اگرچه گفته می‌شود که سرطان معده یکی از کشنده‌ترین انواع سرطان است، اما اگر این بیماری خیلی زود تشخیص داده شود، احتمال درمان آن وجود دارد. از آنجایی که این بیماری دارای نشانه‌های اختصاصی نیست و بسیاری از عوارض و علائم آن شبیه بیماری‌های معمول گوارشی مثل زخم معده و رفلاکس و … است.

معمولا بیمار زمانی متوجه مشکل خود می‌شود که سرطان بخش وسیعی از بدن را تحت تاثیر قرار داده است و در صورت وقوع متاستاز سرطان معده به اندام‌های دیگر می‌توان گفت عملا درمان آن سخت و ناممکن می‌شود. در این مقاله به درمان‌های رایج ارائه شده برای سرطان معده و چگونگی تاثیر آنها خواهیم پرداخت.

متوجه علائم اولیه سرطان معده باشید

همانطور که اشاره کردیم علائم اولیه بیماری سرطان معده بسیار به مشکلات شایع گوارشی شباهت دارد و سهل‌انگاری برای تشخیص و درمان به موقع سبب می‌شود تا بیمار زمان طلایی برای درمان سرطان را از دست بدهد. برخلاف سایر سرطان‌ها، برای سرطان معده تست غربالگری وجود ندارد که فرد بتواند با چکاپ‌های مداوم از سلامت خود مطمئن شود.

بنابراین تنها راه اطلاع از سلامت معده توجه به علائم و مشکلات گوارشی است، بهتر است حتی در صورت بروز خفیف‌ترین مشکلات از جمله سوزش معده، درد معده، رفلاکس و نفخ معده برای تشخیص دقیق‌تر به پزشک متخصص بیماری‌های گوارشی مراجعه کنید.

جلوگیری از سرطان معده
راههای اولیه تشخیص سرطان معده٬ توجه به تغییرات دستگاه گوارش است

آیا می‌توان سرطان معده را درمان کرد؟

از نظر میزان گستردگی سرطان در معده، این سرطان به 4 مرحله تقسیم می‌شود، در صورتی که بیمار در مراحل اولیه ابتلا به پزشک مراجعه کرده و تشخیص دقیق صورت گیرد می‌توان به درمان موثر این بیماری امید داشت.

درمان‌های استاندارد موجود برای سرطان معده

در حال حاضر چهار روش درمانی برای بهبود و درمان کامل سرطان معده وجود دارد که شامل : عمل جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و شیمی – پرتودرمانی است. در کنار این درمان‌های استاندارد و تایید شده برخی درمان‌های پژوهشی نیز ارائه می‌شود که بیمار در صورت رضایت می‌تواند به صورت داوطلبانه در این درمان‌های پژوهشی شرکت کند.

درمان به شیوه جراحی

این شیوه از درمان در تمام مراحل ابتلا به سرطان معده ممکن است استفاده شود. در جراحی سرطان معده بسته به شدت گسترش ضایعه سرطانی عمل معده برداری انجام می‌گیرد که ممکن است شامل خارج کردن بخشی از معده به همراه غدد لنفاوی مجاور و طحال در صورتی که به سلول های سرطانی آغشته باشند و یا برداشتن کامل معده در صورتی که سرطان به بخش‌ها و اندام‌هایی مثل غدد لنفاوی، کبد، طحال و بخش‌هایی از مری و روده کوچک نیز نفوذ کرده باشد، می‌شود.

در این حالت مری به روده کوچک متصل می‌شود تا بیمار بتواند همانند قبل به خوردن و نوشیدن ادامه دهد. در جراحی سرطان معده ممکن است در صورت عدم موفقیت برای خارج کردن تومور از روش‌هایی مثل استنت گذاری یا لیزر درمانی نیز استفاده شود.

درمان به شیوه پرتو درمانی

در این روش برای درمان سرطان از تابش اشعه استفاده می‌شود که پرانرژی‌ترین آنها اشعه X-Ray است. روش درمانی به وسیله تابش اشعه به دو صورت بیرونی و درونی صورت می‌گیرد، در روش بیرونی اشعه به وسیله دستگاهی در خارج از بدن به نقطه دارای سرطان تابیده می‌شود و در نوع درونی مواد رادیو اکتیو به وسیله لوله، سوند و سوزن به صورت مستقیم به بافت سرطانی یا بافت مجاور آن تزریق می‌شود. انتخاب هریک از این دو روش به نوع سرطان و مرحله پیشرفت آن بستگی دارد.

درمان به شیوه شیمی درمانی

در شیمی درمانی برای توقف رشد سلول‌های سرطانی و از بین بردن آنها از داروهای مخصوص استفاده می‌شود. در شیمی درمانی داروی مورد نظر به صورت خوراکی یا تزریقی وارد بدن می‌شود. به این نوع شیمی درمانی “شیمی درمانی سیستماتیک” گفته می‌شود.

در صورتی که دارو به شکل مستقیم به نقطه خاصی از بدن مثل شکم، ستون فقرات، یا اندام مشخصی تزریق شود، بیشتر سلول‌های همان بافت را مورد حمله قرار داده که به این روش ” شیمی درمانی منطقه‌ای” می‌گویند. میزان دوز دارو و مدت زمان درمان با آن به نوع سرطان و مرحله پیشرفت آن بستگی دارد.

درمان به شیوه شیمی – پرتو درمانی

گاهی با تشخیص پزشک دو شیوه درمانی شیمی درمانی و پرتودرمانی با یکدیگر ادغام می‌شوند تا تاثیر بیشتری بر بافت دچار سرطان داشته باشند. این شیوه درمانی گاهی قبل از عمل جراحی و گاهی بعد از آن صورت می‌گیرد که انجام آن به نظر پزشک معالج و شدت بیماری بستگی دارد.

درمان‌های پژوهشی

در مراکز پژوهشی درمان انواع سرطان، شیوه‌های پژوهشی برای درمان سرطان ارائه می‌شود که برخی از بیماران با رضایت شخصی خود و به منظور پیشرفت علم در درمان سرطان از آنها استفاده می‌کنند.

درمان‌ هایی که در هر مرحله از ابتلا به سرطان معده انجام میشود

در هریک از مراحل 4 گانه ابتلا به سرطان معده ممکن است پزشک معالج، برنامه خاصی برای درمان ارائه دهد. در این بخش به درمان‌های معمول هر مرحله از ابتلا به این نوع سرطان می‌پردازیم.

درمان مرحله صفر (کارسینوم درجا)

در این مرحله غالب پزشکان شیوه درمانی جراحی را انتخاب می‌کنند که شامل معده برداری کلی یا جزئی است.

درمان مرحله یک

اگر بیمار در مرحله یک بیماری قرار داشته باشد، معمولا در کنار جراحی معده برداری از یک شیوه درمانی مکمل مثل پرتو یا شیمی درمانی استفاده می‌شود.

درمان مرحله دو

برای بیماران در این مرحله در کنار جراحی معده برداری ممکن است پزشک با توجه به شرایط و میزان گسترش بیماری از شیمی درمانی قبل از عمل و شیمی یا پرتودرمانی بعد از عمل جراحی نیز استفاده کند.

درمان مرحله سه و چهار

در این مراحل از بیماری معمولا با نظر پزشک معالج از شیوه‌های ترکیبی استفاده می‌شود، برای مثال از پرتودرمانی و شیمی درمانی قبل از جراحی، برداشتن جزئی یا کلی معده، پرتودرمانی و شیمی درمانی بعد از جراحی سرطان معده و یا ترکیب شیمی پرتودرمانی برای دریافت نتایج بهتر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. حتی ممکن است پزشک بیمار را تشویق به انجام درمان‌های پژوهشی نماید تا بررسی‌های لازم برای میزان تاثیرپذیری داروها مشخص شود.

عود مجدد سرطان معده
پاسخ دقیقی برای اینکه آیا میتوان دوباره به سرطان معده مبتلا شد یا خیر وجود ندارد

آیا سرطان معده عود می‌کند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم نمی‌توان حدس دقیقی در این مورد داشت، بهترین روش برای دور ماندن از سرطان معده، تغییر و اصلاح سبک زندگی است، به‌ویژه در مورد برنامه غذایی باید بسیار سختگیرانه و دقیق عمل کرد، در مورد بیمارانی که به این نوع سرطان دچار شده و در هر مرحله از سرطان، تحت درمان قرار می‌گیرند، امکان عود مجدد بیماری یا متاستاز سرطان معده به بافت‌های مجاور وجود دارد.

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی اسلیو معده و بای پس معده