برداشتن تیروئید چه عارضه ای در پی دارد؟

عناوین

برداشتن تیروئید، معمولا طی تشخیص پزشکان در پی بیماری هایی چون سرطان تیروئید، پرکاری تیروئید و گواتر صورت می گیرد که طی آن تمام یا قسمتی از بافت تیروئید برداشته می شود. معمولا بیماران بعد از جراحی تیروئید ممکن است دچار عوارض برداشتن تیروئید شوند که برخی از آنها طبیعی بوده و برخی دیگر نیز از عارضه های نادر این جراحی محسوب می شوند. در این مقاله قصد داریم به عوارض عمل تیروئید بپردازیم.

سرطان تیروئید چیست؟

سرطان تیروئید٬ سرطانی است که در ناحیه غده تیروئید رخ میدهد٬ هنگامی که سلول های این ناحیه بی‌رویه رشد میکنند. بدین ترتیب تومورهایی سرطانی در بافت تیروئید ایجاد می‌شود.

پزشکان پس از تشخیص بیماری٬ در صورت لزوم٬ اقدام به جراحی سرطان تیروئید میکنند٬ یعنی بخشی یا کل تیروئید را برمیدارند.

برداشتن تیروئید چه عوارضی دارد؟

عارضه های بعد از جراحی شامل دو دسته عارضه های طبیعی و غیر طبیعی می شود. احتمال بروز عارضه های طبیعی بسیار بالا و عوارض شایع کمتر از 5 درصد  است. عارضه هایی مثل درد یا خونریزی محل برش جراحی کاملا طبیعی است و بیمار می تواند با مصرف مسکن و یا داروهای تجویز شده برای کنترل خونریزی از ایجاد این عارضه های پیشگیری کند. عارضه شایع دیگری که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد گرفتگی عضلات گردن است که معمولا با انجام تمرینات نرمشی بعد از جراحی و استفاده از داروهای شل کننده عضلات به مرور برطرف می شود.

عوارض شایع بعد از عمل برداشت تیروئید شامل عفونت زخم، خونریزی، انسداد راه های هوایی (در اثر لخته خون یا بیماری تراکئومالاسی)، هیپوکلسمی، طغیان تیروئیدی و آسیب عصب راجعه حنجره است.

۱- تغییرات کلسیم بعد از عمل (هیپوکلسمی)

احتمال بروز این عارضه ۳ تا ۵ درصد است. جراحی می تواند به آسیب غده پاراتیروئید، انسداد یا کاهش جریان خون رونده به این غدد و برداشت غیر عمدی این ساختار های کوچک منجر شود. ابتلا به کم کاری غده پاراتیروئید و کاهش تولید هورمون پاراتیروئید منجر به کاهش سطح کلسیم سرم خون می شود.

هیپوکلسمی حاد معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد به صورت انسداد راه هوایی یا استریدور حلقی (خروسک) بروز می دهد.

علائم افت کلسیم

علائم اولیه این وضعیت معمولا

  • گزگز و بی حسی لبها، نوک انگشتان و کف پا
  • سردرد
  • گرفتگی عضلات
  • اضطراب و افسردگی

البته علائم دیگری نیز می توانند پدیدار شوند که از جمله آن ها می توان به اسپاسم کارپوپدال، تتانی، اسپاسم حلقی، صرع، طولانی شدن موج QT در نوار قلب و حمله قلبی اشاره کرد.

علامت شوستوک یک انقباض در عضلات صورت است که با ضربه زدن به عصب صورت در ناحیه اطراف گوش (per auricular) برانگیخته می شود. علامت تروسو به اسپاسم تونل کارپال دست گفته می شود که در هنگام باد کردن کاف فشار خون بر روی دست به وقوع می پیوندد.

فشار مثبت مداوم بر راههای هوايی (CPAP) اغلب در رفع تنگی های راه های هوایی موثر بوده و دریافت ۱ گرم کلسیم گلوکونات به صورت وریدی و آهسته می تواند سبب رفع علائم شود.

 

عارضه های برداشتن تیروئید

۲- انسداد راه هوایی در اثر لخته خون یا تراکئومالاسی

گاهی اوقات بعد از جراحی تیروئید احتمال تشکیل لخته خون وجود دارد. احتمال این واقعه یک تا دو درصد و احتمال تراکئومالاسی کمتر از یک درصد است. انسداد راه های هوایی در اثر ایجاد لخته خون معمولا بلافاصله بعد از جراحی رخ می دهد. این عارضه شایع ترین مشکل انسدادی راه های هوایی در 24 ساعت اولیه بعد از جراحی است. درمان استاندارد انسداد ناشی از لخته خون ایجاد برش به منظور تخلیه آن است. لوله گذاری مجدد در انسداد های مداوم راه های هوایی نیز می تواند برای بیمار نجات دهنده باشد.

اگر انسداد راه هوایی در 24 ساعت اول بعد از جراحی رخ دهد به احتمال زیاد عامل آن تشکیل لخته خون است و بعد از 24 ساعت نیز عامل اصلی انسداد مجاری اختلال عملکرد حنجره در اثر هیپوکلسمی است.

۳- گرفتگی صدا (آسیب عصب راجعه حنجره)

احتمال بروز این آسیب در شرایط مختلف به شرح زیر است:
آسیب یک طرفه ای که منجر به گرفتگی صدا شود ۰/۷۷ درصد
آسیب دو طرفه ای که با انسداد راه هوایی و از دست دادن صدا همراه باشد ۰/۳۹ درصد

گرفتگی صدا که میتواند با خستگی صدا یا خش دار شدن همراه باشد معمولا ممکن است برای چند روز تا چند هفته طول بکشد و خیلی کم پیش میاید که ادامه‌دار باشد.

۴- عفونت زخم

احتمال عفونی شدن زخم پس از این جراحی ۰/۲ تا ۰/۵ درصد است.
در صورتی که انسداد راه های هوایی در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی رخ دهد به احتمال زیاد عامل آن تشکیل لخته خونی است. عامل انسداد این مجاری پس از گذشت ۲۴ ساعت می تواند اختلال عملکرد حنجره در اثر هیپوکلسمی باشد. البته عفونت زخم پس از هر جراحی عمومی محتمل است.

۵- تغییراتی در عادات غذایی

پس از عمل تیروئید برای مدتی عمل بلعیدن و قورت دادن با مشکل همراه است که پزشک برای کاهش درد شما مسکنی تجویز میکند. توصیه میشود که در مدت نقاهت پس از عمل از غذاهایی با قوام شل و نرم استفاده کنید که قورت دادن‌شان زحمت زیادی نداشته باشد.

آیا امکان بارداری با برداشتن تیروئید هست؟

تیروئید، غده بسیار مهمی در بدن است و نقش پررنگی در بارداری دارد. نبود هورمون ترشح شده غده تیروئید، هم در بدن زنان و هم در بدن مردان، مشکلاتی را در بارداری ایجاد خواهد کرد. اما زمانیکه غده تیروئید به هر علتی که پزشک صلاح میداند برداشته میشود، اگر جایگزین مناسب دارویی هورمون داشته باشد این مشکل برطرف خواهد شد. پس بسیار مهم است که تحت درمان دارویی منظم و مداوم توسط پزشک قرار بگیرید تا در بارداری مشکلی ایجاد نشود.

امکان زندگی پس از برداشتن غده تیروئید؟!

بسیاری از افرادی که با مشکلاتی در زمینه غده تیروئید مواجه می‌شوند و پزشک متخصص جراحی به آنان توصیه می‌کند که جراحی شوند تا این غده را از بدن آن‌ها خارج سازند؛ با این پرسش مواجه می‌شوند که آیا این امکان وجود دارد که با نداشتن غده تیروئید در بدن بتوانند به زندگی عادی خود ادامه دهند؟

در صورت برداشتن تیروئید٬ ممکن است این مساله ها پیش بیاید:

هیپوکلسمی (۳ تا ۵ درصد):

رایج ترین علت انسداد راه های هوایی پس از ۲۴ ساعت اولیه است.

تشکیل لخته خونی (۱ تا ۲ درصد):

رایج ترین علت انسداد هوایی در ۲۴ ساعت اولیه است.

آسیب عود کننده عصب حنجره (۰/۷۷ درصد):

معمولا سبب آسیب یک طرفه، استریدور (خروسک) و گرفتگی صدا می‌شود.

عفونت زخم (۰/۲ تا ۰/۵ درصد)

می‌توان گفت در صورتی که پزشک معالج بخشی از غده تیروئید را از بدن فرد بیمار حذف کند وی می‌تواند بنا بر توصیه و تجویز پزشک معالج خو،د به مصرف قرص‌های کنترل کننده هورمون اقدام کند. این در حالی است که در صورتی که تمامی این غده از بدن فرد بیمار خارج شده باشد نیاز به مصرف هورمون‌های مصنوعی تیروئید است. چراکه در صورت حذف کامل این غده، امکان تولید این هورمون در بدن وجود ندارد. بنابراین لازم است از طریق روش‌های ممکن، این هورمون‌های مورد نیاز بدن تامین شوند و وظایف خود را انجام دهند.

نحوه مصرف دارو

یکی از مراقبت های بعد از عمل تیروئید، مصرف داروهای مورد نیاز است. اگر فرد بیمار بعد از جراحی داروهای تجویز شده توسط پزشک را به اندازه کافی و در زمان لازم مصرف کند، هیچ عارضه جدی او را تهدید نخواهد کرد و زندگی به صورت نرمال جریان خواهد یافت و او مجبور است که روزانه قرص های خود را مصرف کند. این داروها زیر نظر پزشک و طبق تجویز وی باید مصرف گردد و از مصرف خودسرانه این داروها نیز باید پرهیز شود.

لازم به ذکر است این داروها قیمت مناسبی داشته و هزینه بسیاری زیادی را به فرد بیمار تحمیل نخواهند کرد. اما ذکر این نکته نیز دارای ضرورت است که مصرف قرص و هورمون تیروئید نیز مانند تمامی داروها باید با تجویز پزشک معالج و هم‌چنین تحت نظر و مراقبت وی انجام گیرد و از مصرف خودسرانه این داروها نیز پرهیز شود.

از طرف دیگر لازم به ذکر است که از آنجا که هورمون‌های تیروئیدی تا مدت‌ها در بدن افراد وجود دارند، بنابراین فرد بیمار که غده تیروئید او از بدنش خارج شده، تا دو ماه پس از حذف این عامل، احساس طبیعی دارد و کمبود آن را حس نمی‌کند.

اما به مرور زمان به این احساس دست می‌یابد که انرژی او کاهش پیدا کرده است و وی نمی‌تواند برخی از فعالیت‌های روزانه‌اش را مانند سابق پیگیری کند. همین عوامل نیز باعث می‌شود تا پزشک معالج، برای او داروهای مناسب را تجویز و توصیه کند.

کلام آخر

عمل تیروئید اگرچه یک عمل جراحی کاملا ساده و رایج در بیماریهایی چون پرکاری تیروئید، گواتر و سرطان غده تیروئید است ممکن است در بیماران باعث ایجاد عارضه هایی گردد که برخی از آنها خطرناک و برخی نیز دائمی هستند. عارضه های شایعی چون درد، خونریزی و گرفتگی در ناحیه گردن نیز کاملا طبیعی است که با مصرف داروهای مسکن و انجام تمرینات نرمشی بعد از مدتی رفع شده و برای بیمار آزاردهنده نیستند.

معمولا عارضه های جراحی بین 24 تا 48 ساعت اولیه بعد از عمل برداشتن تیروئید بروز می کنند. همچنین برای بازگشت به زندگی نرمال بعد از جراحی تیروئید نیاز است تا بیمار طبق دستورات پزشک معالج از داروهای کنترل هورمون های تیروئید و یا داروهای ایجاد کننده هورمون های مصنوعی تیروئید در بدن استفاده کند.

Thyroidectomy Complications

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
3.8 11 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
155 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مینا افرازمند
مینا افرازمند
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
دختر من ۲۴ سالش و ۲۰ روز پیش عمل تیرویید انجام داده از روز بعد از عمل دستش از کتف به پایین خیلی درد میکنهپزشک جراحش درست جوابشو ندادکه از چی. لطفا شما میدونید اگع علتش رو بفرمایید متشکرم

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

س دواه پیش عمل تریید انجام دادم صدام گرفته شد بداز صدام گلوم درد میکنه بدن درد دارم مشکل چی

اعظم صالحی
اعظم صالحی
1 سال قبل

سه ماه عمل تیرویدانجام دادم کامل برداشتم تیروید خیلی عصبانی میشم اعصابم ضعیف شده زودخسته میشوم حال حوصله کارتوخونه راندارم اشتهام ازکمه کمترشده چکارکنم

امیرسرداری
امیرسرداری
1 سال قبل

سلام
پدر من ۱۰ روز پیش جراحی تیروئید داشتن و کل تیروئیدشون رو برداشتن
حالا در قسمت راست گردن تورم دارن علی رغم اینکه سمت راستشون مشکلی نداشت
ممنون میشم راهنمایی کنید

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

سلام ۱ساله که تیرویدمو برداشم. خیلی عصبی شدم. مال تیروییده یا نه

پولی یانا باغداردخت
پولی یانا باغداردخت
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
من یکماه پیش عمل تیروئید کتومی انجام دادم، همه چیز عالی بود و هست

ولی سوالاتی داشتم
۱.عوارض برداشتن تیروئید در ادامه زندگی چی میتونه باشه
۲.چه مدت بعد از عمل دیگه احتمال افت کلسیم یا خونریزی زخم نیست
۳.و چه موقع جای زخم و ورم کاملا خوب میشه
۴.آیا حالاتی مثل ه دست و پای سرد و چیزی مثل رعشه و عدم تحمل محیط و یا درد مربوط به این عمل هست یا خیز

سپاس از شما

مهدیه
مهدیه
1 سال قبل

سلام مادر من یک ماهه عمل کرده تیروئیدشون رو الان میخوان بدونن میشه روزه بگیرن یا نه

هموطن
هموطن
1 سال قبل
پاسخ به  مهدیه

سلام میشه لطفا جواب بدهید من قبلا هم سوال پرسیده ام ولی الان میبینم نه سوالم هست ونه جوابم لطفا جواب بدهید من مستاصل هستم ۱۰ سال است تیروئیدم را برداشتم و در این مدت تحت نظر دکتر بودم ولی به تازگی جای عمل و قسمت غده پاراتیروئیدم فشار می آورد به طوری که شبها نمی تونم بخوابم و آریتمی قلب هم پیدا کردم استخوان درد دارم می ترسم دوباره عمل شوم چه کار کنم آیا پاراتیروئید دارو دارد که بدون عمل خوب بشه؟

فففف
فففف
1 سال قبل

من عمل جراحی تروئید انجام دادم کل ترئیدمو برداشتن، عوارض نداشتن این عضو چیست و من واسه همیشه باید یه پام تو دکتر باشه ؟

سمیه شیری
سمیه شیری
1 سال قبل

دوست عزیز منم پارسال عمل سرطان تیروئید انجام داد.تهران بیمارستان بقیت الله.بعداز عمل گردنم خیلی درد داشت که گفتن چون5ساعت عمل طول کشیده آسیب دیده.کتف و کنارگردنم هم بی حس.گفتن عوارض بعداز عمل.هرروز هم بدتر میشه متأسفانه

Neda
Neda
1 سال قبل

سلام روزتون بخیر من ۲۹ سالمه در تاریخ ۲۴ خرداد عمل کردم و تیروئید و غدد لنفاوی رو برداشتن و هنوز از زیر چانه تا سمت چپ کتف بی حسی دارم، و صدام هم خیلی ضعیف هست و امکان صحبت با تن بالا رو ندارم آیا این علائم مخصوصا بی حسی طبیعی هست؟

آرزو خردمند
آرزو خردمند
1 سال قبل

من چهار سال است که بیماری کم کاری تیروئید دارم و درسمت راست گلویم مادرزاد غده ندارم و فقط دریک سمت غده وجود دارد من بینهایت کاهش وزن دارم و ازاین کاهش رنج بسیار میبرم میخاستم ببینم اگر عمل کنم بهبود پیدا میکنم یا نه

مهین ملازهی
مهین ملازهی
1 سال قبل

سلام من ۳روز جراحی شدم اما امروز جای جراحی ورم کرده ایامشکلی هست؟

الناز
الناز
1 سال قبل

سلام به من گفتن رسوباتي دارم كه ميتونه سرطان باشه. من در آلمان دندگي ميكنم و دختر هستم و ٢٨ سالم. ٥ روز ديگه عمل دارم و قرار هست سمت چپ رو در بيارن و اگه تشخيص سرطان باشه دوباره بايد برم براي عمل و كلش رو در بيارن. خيلي ميترسم و تيروئيدم كم كار هست و قرص مصرف ميكنم حدود ٨ سال. خواهش ميكنم راهنماييم كنيد و از عموارض نداشتن تيروئيد بگين و من الان خيلي دو دلم اصلا نميخوام عمل كنم ولي گفتن چون جووني بايد ريسك نكني و راضي به عمل بشي.

راضیه
راضیه
5 ماه قبل

سلام من ۴۵ روز پیش عمل جراحی تیروئید انجام دادم تا ۱۵ روز بعد از جراحی قرص کلسیم استفاده میکردم بعد پزشک همه ازمایش ها را دیدن و گفتن هیچ کدام مشکل نیست تنها قرص تهایرونورم استفاده میکنم از دیروز تاحالا اندازه یک زره کوچک در حدی یک نخود کوچکتر به قسمت جراحی از درون گلونم لوکه حس میکنم خیلی کوچک است هیچ درد ندارد علت التهابی جای جراحی است یا خیر ؟ نظر تان چیست

سید ص
سید ص
1 سال قبل

سلام ببخشید برای من دکتر عمل کامل برداشت تیروئیدنوشته آیابعدا برای بچه دار شدن که به مشکلی نمی خورم

سراوانی
سراوانی
1 سال قبل

سلام خانمی هستم ۲۹ساله بنده یه هفته است عمل کردم وبیماری بنده کانسر تیروییدهست وتیروییدم رو به طور کامل برداشتن، به علت اینکه به ید درمانی نیاز دارم مصرف لووتیروکسین قطع شده و داروی جایگزینی هم ندارم
حالا از دو روز بعد عمل به شدت گزگز دست و پا ها دارم وگرفتگی ماهیچه پا و پرش بالای پلک هم یکی دوبار داشتم واین گزگز پا به قدری زیاده که اصلا نمیتونم پاهامو جمع کنم وهمش دراز پام و وقتی به جراحم گفتم گفتن گزگز دست و صورت برای کاهش کلسیم و هر ۸ساعت یه قرص کلسیم گفتن بخورم که اثرنداشت گفتن هر ۶ ساعت دوتا قرص کلسیم ، و وقتی اثرنداشت گفتن هر روز سه عدد قرص کلسیتریول بخورم .ولی متاسفانه بازهم بنده این گزگزی به شدت دست وپام وگرفتگی ماهیچه رو دارم .ممنون میشم راهنماییم کنید و آیا امکان داره از نخوردن قرص لووتیروکسین باشه چون دیگه تیروید ندارم.ممنون میشم پاسخ سوالم رو بدید.

فریبا صادقی
فریبا صادقی
1 سال قبل

سلام دکتر من امروز سونو دادم میگن تیکه برداری فکر کنم سرطان دارم .دارم سکته میکنم

هموطن
هموطن
1 سال قبل

با سلام ۱۰ سال پیش تیروئیدم جراحی شد و برداشته شدتحت نظر دکتر هستم ولی به تازگی ناحیه ی گردن و تیروئیدم فشار به گلوم وارد می کند طپش قلب و آریتمی دارم به طوری که دکتر قلب نوار و اکو را دید گفت قلب من ضعیف است و منظم نمی زند
آیااگر کلسیم را به طور منظم استفاده کنم درست می شود ؟ دکترم معمولا توضیح نمی دهد و من فکر کردم که کلسیم تجویزی را اگر مرتب هم نخورم ایرادی ندارد .

الناز
الناز
1 سال قبل

سلام 20 روزه عمل تیروئید انجام دادم الان داخل گلوم بعضی وقتا احساس میکنم چیزی داخل گلوم هست علتش چیه

رویا
رویا
1 سال قبل

سلام دکتر من ندول کیستیک آبکی دارم ،چندبار تخلیه کردم اما باز عود کرد ،و اخر سر مجبور شدم بعد از تخلیه الکل ترزیق کنن ولی بازم عود کرد ،میگن چاره ای جز جراحی ندارم ،آیا با جراحی باید تا اخر عمر قرص لووتیروکسین مصرف کنم؟

فارس
فارس
1 سال قبل

سلام وقت بخیر تیروییدم گره داره 3سانتی و 5سانتی آزمایش و نمومه برداری خوب هست ولی دکتر میگه باید عمل کنید چون در آینده امکان داره بد خیم بشه اگر عمل نکنم مشکای پیش میاد؟

رویا
رویا
1 سال قبل

سلام من ندول کیستیکمو تخلیه کردم ولی باز عود کرده به اندازه قبلیش برگشته ،باید جراحی کنم ؟

لیلا
لیلا
1 سال قبل

سلام
ببخشید اقای دکتر مادرم پارسال تیروییدشو عمل کرده قرص مصرف میکنه حالا یه مدت کرونا گرفت استفاده نکرد قرصشو
حالا یک هفتس ک میگه گیرمیزنه غذا احتمال داره باز مشکلی براش پیش اومده باشه
تیروییدش از۶رفته برا۶۵

صالحی
صالحی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر.من5ماه که تیروئیدم جراحی کردم ولی هنوزمشکل افت فشار کلسیم دارم. ولی وقتی آزمایش میدم کلسیم نرمال نشون داده میشه. قرص تیرویبدبادوز100روزی دوتامصرف میکنم. ازموقعی که قرص میخورم ریزش شدیدمو. دردهای عضلانی پیداکردم. راهکاری هست برای دردهای من

مرضیه
مرضیه
1 سال قبل

دوسال پیش تحت عمل جراحی تیرویید قرار گرفتم سرطان پاپیلاری بود خدا روشکر موفقیت امیز بود ایا ممکن است دوباره بیماری تشدید بشه برام

Mhri
Mhri
1 سال قبل

آیا برداشتن غده تیروییدباعث نازایی می شد

طیبه
طیبه
10 ماه قبل
پاسخ به  Mhri

من جراحی،تیرویید انجام دادم فوق العاده احساس نفس تنگی دارم و احساس خستگی

مریم
مریم
1 سال قبل

من پس از عمل تیروئید و تخلیه کامل گاهی اوقات دچار انقباض در ناحیه گردن میشم و مشکل در حرف زدن و یا تنفس پیدا میکنم حتی یکبار بعد از اینکه یک قطره آب داخل گلوم پرید و سرفه کردم به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه مشکل در تنفس داشتم و با صدا و به سختی نفس میکشیدم حالا نمیدونم باید پیش چه دکتری برم،تقریبا ۱ سال و نیم پیش عمل کردم

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

سلام من همسرم 15 روز عمل تیروئید کرد الان به مدت 8 روز سکته کرده یعنی بعد از 2 روز عمل جراحی خواستم بدونم علت چه میتونه باشه سکته مغزی بیهوشم هست

سودابه
سودابه
1 سال قبل

سلام. من ۸ روز پیش عمل کردم. و کل تیروئید رو برداشتن. آیا بعد عمل ید درمانی یا شیمی درمانی هم داره یا نه.

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

سلام وقت بخیر .بعد از ۴ سال از دراوردن غده تیروییدم میگذره الان هم خارش داره بدنم هم ورم میکنه .لطفا راهکار میگین

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
11 ماه قبل

سلا من غده پارا تیرویید دارم حالا دکترم طبق اسکن وسنو گرافی میکن باید تیروییدتپوپاراتیرویید رت باهم بردارم ایا عوارض دارد چه کار کنم عوارص دارد

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
اگر غده ی تیروئید مشکوک به سرطان باشه ، بعد از برداشت کامل دیگه احتمال بروز سرطان هم از بین میره؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
11 ماه قبل

سلام من ۳۴ سالمه گوشم صدامیدادرفتم دکترسونوگرفتم گفتش گوشت سالمه تیروئیدت غده اورده به اندازه های ۷ و۸ وگفتن بایدعمل شه راهنمایی میکنیدتیروئیدمووردارم ب مشکل برنمیخورم

عباس
عباس
11 ماه قبل

سلام من سرطان تیروئید دارم چند ساله تست میدم تازگی دکتر گفته باید زودتر تیروئید برداشته بشه راهی هست برندارم و کلا چکار کنم عوارض این عمل کمتر بشه

محمدعلی روانان
محمدعلی روانان
11 ماه قبل

سلام من الان حدود۵ سال است که توسط دکتر احمدی مورد عمل جراحی قرار گرفته ام در بیمارستان صدوقی یزد . از بعداز عمل دیگر هیچ گونه قرص ودارویی مصرف نکرده ام خیلی اعصابم ضعیف شده. وخیلی هم خواب بدوترسناک می بینم چه باید کرد؟

عباسی
عباسی
11 ماه قبل

سلام وقت بخیر . بعد از جراحی تیروئید و برداشتن کامل تیروئید آیا مصرف دخانیات ضرری دارد یا خیر ؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
11 ماه قبل

حدود ۲۰ روز است که عمل جراحی تیروئید انجام دادم وغدد را جارج نمودن .الان چند روزی است که سر گیجه سیاهی چشم عفت فشار خون دارم روزانه چندین بار این طوری می شم لطفا راهنمای کنید

زهرا
زهرا
11 ماه قبل

من عمل تیرویید کردم اما بعد از عمل گرفتگی عضلات دارم چه کار کنم کل زندگییم مختل شده.

دکتر بهزاد نعمتی‌هنر
دکتر بهزاد نعمتی‌هنر
10 ماه قبل
پاسخ به  زهرا

سلام شما حتما کلسیوم خونتون رو چک کنید ممکن پایین باشه

امیر
امیر
10 ماه قبل

سلام خانومم ۱ ماهه عمل تیروئید کتومی انجام داده و برداشته خداروشکر توده ها از تیروئید بیرون نزده بودن و با موقع متوجه شدیم ۱۴ دی ماه باید ید درمانی…میگن بعدا با کوچیکترین ناراحتی احساس درد شدید در ناحیه تیروئید رخ میده آیا درسته؟
و به موقع متوجه تیروئید شده و برداشته..آیا احتمال عود وجود داره؟

مراد حیدری لعل ابادی
مراد حیدری لعل ابادی
10 ماه قبل

من عمل جراحی تیرویید بدخیم انجام دادم ودر حال حاضر بخاطر ید درمانی نباید قرص لووتیروکیسین مصرف کنم ولی حالا که مدت ۱۹روز قرص نمیخورم فشارخونم بالا میره ایا به نخوردن قرص ربط داره یا موضوع دیگریست

موسوی جعفری
موسوی جعفری
10 ماه قبل

سلام ۵ سال که تیروئدوبرداشتم ولی حالا استخوان جناق هفت قفسه سینه سمت چپ برامدگی پیداشده وبزرگترازسمت راست شده علت چیه

زهرا
زهرا
10 ماه قبل

با سلام.من تیرویید سمت چپم را کلا با عمل لاپاراسکوپی انجام دادم. حالا تیرویید سمت راستم هم ورم کرده و هم‌ درد داره و حتی گوش سمت راستم درد میکنه. تحت نظر دکتر غدد هم هستم.آیا احتمال سرطان تیرویید هست یا نه؟ و آیا بدون تیرویید امکان ادامه زندگی وجود دارد؟ممنون

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
10 ماه قبل

آیاعوارضهای بعدبرداشتن گواترتمام میشودیابایدهمیشه دارومصرف کنیم؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
10 ماه قبل

بعد عمل جراحی تیروئید بد جور دچار کمردردشدم چیکار کنم؟

منیژه
منیژه
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید دکتر من هم به خاطر گره های مختلف و بزرگی غده گفته باید تیروئید خارج بشه. من ۳۷سال دارم .آیا واقعا بعد از برداشتن غده مشکلی در ادامه زندگی پیدا نمیکنم

Mary
Mary
9 ماه قبل

از لحاظ روانی برداشتن غده تیرو ئید چه تاثیری داره

نیایش
نیایش
8 ماه قبل

سلام آقای دکتر۳۷ ساله هستم،سه سال پیش تیروئید راکامل برداشته ام درحال حاضرلووتیروکسن استفاده میکنم،مدتی هست دست وپاهام میلرزه،حالتهای بهم‌دست‌میده‌انگاردارم جان‌میدم،نمیتونم‌بنشینم،فشارم‌اکثروقتهابالاست،قرص فشاروالسارتان،۸۰،استفاده میکنم،آیا این ربطی به برداشتن‌تیروییدداره، جواب پاتولوژی عمل هم خوب بود.

طاهره
طاهره
9 ماه قبل

سلام آیا عوارض بعد از عمل برای همیشه هست یا نه موقتی هست

افسانه خاکسار
افسانه خاکسار
9 ماه قبل

سلام اقای دکتر من تیر ۹۸ جراحی تیرویید کتومی انجام دادم الان هنوز مکمل کلسیم و زاویترول مصرف میکنم عدد کلسیم ۸.۸ هست با روزی ۶ تا مکمل ترمیم غدد پاراتیرویید اسیب دیده تا چه زمانی طول میکشه و اینکه چه اقدام دیگری میشود انجام داد تا غدد هر چه زودترفعال شوند؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
9 ماه قبل

سلام من مدت یکماه پیش عمل تیروییدکتومی داشتم توی این مدت ازمایشهام کلسیم خونم رو نرمال نشون داده ولی عوارض کمبودش رو حس میکنم چون گز گز دور لب و دور چشمها دارم مرتب و درد شدیدی تو دستها و بازوها و بی حسی توی ران پای چپم دارم و نوک انگشتهان پاهامم خیلی مور مور میشه و حالت برق گرفتگی دارم مرتب توی نواحی بدنم صدامم همچنان گرفته هست و گاهی به زور میتونم صحبت کنم گاهی هم بهترم دلیلش چیه چیکار باید بکنم

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
9 ماه قبل

سلام من یک بیمارتازه جراحی شده سرطان تیروئید هستم ولی ترس ازعودمجدد آن رادارم چه عواملی باعث عود مجدد این بیماری هستند

محمدی
محمدی
9 ماه قبل

سلام .خسته نباشید.ببخشید باید چند روز بعداز عمل تیروئید بخیه ها را برداشت؟اگر بیماری قبلا دوبار عمل تیروئید انجام داده باشد و در بار سوم جراحی دچار افت صدا شده باشد ایا احتمال دارد صداش به حالت عادی برگرده؟

فراز
فراز
9 ماه قبل

سلام من مادرم بعد از عمل تیروید که بطور کامل غده تیروید را برداشتن سر درد شدید پیدا کردن که بیشتر شامل پشت سر میشود لطفا راهنمای بفرماید

منیژه
منیژه
9 ماه قبل

سلام من آذر پارسال جراحی نودول راست تیروئید داشتم .جدیدا سرفه هام مخصوصا در ساعات بخصوصی بیشتر شده ،امکان داره از عوارض این عمل باشه؟

اسدی
اسدی
8 ماه قبل

سلام .خانمم به علت داشتن تیرویید کم کار لاغر نمیشه و همچنین کیست های ریزی در تخمدان داره که بخاطر تیرویید کم کار اصلا برطرف نمیشه .به نظر شما چکار باید بکنه ،؟

سعید هستم
سعید هستم
6 ماه قبل

سلام پدرم الان ۴سال عمل کرده و طبق دستور پزشک راه رفت ولی الان دوباره برای ازمایش هرساله رفته سنوگرافی گفته شده ی کیست کوچکی جلو و عقب به وجود امده اقای دکتر ایا این کیست خطرناکه یا چیزی نیست

سارا
سارا
8 ماه قبل

سلام وقتتون یخیر مامان من دوروز پیش تیروئیدشو برداشتن حالا احساس مورمور شدن بدن و صورت داره ایا طبیعیه؟؟

ارتا
ارتا
8 ماه قبل

سلام من ۱۰روز پیش جراحی گواتر انجام دادم ومشکل بلعیدن ندارم اما الان حس میکنم یه چیزی چسبیده به گلوم تقریبا جای بخیه ها و پایین نمیره مشکل من چیه؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
8 ماه قبل

سلام ۶ماه پیش کامل تیروییدم عمل کردم واشتباهآ پاراتیروییدم را برداشته الان جذب کلسیم ندارم و دست وپاهام قفل میشن و مورمور میشن روزی۶عددقرص کلسیم میخورم آیاممکن هست دوباره پاراتیروییدم برگرده وخوب شم یا فقط باید تاآخرعمرقرص بخورم؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
7 ماه قبل

سلام، علت خونریزی بعد از ید درمانی(خون از دهان و بینی)متشکرم

.
155
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x