بواسیر همان هموروئید است که در طی آن، رگ‌هایی که در انتهای مقعد قرار دارند متورم می‌شوند. با پیشرفت بیماری، شخص با درد و خونریزی مواجه می‎شود. این بیماری به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می‌شود.
آنچه در این مقاله میخوانید:

آشنایی با هموروئید یا بواسیر

همورویید ها کیسه یا پاکه های حاوی عروق خونی هستند که در انتهای روده بزرگ (اطراف رکتوم) و خارج مقعد قرار دارند. این سیاهرگ های موجود در کیسه ها می توانند در اثر شرایطی گشاد شوند و پیچ بخورند. این وضعیت در نتیجه یک یبوست طولانی مدت و یا زور زدن های مکرر یا اسهال طولانی مدت ایجاد میشود.

در مراحل ابتدایی زائده هموروئید پنهان بوده و بدون درد و خونریزی است و در داخل مقعد قرار خواهد گرفت، به همین دلیل فرد متوجه آن نمی‎شود.

در مرحله بعدی زائده هموروئید از ناحیه رکتوم بیرون خواهد زد، اما بدون هیچ دخالتی به محل اولیه خود باز خواهد گشت. در این حالت نیز بیمار با مشکل پیچیده‎ایی مواجه نشده، اما احتمال درد و خونریزی  وجود دارد. در این مرحله از بیمار درخواست می‎شود تا با تغییر و رعایت رژیم غذایی و سبک زندگی، شرایط را برای درمان بواسیر فراهم آورد.

در مرحله سوم و چهارم، زائده هموروئید از مقعد خارج شده و به محل اصلی خود برنمی گردد. در این مراحل بیمار، بواسیر خارجی را تجربه کرده و با درد و خونریزی زیادی مواجه خواهد شد. در بواسیر خارجی نشستن بسیار دردناک شده و سوزش خارش زیادی در ناحیه مقعد حس خواهد شد.

در این مرحله اگر روش‌های درمانی غیر جراحی مانند تغییر رژیم غذایی موثر نباشند، از جراحی هموروئیدکتومی و یا همان عمل بواسیر استفاده خواهد شد.

با جراحی هموروئیدکتومی آشنا شوید!

در جراحی هموروئیدکتومی پزشک برش‌های کوچکی را در اطراف مقعد ایجاد کرده تا زائده را رفع کند. عمل بواسیر به صورت بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام شده و اگر بیمار مشکل خاصی نداشته باشد، بیمار در همان روز به خانه برمی گردد. در واقع از آن به عنوان یک عمل سرپایی یاد می‎شود.

البته ممکن است پزشک بخیه‌های ریزی را در محل بزند، به همین دلیل بیمار پس از آن احساس درد می کند. دوره ریکاوری آن معمولا دو هفته در نظر گرفته شده، اما توصیه می‎شود 3 تا 6 هفته مراقبت‌های بعد از عمل بواسیر ادامه داشته باشد.

این جراحی به دو روش باز و بسته انجام شده و به نوع سنتی آن مشهور است و مانند همه انواع جراحی‌ها دارای عوارض احتمالی است.

عمل هموروئید
عمل هموروئید، برش‌های کوچکی در اطراف مقعد هستند تا زائده را رفع کند

عوارض جراحی هموروئیدکتومی:

  • خونریزی
  • عفونت
  • واکنش به داروهای بیهوشی

بعد از عمل بواسیر ممکن است به دلیل تورم یا اسپاسم عضلات، در ادرار کردن مشکل داشته باشید.

اگر اسفنکتر مقعدی شما در حین جراحی آسیب ببیند، ممکن است به طور تصادفی نشت روده یا گاز داشته باشید. در این حالت بی‌اختیاری مدفوع نیز دچار خواهید شد.

در صورت بروز مشکلات زیر در کوتاه‌ترین زمان به پزشک مراجعه کنید:

  • خونریزی زیادی دارید
  • نمی‌توانید دفع مدفوع داشته باشید.
  • دچار تب شده‌اید.

آیا خونریزی مقعد پس از عمل جراحی بواسیر ادامه دارد؟

داشتن مقداری خونریزی خفیف و مایعات زلال یا زرد از مقعد پس از عمل بواسیر، معمول و رایج است. این موضوع نگران‌کننده نبوده و شاید نشان‎دهنده این است که به دفع مدفوع نیاز دارید.

این علائم ممکن است 1 تا 2 ماه پس از جراحی ادامه داشته باشد. اما بعد از 1 تا 2 هفته می توانید بیشتر فعالیت‌های عادی خود را انجام دهید.

در جراحی بواسیر بالشتک‌های عروقی مقعد برداشته می شوند پس جای تعجب نیست که هموروئیدکتومی در مقایسه با سایر روش‌های آنورکتال خونریزی بیشتری داشته باشد.

درد عمل پس از عمل بواسیر چگونه است؟

درد  از شایع‎ترین شکایات  پس از عمل بواسیربوده و این موضوع هنگام دفع مدفوع بیشتر شما را آزار خواهد داد. در صورت توصیه پزشک، می‎توانید از داروهای مسکن نظیر استامینوفن، آسپرین یا ایبوپروفن استفاده کنید.

احساس درد زیاد در دو هفته اول پس از این عمل به خصوص در 4-5 روز اول طبیعی است. این درد میتواند ادامه داشته باشد و به درد مزمن تبدیل شود. حدود 5٪ از بیماران کمی دیرتر بهبود می‌یابند. ممکن است پارگی‌های کوچکی در محل  ایجاد شود که برای چند ماه دردناک باشد.

نوع نشستن  و خوابیدن در کاهش درد نیز موثر بوده و از مراقبت‌های بعد از عمل بواسیر به‎شمار می‎روند. فعالیت‌های روزمره خود را باید به‌گونه‌ ایی انجام دهید تا فشاری به این ناحیه وارد نشود.

عفونت پس از هموروئیدکتومی یا عمل بواسیر

باکتریمی گذرا و جزیی بعد از هموروئیدکتومی شایع است و تا 8٪ موارد گزارش شده است. اما بروزعفونت‌های قابل توجه بالینی پس از آن بسیار غیر معمول است. با توجه به موقعیت مکانی ، انتظار می‌رود که همه زخم‌ها اندکی پس از جراحی توسط باکتری‌ها کلونیزه  colonized) ) شوند.

عمل دفع پس از جراحی بواسیر

بیشتر بیماران حداکثر تا 3 روز پس از عمل بواسیر دفع نداشته و در صورت دفع، درد شدیدی را تجربه خواهند کرد. بروز یبوست بعد از جراحی بواسیر مشکل ساز شده و اولین دفع پس از جراحی دردناک است. به همین دلیل توصیه میشود از مواد غذایی استفاده شود که منجر به تحریک حرکات روده شود.

یبوست شدن همانقدر برای شما مشکل‎ساز خواهد شد که اسهال. بنابراین اگر احساس کردید، حرکات روده بیشتر شده است، مصرف ملین‎ها را کاهش دهید.

دوران نقاهت بعد از عمل هموروئید
در دوران نقاهت بعد از عمل هموروئید، باید غذا‌هایی میل کنید که موجب تحرکات روده شوند

رژیم غذایی بعد از عمل بواسیر

یکی از مراقبت‎های بعد ازعمل بواسیر، خوردن غذا‌های سبکی مانند سوپ است، تا از یوبست جلوگیری شود. نوشیدن مقدار زیاد مایعات و خوردن غذا های فیبردار در چنین شرایطی، از دفع سخت مدفوع جلوگیری خواهد کرد. بنابرین در رژیم غذایی خود از آب و فیبر بیشتری استفاده نمایید.

همچنین تا زمانی که در محل مورد نظر پانسمان وجود دارد از خوردن غذاهای سنگین خودداری نمایید.

[ بیشتر بدانید: رژیم غذایی پس از عمل رکتوم چگونه است؟ ]

استحمام و نظافت بعد از عمل بواسیر

محل مورد نظر را با آب گرم و مایع شوینده سبک، مانند شامپو بچه شستشو دهید و با دستمال بهداشتی آن را خشک نمایید. از ایجاد هر گونه اصطکاک جلوگیری نمایید.

با حمام و قرار گرفتن در آب گرم، زخم جراحی زودتر ترمیم می شود. به نظافت ناحیه مقعد توجه داشته باشید، زیرا هر نوع آلودگی باعث بروز عفونت در این ناحیه خواهد شد و یا، ریسک بروز آن را افزایش خواهد داد. همچنین نشستن در وان آب گرم، در بهبود زخم‎ها کمک خواهد کرد.

استراحت و نوع نشستن بعد از عمل بواسیر

  • پس از عمل بواسیر حداقل یک روز کامل استراحت داشته باشید
  • سعی کنید به شکم خوابیده و یک بالشت کوچک در زیر شکم قرار دهید. خوابیدن به پهلو نیز توصیه می‎شود
  • برای نشستن از بالش‌های مخصوص استفاده نمایید

آیا امکان عود مجدد بواسیر هست؟

با عمل بواسیر، گمان نکنید که دوباره به آن مبتلا نخواهید شد. اگر سبک زندگی خود را تغییر ندهید و از رژیم غذایی سالم بهره‎مند نشوید، احتمال عود آن وجود خواهد داشت. مهمترین نکته این است که مانع از بروز یبوست شوید.

برگرفته از:
https://www.ouh.nhs.uk/patient-guide/leaflets/files/100617haemorrhoidectomy.pdf
https://www.webmd.com/digestive-disorders/surgery-treat-hemorrhoids#2
دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی اسلیو معده و بای پس معده