آیا پولیپ های روده بزرگ احتمال سرطانی شدن دارند؟

عناوین

پولیپ روده بزرگ یا همان Colon polyps توده ای از بافت در دیواره داخلی روده بزرگ است که بیماری بسیار شایعی قلمداد می‌شود. این بیماری در بیش از ۲۵ درصد افراد بالای ۶۰ سال یافت می شود پولیپ ها معمولاً هیچ علامتی ندارند اما می توانند باعث خونریزی شوند. اگر آنها بسیار بزرگ باشند و سرطانی شده باشند، می توانند مدفوع را در روده شما مسدود کنند که این به انسداد روده ختم می‌شود، همچنین در این حالت گاهی اوقات می‌توانید خون را در مدفوع خود ببینید. در این مطلب به بررسی اندازه پولیپ روده بزرگ و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می‌پردازیم.

علائم پولیپ روده بزرگ چیست؟

بعضی از علائم پولیپ های روده بزرگ به عنوان علائم نشانه‌ای از این بیماری ظاهر نمی شوند. برخی از رایج‌ترین علائم پولیپ روده بزرگ عبارتند از:

 • یبوست
 • تنگی نفس
 • اسهال (بیش از یک هفته طول بکشد)
 • نارسایی در کمبود آهن
 • درد شکم
 • خون در مدفوع
 • فرسودگی
 • ضعف

خونریزی مقعدی شایع ترین علامت پولیپ روده بزرگ

باید گفت خونریزی مقعدی یکی از شایع ترین علائم پولیپ روده بزرگ است. این نشانه معمولاً به صورت ترشح خون قرمز روشن در حین مدفوع رخ می‌دهد و نشان می دهد که بافت شکسته در حال خونریزی است. پولیپ های روده بزرگ اغلب در حین حرکات روده تحریک می شوند و بافت تحریک شده می تواند ملتهب و خونی شود. خونریزی مقعدی همچنین می تواند نشانه ای از سایر مشکلات پزشکی باشد، بنابراین بیماران باید برای تشخیص با پزشک متخصص مشورت کنند.

وجود خون در مدفوع می تواند از علائم این بیماری باشد. مشابه خونریزی مقعدی، مدفوع خونی زمانی تولید می شود که بافت روده بزرگ ملتهب و پاره شود و مدفوع خونی ممکن است دارای رگه های قرمز یا سیاه به نظر برسد. بیماری که نگران مدفوع خونی است باید با پزشک متخصص خود مشورت کرده و خود را برای آزمایش‌های مربوط به این امر آماده کند. هنگامی که خون در مدفوع وجود دارد، پزشکان اغلب آزمایش های مختلف اضافی مانند کولونوسکوپی را برای شناسایی بیماری پولیپ یا هموروئید تجویز می کند.

یبوست و اسهال نیز از علائم رایج پولیپ روده بزرگ هستند که روده را مسدود می‌کنند و موجب پولیپ های خونریزی دهنده و اسهال می شوند. این علائم می تواند شبیه علائم بسیاری از عفونت ها و بیماری های روده ای دیگر باشد، بنابراین برای بیماران بسیار مهم است که شروع، شدت و تعداد دفعات اسهال و یبوست را ردیابی کنند.

اگر هر یک از علائم بالا را تجربه می کنید، ۴۵ سال یا بیشتر دارید یا سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ یا پولیپ روده بزرگ را دارید، برای غربالگری سرطان کولورکتال زیر نظر متخصص گوارش اقدام کنید.

چه زمانی پولیپ روده بزرگ به سرطان تبدیل میشود؟

سرطان وقتی رخ می‌دهد که سلول‌ها خارج از کنترل رشد کرده و تومور ایجاد کنند. سرطان روده بزرگ معمولاً با رشد غیر معمول در روده بزرگ شروع شده که به این رشد غیر معمول، پولیپ می‌گویند. همه پولیپ‌ها سرطانی نیستند. اما داشتن پولیپ یک عامل خطر برای برای ابتلا به سرطان است.

اندازه پولیپ روده بزرگ و خطر ابتلا به سرطان

هر چه پولیپ مورد نظر کوچکتر باشد، احتمال اینکه به سمت سرطان بروید، کمتر می شود. پولیپ‌ها می‌توانند اندازه‌ای بین ۵ میلی‌متر تا بیش از ۳۰ میلی‌متر باشند. برای فهمیدن این اندازه ها باید گفت یک پولیپ کوچک به اندازه یک سر کبریت است. پولیپ های بزرگتر می توانند تقریباً به اندازه انگشت شست یک فرد معمولی باشند.

مطالعات نشان می دهد که تعداد کمی از پولیپ های کوچکتر که ذکر شد سرطانی هستند. رشد آهسته پولیپ ها است که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. تخمین زده می شود که حدود ۱۰ سال طول می کشد تا پولیپ به سرطان کولورکتال تبدیل شود.

ارتباط اندازه پولیپ ها و ابتلا به سرطان
پولیپ روده بزرگ یا همان Colon polyps توده ای از بافت در دیواره داخلی روده بزرگ است، همه پولیپ‌ها سرطانی نیستند اما داشتن پولیپ یک عامل خطر برای برای ابتلا به سرطان است

پولیپ با چه اندازه ای سرطانی میشود؟

تقریباً یک درصد پولیپ های با قطر کمتر از 1 سانتی متر سرطانی هستند. بیش از یک پولیپ یا یک پولیپ یک سانتی متری یا بزرگتر شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار می دهد. تا 50 درصد پولیپ های بزرگتر از 2 سانتی متر سرطانی هستند.

پزشکان اغلب از اندازه پولیپ برای تعیین بهترین راه برای مدیریت آن استفاده می کنند. پولیپ های نئوپلاستیک پولیپ هایی هستند که پتانسیل سرطانی شدن دارند. طبق تحقیقات سال 2016، آنها پیشرفته در نظر گرفته می شوند اگر:

 • حداقل 10 میلی متر قطر داشته باشند
 • سلول های آنها تغییرات پیش سرطانی را نشان دهند
 • به عنوان آدنوم های پرز یا توبولوویلو طبقه بندی شوند

تبدیل شدن Colon Polyp به سرطان روده بزرگ

در حالی که متخصصان همواره می‌گویند که همیشه شرایط به صورت موارد بالا نیست، برخی از پولیپ های روده بزرگ می توانند به توده های سرطانی روی دیواره روده تبدیل شوند. برای افراد مهم است که پولیپ های روده بزرگ را به ویژه در افراد بالای ۵۰ سال به درستی شناسایی و درمان کنند، زیرا این امر به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ یا روده کمک می کند. علاوه بر این تغذیه مناسب با رژیم غذایی غنی از سبزیجات و کم چربی به کاهش خطر ابتلا به پولیپ کمک می کند.

علائم سرطان روده بزرگ می تواند شامل پیدا شدن خون در مدفوع، کم خونی و کاهش وزن باشد. در مواردی که سرطان نزدیک است روده کوچک و بزرگ به هم می پیوندند که اولین علامت این سرطان همین مورد است.

علائم سرطان روده بزرگ عبارتند از:

 • تغییر در عادات روده
 • یبوست
 • مدفوع باریک و نواری شکل زمانی که سرطان در رکتوم کم است.

بیماری التهابی روده شامل کولیت اولسراتیو و بیماری کرون، دو بیماری خودایمنی است که بر دستگاه گوارش تاثیر می گذارد. کولیت اولسراتیو به ویژه با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ مرتبط است. بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده امروزه با غربالگری، نظارت، ارزیابی قابل درمان است.

شکل پولیپ روده بزرگ

پولیپ‌های روده بزرگ به سه شکل خود را نشان می‌دهند که شامل موارد زیر است:

پولیپ های بدون افتادگی: این پولیپ‌ها گنبدی شکل بوده و روی دیواره روده بزرگ به صورت صاف رشد می کنند که حدود ۸۵ درصد پولیپ ها در این گروه قرار دارند. این نوع از پولیپ‌ها را می‌توان به راحتی در کولونوسکوپی برداشت، اگرچه پولیپ‌های بزرگ‌تر معمولاً به صورت تکه‌ای خارج می‌شوند.

پولیپ های ریشه‌دار: از یک ساقه متصل به دیواره روده بزرگ آویزان هستند. (درست مانند یک گیلاس که روی ساقه قرار گرفته است.) آنها به راحتی قابل تشخیص بوده و معمولاً می توان آنها را در طول کولونوسکوپی به صورت یک تکه جدا کرد. سرطان ممکن است در این نوع پولیپ در سر پولیپ های ساقه دار ایجاد شود.

پولیپ های مسطح: کمترین نوع شناسایی شده پولیپ ها هستند و حدود ۲ درصد از بیماران به آن مبتلا می‌شوند که حذف آنها چالش برانگیز و گاهی اوقات یافتن آنها کاملا دشوار و نشدنی است.

تعریف آدنوم و انواع آن

آدنوم ها در واقع پولیپ هایی هستند که از بافت‌هایی ساخته می شوند که شبیه پوشش واقعی روده بزرگ شما هستند که میتواند به سرطان تبدیل شود. آنها اندازه مشخصی برای تبدیل به پولیپ سرطانی ندارند. حتی در میان پولیپ‌های بزرگ، اکثریت آنها سرطانی نیستند.

سه نوع آدنوم وجود دارد که پزشکان با مشاهده زیر میکروسکوپ می توانند آن ها را تشخیص دهند. انواع این آدنوم‌ها شامل موارد زیر است:

آدنوم لوله ای: این آدنوم ها شبیه لوله های کوچکی هستند که در قسمت روده بزرگ شما گیر کرده اند. آنها معمولاً از نظر اندازه کوچکتر بوده و کمتر نگران کننده هستند.

آدنوم ویلوس: این نوع آدنوم مانند شاخه های سرخس است که نشانه رشد سریع تر و آشفته تر این بیماری است. این نوع آدنوم احتمال سرطانی شدن بیشتری دارد.

آیا پولیپ روده بزرگ باید برداشته شود؟

قطعا پاسخ به این سوال بله است؛ اگرچه همه پولیپ ها به سرطان تبدیل نمی شوند، اما همه سرطان های روده بزرگ به صورت پولیپ شروع شده و در حالات مختلفی پیشرفت می‌کنند. انجام به موقع کولونوسکوپی به پزشکان این امکان را می دهد که پولیپ مورد نظر را حذف کرده و از بدن بردارند.

کولونوسکوپی برای همه افراد از سن ۴۵ سالگی یا زودتر در صورت داشتن علائم خطرناک مانند سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ توصیه می شود. (تست مدفوع نیز گزینه ای برای غربالگری سرطان روده بزرگ است، اما کولونوسکوپی روش بهتری است که اکثر پزشکان آن را قبول دارند.)

آیا پولیپ روده بزرگ باید برداشته شود؟
کولونوسکوپی برای همه افراد از سن ۴۵ سالگی یا زودتر در صورت داشتن علائم خطرناک مانند سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ توصیه می شود

درمان سرطان روده بزرگ اکثرا به صورت ترکیبی است و بسته به این که سرطان شما در مرحله ای است و شرایط شخص بیمار به چه صورت است، این درمان می تواند متفاوت باشد.

اساس درمان در جراحی سرطان روده بزرگ است. ولی در کنار جراحی در مواقع لزوم از رادیوتراپی (پرتودرمانی) و کموتراپی (شیمی درمانی) نیز کمک گرفته می‌شود.

جمع بندی

در برخی موارد ممکن است پولیپها باعث ایجاد خون در مدفوع نشوند اما منجر به کم خونی یا فقر آهن (تعداد کم گلبول های قرمز خون) شود. انسداد روده می تواند باعث تهوع، استفراغ، اتساع شکم (نفخ) و درد های شکمی شود. اگر انسداد درمان نشود، می تواند منجر به سوراخ شدن یا پارگی دیواره روده بزرگ شود که این موضوع باید فوراً درمان شود و یک مسئله بسیار جدی است.

ممکن است 5 تا 10 سال طول بکشد تا پولیپ به سرطان تبدیل شود. پولیپ های بزرگ خطر بیشتری برای ایجاد سرطان دارند. اگر به پولیپ های آدنوماتوز، زمان کافی داده شود، می توانند به سرطان تبدیل شوند. بیمارانی که پولیپ‌های آدنوماتوز دارند در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند. بنابراین، تمام بیماران مبتلا به پولیپ باید تحت نظارت دوره ای با کولونوسکوپی قرار گیرند تا پولیپ‌ها زمانی که هنوز کوچک هستند، قبل از تبدیل شدن به سرطان برداشته شوند.

 

برگرفته از:

https://www.tampacolorectal.com/blog/types-of-colon-polyps

https://es.oncolink.org/tipos-de-cancer/canceres-gastrointestinal/cancer-del-colon-y-recto/riesgo-y-prevencion/all-about-colon-polyps

https://health.clevelandclinic.org/colon-polyp-cancer-risk

دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی
متخصص جراحی سرطان های گوارشی
فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
.
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x