوتیک داده می‌شود.

مصرف داروهای مسکن:

در ابتدا داروهای مسکن نیز از طریق وریدی برای کودکان تزریق خواهد شد تا زمانی که کودک خود بتواند غذا بخورد و از این طریق بتواند داروهای مسکن را نیز به صورت خوراکی مصرف کند.

راه رفتن پس از عمل:

کمی پس از انجام عمل جراحی و زمانی که کودک درد بسیاری احساس نکرد کم کم باید از رختخواب بیرون آمده و شروع به راه رفتن کند. راه رفتن و خارج شدن گاز معده پس از عمل جراحی بسیار رایج بوده و افراد پس از جراحی باید راه بروند تا گاز معده‌شان خارج شود، بنابراین می‌توان گفت راه رفتن به کودک کمک می‌کند تا گاز معده وی خارج شده و در این صورت درد او تسکین یابد.

اگر جراحی به روش کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی انجام شده باشد کودک می‌تواند روز بعد به خانه رود و اگر روش درمان وی به صورت کوله سیستکتومی باز بوده است در این صورت تقریبا بین ۲ الی ۴ روز در بیمارستان بستری شده و سپس مرخص خواهد شد.

در این مدت زمان تیم جراحان و پرستاران مراقبت از کودک را بر عهده داشته و در جهت بهبود و ترشحاتی که ممکن است پس از عمل برای کودک رخ دهد با والدین صحبت کرده و مراحل درمان را برای آنها تشریح می‌کنند.

پس از عمل برداشتن کیسه صفرا٬ گاهی بیماران همچنان درد دارند. علت درد بعد از عمل کیسه صفرا دلایل مختلفی دارد که برای آگاهی بیشتر بخوانید.

عوارض ناشی از عمل برداشتن کیسه صفرا کودکان چیست؟

عوارضی که ممکن است پس از برداشتن کیسه صفرا در کودکان رخ دهد و احتمال رخ دادن آن حتما نشان از مشکل در انجام عمل جراحی نخواهد بود و به نوعی می‌توان گفت در بیشتر مواقع یک عوارض طبیعی است شامل موارد زیر است:

 • نشت صفرا
 • عفونت پس از عمل
 • خونریزی
 • آسیب به مجرای صفراوی
عوارض عمل کیسه صفرا برای کودکان
عوارض عمل کیسه صفرا برای کودکان

چه زمانی عوارض پس از عمل می‌تواند خطرناک باشد؟

اگر پس از انجام جراحی برداشتن کیسه صفرا در کودکان، کودک دچار علائم خطرناکی شد حتما باید با پزشک جراح صحبت کرده و در صورت حاد بودن شرایط کودک او را به بیمارستان انتقال داد. این علائم خطرناک شامل موارد زیر است:

 • تب:
  تب و یا داشتن دمای بیش از ۱۰۱ درجه فارنهایت
 • افزایش درد:
  داشتن درد در قسمتی که مورد جراحی قرار گرفته است.
 • مشاهده عفونت:
  هرگونه علائمی که نشان از عفونت کودک همچون قرمزی، تورم و یا تغییر رنگ در محل برش دیده شود باید به متخصص جراحی عمومی خود مراجعه کرد چون احتمال عفونت جای زخم وجود دارد.
 • سایر مشکلات:
  هرگونه سوال و یا مشکل دیگر که ممکن است موجب نگرانی شود.

از موارد واجبی که لازم است پس از عمل کوله سیستکتومی رعایت کرد تغذیه بعد از عمل کیسه صفرا است. رژیم غذایی بعد از کوله سیستکتومی٫ اجتناب از مواد غذایی چرب و چربی ترانس بالا است. بعد از عمل کیسه صفرا٬ برخی غذاها موجب تقویت و برخی باعث تشدید بیماریست.

برگرفته از:

Laparoscopic Cholecystectomy

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی اسلیو معده و بای پس معده