رژیم لاغری خوب چه رژیمی است؟

عناوین

این روزها دغدغه تناسب اندام یک چالش همگانی است، رژیم های غذایی، دمنوش‌های گیاهی، قرص‌ها و داروهای لاغری و … از جمله مواردی است که بسیاری افراد برای داشتن اندام متناسب از آن استفاده می کنند، در این مقاله به بررسی رژیم لاغری و نکات مربوط به آن می‌پردازیم.

منظور از رژیم غذایی لاغری خوب چیست؟

وقتی شخصی قصد دارد تا با پیروی از رژیم غذایی کاهش وزن داشته باشد، سعی می کند با وارد کردن مقدار مشخص از خوراکی های خاصی در سبد غذایی روزانه‌اش میزان کالری بدن را محدود کرده و از این طریق به کاهش وزن دست پیدا کند.

یک رژیم غذایی سالم معمولاً شامل گزینه‌های غذایی مثل میوه‌ها، سبزیجات، گوشت بدون چربی و غلات کامل است. در حالی که می توان محصولات قندی و پرکالری را در موارد نادر مصرف کرد، به طور کلی بهتر است در یک رژیم غذایی خوب از مصرف آنها خودداری شود. مقدار طبیعی کالری در روز برای کاهش وزن شامل 1000 تا 1600 کالری است.

ویژگی‌های یک رژیم غذایی خوب

یک رژیم غذایی لاغری مناسب رژیمی است که علاوه بر کاهش دادن وزن شخص، تمام مواد غذایی لازم بدن او را تامین کرده و فرد احساس گرسنگی نکند. اگر بخواهیم به ویژگی‌های رژیم خوب اشاره کنیم می توان فهرست زیر را در نظر گرفت.

آهسته و پیوسته

یک رژیم غذایی خوب به شما کمک می‌کند که کاهش وزن ناگهانی نداشته باشید، بلکه در این راه قدم های کوچکی بردارید و با تمرکز بر کاهش وزن نیم تا یک کیلو در هفته حرکت کنید. اگر بیش از 1 کیلو در هفته وزن کم کنید ، ممکن است بافت عضلانی خود را نیز از دست دهید.

صبحانه در اولویت است

افراد معمولاً تمایل دارند صبحانه خود را نادیده بگیرند تا سریعتر به کارهای خود برسند. اما یک رژیم غذایی خوب همیشه نشان می‌دهد که یک صبحانه با کیفیت چیزی است که به عنوان تامین انرژی بدن شما برای حفظ انرژی در طول روز مفید خواهد بود. همیشه باید روز خود را با یک صبحانه سالم که شامل پروتئین ، چربی های خوب و کربوهیدرات‌های مفید است شروع کنید.

از نظر تغذیه‌ای متعادل است

بسیاری از رژیم‌های غذایی جدید توصیه می‌کنند که به طور کامل از برخی محصولات غذایی پرهیز کنید اما رژیم غذایی شما باید از نظر تغذیه ای متعادل باشد. یک رژیم متعادل همیشه شامل غذاهایی مانند لبنیات، مغزها، میوه‌های تازه، سبزیجات و همچنین چربی خوب است.

تغییر دائمی سبک زندگی

یک برنامه غذایی با کیفیت همیشه به شما پیشنهاد می دهد تا تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید که باید برای مدت طولانی رعایت شود. اگر بخواهید مسیر زندگی را از طریق ایجاد تغییرات غیر واقعی پیش بروید هرگز نمی‌توانید به نتایج طولانی دست پیدا کنید. یک رژیم غذایی موثر دارای تغییراتی در سبک زندگی به شکل واقع بینانه و دائمی خواهد بود.

غذا خوردن منظم

شما نمی‌توانید در راه خود برای کاهش وزن گرسنگی بکشید. گرسنگی در واقع منجر به بسیاری از مسائل دیگر می‌شود. هر نوع رژیم غذایی موثر باید با نظم در خوردن همراه باشد.  رژیم غذایی باید شامل وعده‌های  اصلی و میان وعده‌های مناسب و برنامه‌ریزی شده در طول روز باشد.

فعالیت و دوری از غذاهای فرآوری شده

هر رژیمی که به شما بگوید فقط با کنترل اندازه و غذایی که می خورید می توانید متناسب و لاغر شوید برای شما مناسب نیست، شما باید از نظر جسمی فعال باشید تا نتایج مطلوبی را بدست آورید و در عین حال از مصرف غذاهای فرآوری شده پرهیز کنید.

ویژگی رژیم غذایی لاغری مناسب
یک رژیم غذایی لاغری مناسب وزن را به صورت آهسته کاهش میدهد. با کاهش وزن ناگهانی ممکن است بافت عضلانی خود را از دست دهید.

رژیم غذایی لاغری مناسب چه کسانی است؟

شاید این سوال برای بسیاری افراد مطرح باشد که چه کسانی باید رژیم لاغری بگیرند، در واقع یک رژیم کاهش وزن برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند ضروری به نظر میرسد، با محاسبه BMI بدن افراد میتوان متوجه شد که تا چه اندازه اضافه وزن دارند، در صورتی که اضافه وزن افراد بالای 30 نباشد می توانند با کمک ورزش و انواع رژیم های لاغری به تناسب اندام دلخواه برسند. توجه به مواردی مثل نداشتن بیماری‌های زمینه‌ای، گوارشی و … همچنین سن، جنسیت، میزان اضافه وزن و میزان تحرک از جمله مواردی است که در زمان تدوین رژیم غذایی باید مورد توجه قرار گیرد.

معرفی چند رژیم غذایی

رژیم‌های غذایی مختلفی برای کاهش وزن وجود دارد، اما همانطور که در بخش رژیم مناسب اشاره کردیم، برای رسیدن به تناسب اندام باید یک رژیم استاندارد و اصولی را در اختیار داشته باشید. نمونه‌ای از رژیم‌های غذایی:

رژیم غذایی کم کربوهیدرات

در این گونه رژیم‌ها سعی می‌شود با حذف منابع غذایی دارای کربوهیدرات‌های ساده چون نان، برنج و غلات به کاهش وزن دست پیدا کرد.

رژیم مدیترانه‌ای

پایه این رژیم بر مبنای استفاده از چربی‌های خوب، غذاهای دریایی و سبزیجات تازه است.

رژیم کتوژنیک

در این رژیم سعی می شود تا با مصرف غذاهای چرب و قطع مصرف کربوهیدارتها بدن را وارد مرحله کتون کرد، در این زمان کبد به جای مصرف قند برای تامین انرژی بدن از چربی‌های ذخیره شده استفاده می‌کند.

رژیم دوکان

این رژیم از سال 2000 به جامعه معرفی شد و بر مبنای مصرف پروتئین بدون چربی، سبوس جو دوسر، روزانه ۲۰ دقیقه پیاده روی و نوشیدن آب بنا شده است. دستور کار این رژیم غذایی محدود کردن کربوهیدرات و مجبور کردن بدن به چربی سوزی است.
رژیم مایند

این رژیم با غذاهای سالم و مفید برای مغز هدفش جلوگیری از آلزایمر است. در این رژیم از رژیم‌های دش و مدیترانه‌ای الهام گرفته شده است و تقریبا بیشتر مطالعات روی آن مثبت و موفقیت آمیز بوده است.

رژیم گیاهخواری

رژیمی که صرفا بر گیاهان متمرکز باشد رژیم گیاهخواری است، در این رژیم تمام محصولات تهیه شده از گوشت، شیر یا  هر محصول حیوانی دیگر حذف می شوند، اما این رژیم لزوما سالم و بی‌خطر نیست. البته اگر دستورالعمل‌های خاصی در آن لحاظ شود مشکلات به مراتب کمتر خواهد بود.

رژیم اکو-اتکینز

نسخه ارتقا یافته رژیم اتکینز معروف است. این رژیم 3.6 کیلوگرم کاهش وزن در هر ماه را ادعا می‌کند و هدفش افزایش سلامت قلب و کاهش وزن است. با وجود اینکه بهبودهای زیادی نسبت به رژیم اتکینز داشته است اما همچنان به علت چربی بالا و کربوهیدرات پایین مورد انتقاد متخصصان تغذیه است.

[ بیشتر بدانید: چرا چاق میشویم؟ ]

رژیم غذایی لاغری برای چه افرادی کاربرد ندارد؟

اگر فکر می کنید در هر شرایطی هستید رژیم لاغری به شما کمک می‌کند تا به وزن ایده‌آل برسید سخت در اشتباهید، هرچه اضافه وزن شما بیشتر باشد مطمئنا پیروِی از رژیم‌ها برای شما غیرممکن‌تر می‌شود، از نظر علمی کسانی که دارای BMI هستند بهتر است از روش‌های جایگزین نظیر عمل های جراحی لاغری برای این کار استفاده کنند، البته بعد از انجام عمل مطمئنا پیروی از دستور غذاهای علمی و مناسب برای عدم بازگشت وزن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

به طور مثال عمل اسلیو معده برای کسانی که شاخص توده بدنی آنها، بیش از 40 بوده و او از بیماری چاقی مفرط رنج می‌برند، یا افرادی که دارو‌هایی مصرف می‌کند که، از حالت عادی گرسنه تر می‌شوند یا افرادی که مشکل پرخوری دارند و قادر به کنترل آن نیستند مناسب است.

بعضی از افراد نباید رژیم غذایی لاغری داشته باشند چرا که سیستم فیزیولوژی آنها اجازه این کار را به آنها نمیدهد و استفاده نکردن از برخی موادغذایی یا گرسنگی‌های طولانی مدت باعث آسیب جدی در آنها خواهد شد به طور مثال در برخی افراد که دچار بیماری خاص هستند مانند افسردگی قطبی، عارضه دفع پروتئین از کلیه، تومورهای سرطانی و … هستند پیشنهاد می‌شود که از رژیم‌های غذایی لاغری استفاده نکنند.

چرا افراد در رعایت رژیم غذایی ناموفق میشوند؟

حتما برای خودتان یا اطرافیانتان پیش امده است که رژیم لاغری داشته اند اما پس از طی مدت کوتاهی از ادامه آن منصرف شده و آن را رها میکنند و نه تنها لاغر نشده اند که دوباره به وزن قبل برگشته و دوباره چاق میشوند.

مهمترین علل شکست رژیم غذایی

  1. استفاده از رژیم های غلط و نادرست لاغری
  2. اساسا به این درک نرسیده اند که نتیجه گرفتن از رژیم لاغری نیاز به زمان دارد و عجله داشتن در آن کمکی در شدت سرعت لاغری ندارد.
  3. انگیزه کافی برای لاغری نداشته و در نتیجه مداومت در رعایت رژیم ندارند.

خصوصیات رژیم غذایی مناسب

  1. رژیم غذایی باید توسط متخصص تغذیه تجویز شود
  2.  متناسب با سن٬ جنسیت٬ نوع فعالیت فیزیکی فرد تنظیم شده باشد
  3. این رژیم باید شامل مواد مغذی بدن باشد تا دچار عوارض ضعف٬ ریزش مو و افسردگی و چروکی پوست نگردد.

جمع بندی نهایی

اگرچه تناسب اندام یک ایده آل در زندگی محسوب می شود، اما نمی‌توان آن را از هر راهی به دست آورد، به ویژه در مورد رژیم های غذایی باید بسیار حساس و سختگیرانه عمل کرد، پیشنهاد می‌شود برای انتخاب بهترین روش لاغری حتما با پزشک متخصص مشاوره کنید و رژیم غذایی متناسب با شرایط خود را تحت نظارت او انتخاب کنید تا عوارض کمتری را شاهد باشید.

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
.
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x